VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na 7. edycję Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W tym roku uroczyste otwarcie odbędzie się w kinie „Sokół”, w Starogardzie Gdańskim 23 kwietnia o godz....
Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na 7. edycję Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W tym roku uroczyste otwarcie odbędzie się w kinie „Sokół”, w Starogardzie Gdańskim 23 kwietnia o godz. 18:00. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują Janusz Stankowiak – Prezydent Starogardu Gdańskiego i Władimir Czuszew – Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Republiki Białoruś w Polsce.

Festiwal Kultury Białoruskiej od kilku lat cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności starogardzkiej. Artyści prezentują program na najwyższym poziomie artystycznym. Scenariusz koncertu przygotował i całe wydarzenie koordynuje Igor Jankowski – Dyrektor festiwalu. W tym roku wystąpią:

* Grupa reprezentacyjna Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich w Mińsku (czołowi przedstawiciele białoruskiej gimnastyki artystycznej ze specjalnie przygotowanym show. Żeńskie trio oraz męsko-damski duet). Od 1896 roku, kiedy gimnastyka została dyscypliną olimpijską poprzez rok 1984 kiedy to po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu zadebiutowała gimnastyka artystyczna, Białoruś wraz z Rosją pozostają cały czas w światowej czołówce państw-liderów w tych dyscyplinach sportowych. Od 1981 roku absolwenci i uczniowie Młodzieżowego Centrum Rezerw Olimpijskich w Mińsku zdobyli w dyscyplinach olimpijskich 148 medali, wśród nich 44 złote, 58 srebrnych i 46 brązowych. W pozostałych dyscyplinach sportowych 417 medali.

* Paweł Kozicz – popularny białoruski wokalista, znany polskiej publiczności z poprzednich edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Obecnie Paweł kończy studia doktoranckie na wydziale estradowym Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku, a także wykłada na tej uczelni.

* Zespół jazzowy TARAN TRIO, którego założycielem i kierownikiem jest Anatoli Taran jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, który w 2016 roku w Portugalii zdobył Puchar Świata w grze na akordeonie. Ten prestiżowy międzynarodowy konkurs jest organizowany od 1951 roku przez francuską organizację Confédération Mondiale de l’Accordéon i corocznie organizuje Trophée Mondial (Puchar Świata) w innym kraju. Ten wędrowny konkurs o najwyższym międzynarodowym poziomie skupia prawie 40 krajowych delegacji ze wszystkich kontynentów. Delegacje te mają obowiązek wyboru najlepszych kandydatów z ich krajów. I tylko najlepszy z najlepszych dostaje Puchar Świata w grze na akordeonie. I właśnie w 2016 roku tą osobą został Anatoli Taran – założyciel Taran Trio i uczestnik tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. W ubiegłym roku Anatoli Taran był odznaczony honorowym medalem za zasługi na rzecz białoruskiej kultury przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

* Grupa tańca współczesnego Show-Ballet „Sensacja” z Witebska, która z wielkim sukcesem zaprezentowała się w czasie VI edycji FKB na Pomorzu.

* Aleksander Minionok – najmłodszy celebryta białoruskiego świata show biznesu. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród. Jest białoruskim finalistą w eliminacja do Dziecięcej Eurowizji 2016, która odbyła się na Malcie i zwycięzcą ukraińskiego „Mam Talent”. Właśnie tam na Ukrainie został nazwany przez jurorów „białoruskim Justinem Bieberem”. Co ważne – Aleksander Minionok jest właśnie absolwentem Szkoły Show-Ballet „Sensacja” w Witebsku.

* Uczennice ze Studio Tańca Flic z Lęborka.

VII Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu oprócz Starogardu (23.04) odbędzie się też w Gdańsku (24.04), Malborku (25.04), Łęczycach (26.04), Rumi (28.04), Żukowie (29.04), Gniewinie (30.04), Pucku (1.05).

Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu – cykliczna impreza kulturalna odbywająca się od 2012 roku na Pomorzu (w. pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie), której towarzyszą koncerty wybitnych białoruskich orkiestr, solistów, gościnne występy polskich zespołów, gwiazd estrady, konferencje przybliżające białoruską historię, kulturę i tradycje ludowe. Festiwale odbywają się raz do roku na przełomie kwietnia i maja i trwają zazwyczaj od 5 do 8 dni. Organizatorzy Festiwalu współpracują z wieloma państwowymi polskimi i białoruskimi instytucjami kultury, samorządami oraz agencjami artystycznymi. Główną ideą Festiwali Kultury Białoruskiej na Pomorzu jest budowanie wielopłaszczyznowej integracji, opartej na mentalnej, obyczajowej i kulturalnej wymianie dóbr. Środkami realizacji tej idei stają się cykliczne przedsięwzięcia muzyczno-kulturalne o zasięgu międzynarodowym. Jednym z głównych zadań Festiwalu Kultury Białoruskiej jest ocieplenie stosunków, przełamywanie stereotypów oraz budowanie mostów pojednania. Działania te są możliwe dzięki stosowaniu narzędzi z zakresu szeroko pojętej sztuki, która ze swej natury jest apolityczna i stoi ponad podziałami. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Rozwoju Artystycznego i Współpracy Międzynarodowej MSM UNICUM.

Kategorie
Kalendarz
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Finał „Utalentowanych”

  Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na premierę online finału III edycji konkursu „Utalentowani”. Odbędzie się ona w niedzielę 28 czerwca 2020 r. o godz. 16:00 na kanałach internetowych SCK. W...
 • Wirtualne Dni Miasta Starogardu Gdańskiego 2020

  Tego jeszcze nie było! 27 czerwca zapraszamy Was na pierwsze Wirtualne Dni Starogardu Gdańskiego. Tegoroczne obchody święta naszego miasta pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Postanowiliśmy więc przenieść je do Internetu. Moc...
 • Samochodowe Kino Letnie – La La Land

  UWAGA! Z przyczyn niezależnych od SCK w piątek podczas „Samochodowego Kina Letniego” zobaczymy inny film. Będzie to oscarowy hit pt. „La La Land”. Jutro tj. 19.06.2020 r. SCK wyświetli...
 • Samochodowe Kino Letnie – Przepis na miłość

  Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na kolejny seans organizowany w ramach Samochodowego Kina Letniego. W piątek 12 czerwca o godzinie 21:45 na parkingu byłego marketu Tesco przy ul. Zblewskiej.  ...