„Podwórkowe rewolucje” na etapie projektowania

Stowarzyszenie Starogard 2030 zakończyło cykl warsztatów z mieszkańcami w ramach projektu „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń”. Spotkania były pierwszym krokiem na drodze do opracowania i realizacji koncepcji zagospodarowania...

Stowarzyszenie Starogard 2030 zakończyło cykl warsztatów z mieszkańcami w ramach projektu „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń”. Spotkania były pierwszym krokiem na drodze do opracowania i realizacji koncepcji zagospodarowania ośmiu podwórek i zieleni przy nowo powstałym deptaku łączącym ulice Owidzką i Kościuszki.

Przemiana podwórek przylegających do domów przy ulicy Kościuszki 48, 52, 98 i 129, Piłsudskiego 20,  Jagiełły 14 oraz Owidzkiej 14 i 4 odbywa się w ramach projektu „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego”, którego realizatorem jest Gmina Miejska Starogard Gdański.  Rewolucje są połączone z remontem samych kamienic i bloków.

Przez cały wrzesień i część października członkowie Stowarzyszenia 2030, które realizuje to zadanie, spotykali się z mieszkańcami domów, do których przylegają w/w podwórka. W sumie odbyło się 15 spotkań, w których każdorazowo uczestniczyło od kilku do kilkunastu użytkowników obszarów poddanych rewolucjom.

– Podczas spotkań omawialiśmy stan techniczny budynków i podwórek, rozmawialiśmy o problemach, z jakimi borykają się ich mieszkańcy i dowiedzieliśmy się, jakie są ich oczekiwania w związku z planowanymi remontami. Wspólnie ustaliliśmy m.in. rodzaje nawierzchni, małą architekturę czy zieleń, jaka pojawi się w tych miejscach. Do każdego podwórka podchodziliśmy indywidualnie, ponieważ ich funkcja musi być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców konkretnego budynku. Żeby stworzyć koncepcję jak najlepiej dopasowaną do poszczególnych podwórek, pytaliśmy m.in. o wiek użytkowników, o to, czy w danym domu mieszkają dzieci, czy są osoby niepełnosprawne lub seniorzy. Od tego bowiem zależy sposób ich zagospodarowania. Mieszkańcy chętnie dzielili się z nami swoimi opiniami – tak podsumowują warsztaty realizatorzy projektu.

– Ucieszyło nas bardzo to, że mieszkańcom zależało na tym, by na podwórkach było dużo zieleni, ale również to, żeby były to miejsca spotkań sąsiedzkich – zdradziła Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030.

Jedno jest pewne – każda przestrzeń poddana rewolucjom wyposażona zostanie w ogrodzenie i wiaty śmietnikowe, co pomoże mieszkańcom w utrzymaniu porządku.

W ramach projektu odbyły się także dwa spotkania dotyczące nasadzeń zieleni przy deptaku między ulicami Kościuszki i Owidzką. Uczestniczyła w nich między innymi grupa dzieci i młodzieży z obszaru rewitalizacji. Młodzi ludzie wysunęli wiele ciekawych pomysłów, z których część (m.in. drzewa i krzewy owocowe) doczeka się realizacji.

Koncepcja zagospodarowania zieleni na deptaku łączącym ul. Owidzką z Kościuszki

Owocem spotkań z mieszkańcami są koncepcje zagospodarowania terenu, na podstawie których powstaną projekty i wykonane zostaną remonty. Ich realizacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Niektóre prace np. nasadzenia zieleni wspólnie z członkami Stowarzyszenia wykonają również mieszkańcy, którzy wyraża taką wolę.

– Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą uczestniczyli w pracach równie chętnie, jak brali udział w warsztatach i współtworzyli z nami koncepcje. Bardzo na to liczymy – podsumowują organizatorzy rewolucji.

Projekt „Podwórkowe rewolucje, czyli współtworzymy naszą przestrzeń” jako zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Drogi utwardzone płytami YOMB

  Nieco ponad 5 km dróg gruntowych w Starogardzie utwardziliśmy w tym roku płytami YOMB. 30 listopada efekty prac sprawdzał zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Towarzyszył mu pracownik...
 • Podatek na indywidualne konta bankowe

  Urząd Miasta Starogard Gdański informuje, że od 2021 r. wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego należy dokonywać na indywidualne numery rachunku bankowego. Z nowym rokiem zmieni się numer...
 • Ukradł samochód, kierował bez uprawnień, spowodował kolizję oraz posiadał narkotyki

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego przedstawili wczoraj zarzuty dotyczące kradzieży pojazdu. Usłyszał je 24-letni mieszkaniec Kociewia, który podczas minionego weekendu ukradł warty 20 tys. zł samochód. Uciekając z miejsca zdarzenia,...
 • Ku pamięci Jana Kiliana

  28 listopada zmarł samorządowiec, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Kilian. W poniedziałek 30 listopada prezydent miasta Janusz Stankowiak wystawił w Ratuszu Staromiejskim na Rynku księgę kondolencyjną. Każdy, komu...