Starogard miastem intensywnego rozwoju

Starogard Gdański utrzymał swoją pozycję w pierwszej 50 najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W rankingach samorządowego pisma „Wspólnota” dotyczących wydatków inwestycyjnych w okresie od 2017 do 2019 roku...

Starogard Gdański utrzymał swoją pozycję w pierwszej 50 najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W rankingach samorządowego pisma „Wspólnota” dotyczących wydatków inwestycyjnych w okresie od 2017 do 2019 roku i wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2019 na 267 miast powiatowych zajął 38 i 25 miejsce.

Zarówno pod względem wydatków na inwestycje, jak i wykorzystania środków unijnych stolica Kociewia plasuje się w pierwszej piątce miast powiatowych na Pomorzu i pierwszej 50 w Polsce. W prestiżowym rankingu pisma samorządowego „Wspólnota” z wynikiem 987,93 zł per capita (kwoty wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca) zajmuje 38 miejsce w Polsce i 4 miejsce na Pomorzu po Kartuzach , Pucku i Pruszczu Gdańskim. Jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych w całym 6-letnim okresie finansowania z wynikiem 1472,97 zł per capita zajmuje 25 pozycję w Polsce, a na Pomorzu jest trzecim miastem po Lęborku i Kartuzach.

W sumie w latach 2017-2019 na rozbudowę miejskiej infrastruktury wydano prawie 133 mln zł, natomiast z Unii Europejskiej pozyskano ponad 73 mln zł.

Starogardzki samorząd inwestował przede wszystkim w infrastrukturę drogową i komunikacyjną, ale pojawiły się też projekty strukturalne i społeczne. Zadania finansowane były ze źródeł własnych, środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Część przedsięwzięć kontynuowana była z lat poprzednich, jednak większość z nich to skutek intensywnej pracy zespołu współpracowników obecnie urzędującego prezydenta, którzy od początku do końca odpowiedzialni byli za ich przygotowanie i realizację.

Największą pozycją w budżecie miasta w latach 2017-2019 stanowiły wydatki na drogi – prawie 70 mln zł. Oprócz projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego”, miasto wyremontowano szereg głównych arterii miejskich, których część została dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych kwotą 5,5 mln zł oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego, z którego miasto pozyskało 37 mln zł.

– Do sukcesu potrzebna jest  wizja, umiejętność gospodarowania finansami oraz skutecznego pozyskiwania środków z zewnątrz, a także przeświadczenie, że „chcieć to móc”. Od końca 2014 roku wspólnie ze swoim zespołem działam stanowczo, szybko i konsekwentnie. Przez te kilka lat Starogard Gdański ewidentnie złapał oddech, którego skutkiem są wyraźnie zauważalne zmiany. To, że miasto się rozwija widać gołym okiem, a wiarygodnym potwierdzeniem tego są m.in. rankingi samorządowe, w których stolica Kociewie nieustannie pnie się w górę. To jest powód do radości, chociaż to nie jest naszym celem. Zależy mi na tym, aby przywrócić mieszkańcom poczucie dumy z bycia starogardzianami. To właśnie z myślą o nich, o poprawie jakości ich życia wybudowaliśmy integracyjny węzeł komunikacyjny, wyremontowaliśmy gruntownie wiele ulic, stworzyliśmy kilometry tras rowerowych. Kupując nowe niskoemisyjne autobusy, unowocześniliśmy komunikację miejską. Poprawiliśmy oświetlenie prawie 90 procent ulic w mieście. Urządziliśmy piękne zielone tereny do odpoczynku i relaksu. Zrealizowaliśmy też wiele tzw. miękkich projektów, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. To wszystko – to w dużej mierze zasługa mojego znakomitego zespołu pracowników, którzy nie tylko potrafią skutecznie pozyskiwać dotacje, ale wiedzą, jak dobrze je wykorzystać. Bardzo im za to dziękuję. Dziękuję też mieszkańcom za zaufanie i współpracę, którą stale rozwijamy, poprzez bezpośrednie angażowanie przedstawicieli różnych grup społecznych w sprawy miasta – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

W ciągu ostatnich czterech lat tak naprawdę władze Starogardu Gdańskiego uruchomiły pakiet inwestycyjny na miarę miast znacznie większych od niego. W wyniku realizacji ponad kilkudziesięciu inwestycji zwiększył się komfort jazdy i bezpieczeństwo na drogach, poprawił wizerunek miasta i jego estetyka. Wiele ważnych przestrzeni miejskich otrzymało nową jakość. Dzięki takim projektom: jak budowa Parku Nowe Oblicze z jednym z najnowocześniejszych skateparków, ścieżki edukacyjnej doliną rzeki Wierzycy oraz modernizacji parku miejskiego w mieście pojawiło się wiele nowych możliwości i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Dodatkowo ulice, skwerki i drogi zdobi ponad tysiąc nowych drzew posadzonych w ramach akcji „1000 drzew na 100-lecie niepodległości Polski”. Miasto jest monitorowane i oświetlone nowymi energooszczędnymi lampami w technologii LED. Ma ocieplone szkoły, nowe osiedlowe boiska, liczne place zabaw i siłownie pod chmurką. Po ulicach jeżdżą nowe energooszczędne autobusy o wysokim standardzie. Pojawiły się elektromobile stacje ładowania pojazdów, nowoczesne pojemniki na elektroodpady, rozrosła się sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a wiele obiektów użyteczności publicznej zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– Lista osiągnięć miasta stale rośnie. Mamy mnóstwo pomysłów na to jak zrealizować wizję Starogardu jako miasta przyjaznego mieszkańcom, inwestorom i turystom. Już w tej chwili wszystkie najważniejsze miejsca albo są już zrewitalizowane albo ten proces jest w trakcie. Wiem, że podążamy w dobrym kierunku. Myślę, że poruszyliśmy wszystkie najważniejsze struny niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest zrównoważony rozwój Starogardu Gdańskiego. Jesteśmy w tych działaniach konsekwentni i nawet koronowairus, który na kilka miesięcy zatrzymał bicie serc wszystkich polskich miast i miasteczek i wymusił na nas wprowadzenie większych środków ostrożności, nie spustoszy tego dorobku. Owszem – wyhamowaliśmy, ale się nie zatrzymujemy. Zresztą tej maszynerii inwestycyjno-rozwojowej, którą pięć lat temu ostro wprawiliśmy w ruch, nie tak łatwo zatrzymać – zapewnił prezydent.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Drogi utwardzone płytami YOMB

  Nieco ponad 5 km dróg gruntowych w Starogardzie utwardziliśmy w tym roku płytami YOMB. 30 listopada efekty prac sprawdzał zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Towarzyszył mu pracownik...
 • Podatek na indywidualne konta bankowe

  Urząd Miasta Starogard Gdański informuje, że od 2021 r. wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego należy dokonywać na indywidualne numery rachunku bankowego. Z nowym rokiem zmieni się numer...
 • Ukradł samochód, kierował bez uprawnień, spowodował kolizję oraz posiadał narkotyki

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego przedstawili wczoraj zarzuty dotyczące kradzieży pojazdu. Usłyszał je 24-letni mieszkaniec Kociewia, który podczas minionego weekendu ukradł warty 20 tys. zł samochód. Uciekając z miejsca zdarzenia,...
 • Ku pamięci Jana Kiliana

  28 listopada zmarł samorządowiec, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Kilian. W poniedziałek 30 listopada prezydent miasta Janusz Stankowiak wystawił w Ratuszu Staromiejskim na Rynku księgę kondolencyjną. Każdy, komu...