„Podwórkowe rewolucje” na etapie projektowania

Stowarzyszenie Starogard 2030 zakończyło cykl warsztatów z mieszkańcami w ramach projektu „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń”. Spotkania były pierwszym krokiem na drodze do opracowania i realizacji koncepcji zagospodarowania...

Stowarzyszenie Starogard 2030 zakończyło cykl warsztatów z mieszkańcami w ramach projektu „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń”. Spotkania były pierwszym krokiem na drodze do opracowania i realizacji koncepcji zagospodarowania ośmiu podwórek i zieleni przy nowo powstałym deptaku łączącym ulice Owidzką i Kościuszki.

Przemiana podwórek przylegających do domów przy ulicy Kościuszki 48, 52, 98 i 129, Piłsudskiego 20,  Jagiełły 14 oraz Owidzkiej 14 i 4 odbywa się w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego”, którego realizatorem jest Gmina Miejska Starogard Gdański.  Rewolucje są połączone z remontem samych kamienic i bloków.

Przez cały wrzesień i część października członkowie Stowarzyszenia 2030, które realizuje to zadanie, spotykali się z mieszkańcami domów, do których przylegają w/w podwórka. W sumie odbyło się 15 spotkań, w których każdorazowo uczestniczyło od kilku do kilkunastu użytkowników obszarów poddanych rewolucjom.

– Podczas spotkań omawialiśmy stan techniczny budynków i podwórek, rozmawialiśmy o problemach, z jakimi borykają się ich mieszkańcy i dowiedzieliśmy się, jakie są ich oczekiwania w związku z planowanymi remontami. Wspólnie ustaliliśmy m.in. rodzaje nawierzchni, małą architekturę czy zieleń, jaka pojawi się w tych miejscach. Do każdego podwórka podchodziliśmy indywidualnie, ponieważ ich funkcja musi być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców konkretnego budynku. Żeby stworzyć koncepcję jak najlepiej dopasowaną do poszczególnych podwórek, pytaliśmy m.in. o wiek użytkowników, o to, czy w danym domu mieszkają dzieci, czy są osoby niepełnosprawne lub seniorzy. Od tego bowiem zależy sposób ich zagospodarowania. Mieszkańcy chętnie dzielili się z nami swoimi opiniami – tak podsumowują warsztaty realizatorzy projektu.

– Ucieszyło nas bardzo to, że mieszkańcom zależało na tym, by na podwórkach było dużo zieleni, ale również to, żeby były to miejsca spotkań sąsiedzkich – zdradziła Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030.

Jedno jest pewne – każda przestrzeń poddana rewolucjom wyposażona zostanie w ogrodzenie i wiaty śmietnikowe, co pomoże mieszkańcom w utrzymaniu porządku.

W ramach projektu odbyły się także dwa spotkania dotyczące nasadzeń zieleni przy deptaku między ulicami Kościuszki i Owidzką. Uczestniczyła w nich między innymi grupa dzieci i młodzieży z obszaru rewitalizacji. Młodzi ludzie wysunęli wiele ciekawych pomysłów, z których część (m.in. drzewa i krzewy owocowe) doczeka się realizacji.

Koncepcja zagospodarowania zieleni na deptaku łączącym ul. Owidzką z Kościuszki

Owocem spotkań z mieszkańcami są koncepcje zagospodarowania terenu, na podstawie których powstaną projekty i wykonane zostaną remonty. Ich realizacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Niektóre prace np. nasadzenia zieleni wspólnie z członkami Stowarzyszenia wykonają również mieszkańcy, którzy wyraża taką wolę.

– Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą uczestniczyli w pracach równie chętnie, jak brali udział w warsztatach i współtworzyli z nami koncepcje. Bardzo na to liczymy – podsumowują organizatorzy rewolucji.

Projekt „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń” jako zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Dzielnicowi ze Starogardu rozmawiali z uczniami o bezpiecznym wypoczynku

  Już niebawem koniec roku szkolnego i tak długo oczekiwane przez wielu uczniów wakacje. Aby ten okres był bezpieczny, starogardzcy dzielnicowi odwiedzili wczoraj jedną z miejscowych szkół. Podczas spotkania z...
 • Wierzyczanki 2020 przyznane

  Stowarzyszenie Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Szlachetna Paczka Rejon Starogard Gdański oraz Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska to laureaci Wierzyczanek 2020. Wybrani zostali spośród 12 nominowanych do nagród prezydenta miasta w...
 • Rywalizacja pełna emocji

  Po raz trzeci w Starogardzie Gdańskim odbył się Laser Run. 20 czerwca br. w zawodach, które łączą bieganie i strzelanie z pistoletu laserowego, wystartowało 67 osób. Najmłodsi zawodnicy mieli...
 • WYPOCZYWAJ BEZPIECZNIE NAD WODĄ – POLICJANCI RADZĄ

  Starogardzcy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, aby korzystać ze strzeżonych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Funkcjonariusze apelują o trzeźwość, rozwagę i...