Z Nowe Wsi Rzecznej na siatkarskie salony Europy

16-letni Jakub Gaweł z Nowej Wsi Rzecznej będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Kadetów U-18. Wychowanek SKS Starogard gra na pozycji Środkowego. Jakub Gaweł swoją przygodę z siatkówką rozpoczął,...
16-letni Jakub Gaweł z Nowej Wsi Rzecznej będzie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy Kadetów U-18. Wychowanek SKS Starogard gra na pozycji Środkowego.

Jakub Gaweł swoją przygodę z siatkówką rozpoczął, gdy miał dziewięć lat. W trzeciej klasie podstawówki nauczyciel wf-u zauważył u chłopaka zdolności i warunki fizyczne. Wzrost predestynował go do uprawiania tej dyscypliny sportu. No i wciągnęło.

Na początku była to przyjemność i zabawa, odskocznia od codziennych zajęć. Z biegiem czasu siatkówka stała się centrum mojego życia. Dzięki niej rozwijam się fizycznie i motorycznie, aby sprostać wymaganiom gry a także kształtuję w sobie pewność siebie. Na pewno siatkówka daje mi mnóstwo satysfakcji – mówi Jakub Gaweł.

Ważnym momentem w karierze Jakuba był ubiegłoroczny wyjazd na Turniej Nadziei Olimpijskich w Spale. Zaprezentował się tam na tyle dobrze, że otrzymał pierwsze powołanie na konsultacje kadry narodowej, które odbyły się w Cetniewie i Policach. Trener Ariel Fijoł budował wówczas drużynę kadetów na Mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA). Pomorzanin nie dostał zaproszenia na imprezę a jego koledzy, później zdobyli brązowy medal Mistrzostw Europy. To tylko zdopingowało chłopaka do jeszcze cięższej pracy.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Jakub poszedł do gimnazjum i równocześnie rozpoczął treningi w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym i SKS Starogard, u Krzysztofa Niedzieli. To tam, uzyskał pierwsze szlify siatkarskie. Po gimnazjum zmienił szkołę i otoczenie. Od września 2019r. uczy się i trenuje w Niepublicznym Liceum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Spale. To centralny ośrodek szkolenia największych siatkarskich talentów w Polsce. Placówka jest prowadzona pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej i przygotowuje do gry w seniorskiej reprezentacji kraju.

Mój plan dnia od poniedziałku do piątku wypełniony jest godzinami spędzonymi w salach lekcyjnych na nauce i na hali na treningach. Średnio codziennie trenujemy około  cztery godziny. Sobota jest dniem, w którym rozgrywamy mecze. Z niedzielą bywa różnie – dodaje młody siatkarz

Jak podkreśla trener Krzysztof Niedziela, do Spały trafiają uczniowie o najlepszych predyspozycjach siatkarskich. Liczba chętnych wielokrotnie przekracza limit miejsc. – A Jakub dostał się tam za pierwszym razem.  To pokazuje skalę jego możliwości i talentu – dodaje Niedziela.

Jesienią tego roku Jakub otrzymał ponownie powołanie na zgrupowanie kadry U-17 przed eliminacjami do Mistrzostw Europy. Zaprezentował się na nich na tyle dobrze, że wszedł w skład drużyny, która pojechała na turniej eliminacyjny na Łotwie.  Polska reprezentacja wygrała te zawody, pokonując w finale Rosjan 3:1 i zagwarantowała sobie start w przyszłorocznym czempionacie Starego Kontynentu U-18. Gaweł wystąpił we wszystkich meczach, jako podstawowy zawodnik, grający na pozycji środkowego.

Jakub zapytany o cele i ambicje nie ma wątpliwości. – Każdy sportowiec marzy o medalu, ja również. Jednak w tym momencie moim marzeniem sportowym jest stawać się jak najlepszym zawodnikiem, aby w przyszłości zagrać w pierwszym składzie reprezentacji seniorów – pointuje sportowiec.

W tegorocznym sezonie Jakub został wypożyczony z SKS Starogard do SKPS Dunajec Nowy Sącz, z którą powalczy o mistrzostwo kraju.

Jestem bardzo dumny z tego chłopaka. Widzę jaki wielki postęp zrobił. To efekt naszej wspólnej ciężkiej pracy na boisku i poza nim. To godziny pracy na hali ,dzień w dzień z także poza nią. Teraz to procentuje. Bo Jakub ma „papiery  na granie” i wróżę mu dużą karierę. Jakub ma pełną świadomość ile czeka go jeszcze pracy, wiec podchodzimy do tego ze spokojem – dodaje trener Niedziela.

Mistrzostwa  Europy zaplanowano na lipiec przyszłego roku. Turniej odbędzie się we Włoszech i Grecji.

Warto przypomnieć, że trener Krzysztof Niedziela otrzymał w tym roku za wyróżniające osiągnięcia sportowe otrzymał nagrodę Wójta Gminy Starogard Gdański.

/Archiwum prywatne/

Kategorie
SportWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY