Tata z maluchem w domu

Gdy na świat przychodzi nowe dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie co raz częściej angażują się w pełnowymiarową opiekę nad maluchami. Mogą oni wykorzystać część...
Gdy na świat przychodzi nowe dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie co raz częściej angażują się w pełnowymiarową opiekę nad maluchami. Mogą oni wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, cały urlop rodzicielski,  a także przeznaczony specjalnie dla nich urlop ojcowski.

Młodzi rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i rodzicielski. Ten czas może być przedłużony, jeśli poród będzie mnogi.

Zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej matce przez 20 tygodni. Gdy poród był mnogi to w zależności od liczby urodzonych dzieci urlop ten wydłuża się od 31 do 37 tygodni. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowanych jest wyłącznie dla mamy. Jeżeli po tym czasie będzie chciała wrócić do pracy, to pozostałą część urlopu może wykorzystać tata. Warunkiem jest posiadanie  ubezpieczenia.

Na Pomorzu w 2018 r. 941 mężczyzn zdecydowało się na urlop macierzyński. W tym samym czasie z  tego świadczenia skorzystało ponad 25 tys. kobiet.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą Przy ciążach mnogich są to 34 tygodnie, bez względu na liczbę dzieci urodzonych w czasie porodu. Taki urlop nie musi być wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

W ubiegłym roku naszym województwie 276 panów skorzystało z tej formy urlopu. Natomiast pań, do których trafił zasiłek z tytułu urlopu rodzicielskiego, było prawie 27,5 tys.

Niezależnie od urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, tacie przysługuje urlop ojcowski. Jeśli tylko jest ubezpieczony ma prawo do zasiłku za czas urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ten urlop można wykorzystać jednorazowo albo  w nie więcej niż 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Ojciec dziecka może, ale nie musi z niego skorzystać z tego urlopu.

To uprawnienie jest zdecydowanie najpopularniejsze wśród panów. W 2018 r. pomorskie placówki ZUS wypłaciły blisko 12 tys. zasiłków za czas urlopu ojcowskiego.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Wywalczyli brązowe medale podczas Hamburg Open Karate

  W sobotę 8 lutego oraz niedzielę 9 lutego, 14 karateków Biofeed Shuto Karate Team, zawodników Klubu SHUTO Starogard Gdański, walczyło w Niemczech na turnieju Hamburg Open Karate. W formule olimpijskiej...
 • Zarzuty za marihuanę w reklamówce

  Zarzut posiadania środków odurzających usłyszy dzisiaj 52-letni kierowca renault. Mężczyzna posiadał przy sobie blisko 180 gramów marihuany. Mieszkaniec powiatu gdańskiego wpadł na gorącym uczynku, gdy policjanci postanowili sprawdzić auto,...
 • Obwodnica Starogardu z rządowym finansowaniem

  Pieniądze na budowę drogi mają pochodzić z rządowego programu „stu obwodnic”. Szacunkowy koszt realizacji to nawet 600 mln zł. Szczegóły w Urzędzie Gminy Starogard Gdański przedstawił poseł Kazimierz Smoliński....
 • Samodzielnie wybudowali drogę

  Mieszkańcy wsi w 600 godzin społecznie wyremontowali 430 metrów ul. Lipowej w Rywałdzie. Dzięki aktywistom udało się ułożyć nawierzchnię drogi i poprawić bezpieczeństwo. Sołtys Andrzej Czarnecki na niecodzienną formułę...