Złoty jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej

Wychowała wielu wspaniałych i uznanych artystów. Dała solidne podstawy do rozpoczęcia kariery zawodowej także w innych dziedzinach. Nauczyła jak ważna jest samodyscyplina oraz odpowiednia organizacja czasu i pracy. Państwowa...

Wychowała wielu wspaniałych i uznanych artystów. Dała solidne podstawy do rozpoczęcia kariery zawodowej także w innych dziedzinach. Nauczyła jak ważna jest samodyscyplina oraz odpowiednia organizacja czasu i pracy. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim istnieje już od 50 lat. 17 maja w sali „Sokół” odbył się uroczysty koncert jubileuszowy.

Z okazji jubileuszu 50-lecia tej ważnej placówki spotkała się cała jej społeczność, a także absolwenci i przyjaciele szkoły. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Zastępcy Prezydenta Miasta Starogard Gdański Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, a także Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. W imieniu Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka oraz swoim na ręce dyrektora placówki Tadeusza Negowskiego przekazali gratulacje, kwiaty oraz wyjątkowe upominki, które jeszcze długo przypominać będą ten wspaniały wieczór.

– 50 lat to naprawdę imponujący jubileusz. Państwowa Szkoła Muzyczna w Starogardzie Gdańskim cały czas się rozwija. Ma wielu znakomitych absolwentów, których często usłyszeć możemy na miejskich wydarzeniach. Wielu z nich rozwija swoją karierę poza miastem, kontynuuje naukę i na swoim koncie ma ogromne sukcesy. Myślę, że podobna przyszłość czeka obecnych uczniów, którym życzę przede wszystkim wytrwałości. Najlepsze życzenia przekazujemy na ręce dyrektora szkoły Tadeusza Negowskiego. Chciałbym dodać, że Pan Dyrektor jest bardzo skromny, bo nie wspomniał o tym, że kieruje tą placówką przez niemal połowę jej istnienia. Jak widać i słychać robi to wyśmienicie – powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański ds. społecznych Maciej Kalinowski.

Minister Kultury i Sztuki powołał do życia Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia dokładnie 11 lipca 1973 r. Pierwsi uczniowie naukę w szkole rozpoczęli w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym o dwuletnim cyklu nauczania. Na siedzibę placówki przeznaczony został zabytkowy budynek z 1888 r. zbudowany w centrum miasta przez starogardzkich przemysłowców Winkelhausenów. Wymagał on jednak modernizacji. W czasie jego rozbudowy o dodatkowe skrzydło z 16 salami, szkoła funkcjonowała w budynku Szkoły Podstawowej Nr 6 w Starogardzie Gdańskim, przy ul. Traugutta. 21 sierpnia 1978 r. zainaugurowano szósty rok szkolny w nowej siedzibie mieszczącej się przy ul. Kościuszki 28, gdzie szkoła znajduje się do dzisiaj.

Szczególnie ważną datą w historii placówki stał się dzień 24 listopada 1995 r., kiedy to dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Stanisława Karbowskiego, Rady Pedagogicznej i uczniów Minister Kultury i Sztuki RP nadał Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim imię Witolda Lutosławskiego.

Pierwszym dyrektorem placówki był Tytus Burczyk, drugim Elżbieta Buca, trzecim Stanisław Karbowski, późniejszy Prezydent Miasta Starogard Gdański. Obecny dyrektor Tadeusz Negowski stanowisko objął w 1998 r.

Podczas uroczystego jubileuszu 50-lecia szkoły wysłuchaliśmy znakomitego koncertu w wykonaniu jej uczniów, absolwentów, nauczycieli oraz przyjaciół. Wystąpili: pianista Michał Mossakowski, Wracc Duo, czyli akordeoniści Paweł Wiśniewski i Paweł Ratajek, Paweł Dietrich, który zagrał na wibrafonie, a także Piotr Chrapkowski na klarnecie oraz Orkiestra Klarnetowa Baltic Clarinet Camerata. Na zakończenie uczniowie najmłodszych klas pod kierownictwem Renaty Pizuńskiej, która prowadziła koncert, zaśpiewali „50 lat minęło”, czyli przebój z serialu „Czterdziestolatek” w nieco zmienionej i przygotowanej specjalnie na ten jubileusz wersji.

Szczególnie zasłużeni pedagodzy oraz pracownicy administracji odebrali nagrody.

Wydarzenia odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Dofinansowane zostało z budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY