Starogard miastem intensywnego rozwoju

Starogard Gdański utrzymał swoją pozycję w pierwszej 50 najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W rankingach samorządowego pisma „Wspólnota” dotyczących wydatków inwestycyjnych w okresie od 2017 do 2019 roku...

Starogard Gdański utrzymał swoją pozycję w pierwszej 50 najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W rankingach samorządowego pisma „Wspólnota” dotyczących wydatków inwestycyjnych w okresie od 2017 do 2019 roku i wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2019 na 267 miast powiatowych zajął 38 i 25 miejsce.

Zarówno pod względem wydatków na inwestycje, jak i wykorzystania środków unijnych stolica Kociewia plasuje się w pierwszej piątce miast powiatowych na Pomorzu i pierwszej 50 w Polsce. W prestiżowym rankingu pisma samorządowego „Wspólnota” z wynikiem 987,93 zł per capita (kwoty wydatków inwestycyjnych na jednego mieszkańca) zajmuje 38 miejsce w Polsce i 4 miejsce na Pomorzu po Kartuzach , Pucku i Pruszczu Gdańskim. Jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych w całym 6-letnim okresie finansowania z wynikiem 1472,97 zł per capita zajmuje 25 pozycję w Polsce, a na Pomorzu jest trzecim miastem po Lęborku i Kartuzach.

W sumie w latach 2017-2019 na rozbudowę miejskiej infrastruktury wydano prawie 133 mln zł, natomiast z Unii Europejskiej pozyskano ponad 73 mln zł.

Starogardzki samorząd inwestował przede wszystkim w infrastrukturę drogową i komunikacyjną, ale pojawiły się też projekty strukturalne i społeczne. Zadania finansowane były ze źródeł własnych, środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Część przedsięwzięć kontynuowana była z lat poprzednich, jednak większość z nich to skutek intensywnej pracy zespołu współpracowników obecnie urzędującego prezydenta, którzy od początku do końca odpowiedzialni byli za ich przygotowanie i realizację.

Największą pozycją w budżecie miasta w latach 2017-2019 stanowiły wydatki na drogi – prawie 70 mln zł. Oprócz projektu „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego”, miasto wyremontowano szereg głównych arterii miejskich, których część została dofinansowana z Funduszu Dróg Samorządowych kwotą 5,5 mln zł oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Pomorskiego, z którego miasto pozyskało 37 mln zł.

– Do sukcesu potrzebna jest  wizja, umiejętność gospodarowania finansami oraz skutecznego pozyskiwania środków z zewnątrz, a także przeświadczenie, że „chcieć to móc”. Od końca 2014 roku wspólnie ze swoim zespołem działam stanowczo, szybko i konsekwentnie. Przez te kilka lat Starogard Gdański ewidentnie złapał oddech, którego skutkiem są wyraźnie zauważalne zmiany. To, że miasto się rozwija widać gołym okiem, a wiarygodnym potwierdzeniem tego są m.in. rankingi samorządowe, w których stolica Kociewie nieustannie pnie się w górę. To jest powód do radości, chociaż to nie jest naszym celem. Zależy mi na tym, aby przywrócić mieszkańcom poczucie dumy z bycia starogardzianami. To właśnie z myślą o nich, o poprawie jakości ich życia wybudowaliśmy integracyjny węzeł komunikacyjny, wyremontowaliśmy gruntownie wiele ulic, stworzyliśmy kilometry tras rowerowych. Kupując nowe niskoemisyjne autobusy, unowocześniliśmy komunikację miejską. Poprawiliśmy oświetlenie prawie 90 procent ulic w mieście. Urządziliśmy piękne zielone tereny do odpoczynku i relaksu. Zrealizowaliśmy też wiele tzw. miękkich projektów, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. To wszystko – to w dużej mierze zasługa mojego znakomitego zespołu pracowników, którzy nie tylko potrafią skutecznie pozyskiwać dotacje, ale wiedzą, jak dobrze je wykorzystać. Bardzo im za to dziękuję. Dziękuję też mieszkańcom za zaufanie i współpracę, którą stale rozwijamy, poprzez bezpośrednie angażowanie przedstawicieli różnych grup społecznych w sprawy miasta – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

W ciągu ostatnich czterech lat tak naprawdę władze Starogardu Gdańskiego uruchomiły pakiet inwestycyjny na miarę miast znacznie większych od niego. W wyniku realizacji ponad kilkudziesięciu inwestycji zwiększył się komfort jazdy i bezpieczeństwo na drogach, poprawił wizerunek miasta i jego estetyka. Wiele ważnych przestrzeni miejskich otrzymało nową jakość. Dzięki takim projektom: jak budowa Parku Nowe Oblicze z jednym z najnowocześniejszych skateparków, ścieżki edukacyjnej doliną rzeki Wierzycy oraz modernizacji parku miejskiego w mieście pojawiło się wiele nowych możliwości i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Dodatkowo ulice, skwerki i drogi zdobi ponad tysiąc nowych drzew posadzonych w ramach akcji „1000 drzew na 100-lecie niepodległości Polski”. Miasto jest monitorowane i oświetlone nowymi energooszczędnymi lampami w technologii LED. Ma ocieplone szkoły, nowe osiedlowe boiska, liczne place zabaw i siłownie pod chmurką. Po ulicach jeżdżą nowe energooszczędne autobusy o wysokim standardzie. Pojawiły się elektromobile stacje ładowania pojazdów, nowoczesne pojemniki na elektroodpady, rozrosła się sieć wodociągowa i kanalizacyjna, a wiele obiektów użyteczności publicznej zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– Lista osiągnięć miasta stale rośnie. Mamy mnóstwo pomysłów na to jak zrealizować wizję Starogardu jako miasta przyjaznego mieszkańcom, inwestorom i turystom. Już w tej chwili wszystkie najważniejsze miejsca albo są już zrewitalizowane albo ten proces jest w trakcie. Wiem, że podążamy w dobrym kierunku. Myślę, że poruszyliśmy wszystkie najważniejsze struny niezbędne do osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest zrównoważony rozwój Starogardu Gdańskiego. Jesteśmy w tych działaniach konsekwentni i nawet koronowairus, który na kilka miesięcy zatrzymał bicie serc wszystkich polskich miast i miasteczek i wymusił na nas wprowadzenie większych środków ostrożności, nie spustoszy tego dorobku. Owszem – wyhamowaliśmy, ale się nie zatrzymujemy. Zresztą tej maszynerii inwestycyjno-rozwojowej, którą pięć lat temu ostro wprawiliśmy w ruch, nie tak łatwo zatrzymać – zapewnił prezydent.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Dzielnicowi ze Starogardu rozmawiali z uczniami o bezpiecznym wypoczynku

  Już niebawem koniec roku szkolnego i tak długo oczekiwane przez wielu uczniów wakacje. Aby ten okres był bezpieczny, starogardzcy dzielnicowi odwiedzili wczoraj jedną z miejscowych szkół. Podczas spotkania z...
 • Wierzyczanki 2020 przyznane

  Stowarzyszenie Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Szlachetna Paczka Rejon Starogard Gdański oraz Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska to laureaci Wierzyczanek 2020. Wybrani zostali spośród 12 nominowanych do nagród prezydenta miasta w...
 • Rywalizacja pełna emocji

  Po raz trzeci w Starogardzie Gdańskim odbył się Laser Run. 20 czerwca br. w zawodach, które łączą bieganie i strzelanie z pistoletu laserowego, wystartowało 67 osób. Najmłodsi zawodnicy mieli...
 • WYPOCZYWAJ BEZPIECZNIE NAD WODĄ – POLICJANCI RADZĄ

  Starogardzcy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, aby korzystać ze strzeżonych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Funkcjonariusze apelują o trzeźwość, rozwagę i...