Tata z maluchem w domu

Gdy na świat przychodzi nowe dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie co raz częściej angażują się w pełnowymiarową opiekę nad maluchami. Mogą oni wykorzystać część...
Gdy na świat przychodzi nowe dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie co raz częściej angażują się w pełnowymiarową opiekę nad maluchami. Mogą oni wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, cały urlop rodzicielski,  a także przeznaczony specjalnie dla nich urlop ojcowski.

Młodzi rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie wolnego od pracy, na które składają się urlop macierzyński i rodzicielski. Ten czas może być przedłużony, jeśli poród będzie mnogi.

Zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej matce przez 20 tygodni. Gdy poród był mnogi to w zależności od liczby urodzonych dzieci urlop ten wydłuża się od 31 do 37 tygodni. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowanych jest wyłącznie dla mamy. Jeżeli po tym czasie będzie chciała wrócić do pracy, to pozostałą część urlopu może wykorzystać tata. Warunkiem jest posiadanie  ubezpieczenia.

Na Pomorzu w 2018 r. 941 mężczyzn zdecydowało się na urlop macierzyński. W tym samym czasie z  tego świadczenia skorzystało ponad 25 tys. kobiet.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą Przy ciążach mnogich są to 34 tygodnie, bez względu na liczbę dzieci urodzonych w czasie porodu. Taki urlop nie musi być wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

W ubiegłym roku naszym województwie 276 panów skorzystało z tej formy urlopu. Natomiast pań, do których trafił zasiłek z tytułu urlopu rodzicielskiego, było prawie 27,5 tys.

Niezależnie od urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, tacie przysługuje urlop ojcowski. Jeśli tylko jest ubezpieczony ma prawo do zasiłku za czas urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ten urlop można wykorzystać jednorazowo albo  w nie więcej niż 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Ojciec dziecka może, ale nie musi z niego skorzystać z tego urlopu.

To uprawnienie jest zdecydowanie najpopularniejsze wśród panów. W 2018 r. pomorskie placówki ZUS wypłaciły blisko 12 tys. zasiłków za czas urlopu ojcowskiego.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Nowe boisko na Przylesiu

  Przylesie doczekało się pięknego, a przede wszystkim praktycznego obiektu sportowego. Jego pomysłodawcami byli Hanna Bielang, Katarzyna Dobek oraz Jarosław Krzemiński, którzy do Budżetu Obywatelskiego 2019 zgłosili projekt pn. „Sportowe...
 • Moc możliwości, czyli „Spotkajmy się 2019”

  Seniorzy ze Starogardu Gdańskiego i okolic są bardzo aktywni. Wielu z nich to studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie osiedlowych klubów seniora, czy uczestnicy zajęć w Dziennym Domu „Senior+”. Często...
 • Starogard Gdański w TVP1

  W niedzielę 13.10.2019 kolejny odcinek programu „Zakochaj się w Polsce” TVP. Tym razem telewidzowie poznają Starogard Gdański – miasto, w którym urodził się legendarny piłkarz – Kazimierz Deyna. …Co...
 • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

  14 października obchodzimy święto wszystkich pracowników oświaty. Kilka dni wcześniej w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II zorganizowano miejską uroczystość. Była to doskonała okazja do wręczenia...