Przyjaźń i Sztuka

Tradycyjnie w październiku odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuki Polskiej”. Tym razem miłośnicy malarstwa będą mieli okazję zobaczyć prace polskich artystów z drugiej połowy dwudziestego wieku, które zostały podarowane Muzeum...

Tradycyjnie w październiku odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuki Polskiej”. Tym razem miłośnicy malarstwa będą mieli okazję zobaczyć prace polskich artystów z drugiej połowy dwudziestego wieku, które zostały podarowane Muzeum Okręgowemu w Suwałkach przez kolekcjonerkę z USA – Izabelę Roman. Kolekcja rosła poprzez nabywanie dzieł bezpośrednio od zaprzyjaźnionych artystów i galerii amerykańskich. Tytuł „Przyjaźń i sztuka” odnosi się do relacji Izabeli Roman z twórcami, galeriami i kolekcjonerami.


Po raz pierwszy cały zbiór liczący 50 prac zostanie pokazany na jednej wystawie w Starogardzie Gdańskim. Ostatnie prace zostały przetransportowane drogą morską zaledwie kilka miesięcy temu. Wernisaż odbędzie się 21 października br. (piątek) o godz. 18:00 w Galerii A.


– Uroda prezentowanej kolekcji, ta zewnętrzna, poddana oglądowi, i ta ukryta „pod warstwami farby”, polega na wolności jaką sztuka oferuje twórcom i odbiorcom. Wśród swobodnie dobranych dzieł, których wybór nie był poddany żadnej doktrynie, oglądający mogą stworzyć własną ścieżkę zauroczenia i przeżyć. Pisząca te słowa wciąż na nowo staje w zachwyceniu przed energetyzującą mocą czerwieni w obrazie Hugona Laseckiego, Kompozycja w czerwieni z 1981 roku, ulega barokowej fascynacji dynamiką i żywotnością w Teatrze malowania Franciszka Starowieyskiego i uśmiecha się nad jego tajemniczym tytułem – Franciszek Starowieyski, Opowieści wdowy Ikarowej(1985), kreda, płótno, próbując rozwikłać twórcze inspiracje i przesłania, jakie fascynat siedemnastym wiekiem chciał przekazać swoim współczesnym. Poddaje się urzeczeniu senno – dziecięcym urokiem prac Stasysa Eidrigevičiusa, jak np. Spacer, 1982 i Guziczek z tego samego okresu. Podziwia przepych faktury w minimalistycznych dziełach Bronisława Kierzkowskiego, np. Kompozycja fakturowa nr 512, 1961 rok, które w chwili kontaktu otwierają przed widzem bogactwo nie tylko fakturowego, ale i tonalnego zróżnicowania – opisuje Eliza Ptaszyńska, kurator malarstwa.


Wystawa czynna do 6 grudnia 2022 r.: pn., wt., śr. 9:00-18:00czw. – pt. 10:00-16:00sb. wystawa nieczynna ndz. 14:00-18:00 Wystawa nieczynna 1 i 11 listopada br.

Organizator: Galeria A im. Michała Faryseja Starogardzkie Centrum Kultury
Partner: Starogard Gdański Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim
Sponsorzy: Polpharma SAGAMA sp. z o.o.
/SCK/

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY