Witaj majowa jutrzenko

3 maja to jeden z najważniejszych dni dla Polaków – Święto Konstytucji. W Starogardzie Gdańskim uczciliśmy je na Rynku Staromiejskim, gdzie na maszt uroczyście wciągnięta została flaga państwowa. Wysłuchaliśmy...

3 maja to jeden z najważniejszych dni dla Polaków – Święto Konstytucji. W Starogardzie Gdańskim uczciliśmy je na Rynku Staromiejskim, gdzie na maszt uroczyście wciągnięta została flaga państwowa. Wysłuchaliśmy przemówienia okolicznościowego, które w imieniu Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka wygłosił harcmistrz Wojciech Mokwa. Delegacje najważniejszych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powrót Starogardu do Państwa Polskiego.

– Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Gruntownie zreformowała ona Państwo. Na przekór tragicznemu położeniu, w jakim znajdowała się Rzeczpospolita u schyłku XVIII wieku, wierzono, że ten zbiorowy wysiłek może doprowadzić do odrodzenia państwa i dać impuls dla kolejnych pokoleń Polaków dążących do niepodległości. W naszym kraju uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Sama koncepcja kodyfikacji narodowej konstytucji stanowiła rewolucję w dziejach systemów politycznych – mówił harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP.

– Majowa konstytucja gruntownie zmieniła ustrój Rzeczypospolitej, dając podwaliny pod przemiany ustrojowe, które mogły ocalić polską państwowość i suwerenność. Sukces reformatorów myślących kategoriami dobra wspólnego, przywracał wiarę w ocalenie, mądrość narodu, budził ducha patriotyzmu, ofiary i narodowej dumy. Wartości zawarte w Konstytucji 3 Maja – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania, a dzisiejsze Święto przyniesie Państwu radość z bycia Polakiem. Niech Majowa Jutrzenka zagości w naszych sercach, niech przyniesie wszystkim pokój, radość i optymizm – zakończył Wojciech Mokwa.

Oficjalna część uroczystości zakończyła się wspólnym przemarszem zebranych, który poprowadziła Orkiestra Dęta SCK pod batutą Kacpra Roszkowskiego. W kościele pw. św. Katarzyny odbyła się msza św. w intencji Miasta i Ojczyzny.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY