Sport bez względu na wiek to samo zdrowie

Gmina Zblewo nie ma sobie równych. Po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w corocznej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. W sobotę 7 września na stadionie...
Gmina Zblewo nie ma sobie równych. Po raz trzeci z rzędu zwyciężyła w corocznej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. W sobotę 7 września na stadionie im. Kazimierza Deyny rywalizowało 278 emerytów z 12-tu gminnych kół emeryckich, Domu Senior + i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Seniorzy pokazali, że wiek nie gra roli, gdy w zdrowym ciele – zdrowy duch.

W sobotnie przedpołudnie, 7 września po raz piętnasty do Starogardu przyjechali emeryci i renciści z sąsiednich gmin, by powalczyć o medale i tytuł najbardziej usportowionej gminy. W zawodach uczestniczyli też podopieczni MOPS i Domu Senior+. Chociaż momentami z nieba padał deszcz, „starszej młodzieży” – jak nazwała uczestników radna powiatu starogardzkiego Stanisława Kurowska – humory dopisywały.

Jestem tu po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Reprezentuję gminę Osiek. Uważam, że to bardzo ważne, że „starsza młodzież”, bo tak nazywam seniorów 60+, nie siedzi w domach, nie nudzi się, nie narzeka, tylko aktywnie spędza czas. Człowiek żyje dopóty dopóki bije w nim serce, a serca tych wszystkich osób tu zgromadzonych biją mocno. Ten, kto wymyślił tę imprezę, naprawdę zasługuje na order. Widać, że wszyscy uczestnicy żyją tym spotkaniem. Jest w nich radość i chęć działania. Są razem, bo przecież sport łączy. Nie ma chyba nic piękniejszego i dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia – powiedziała Stanisława Kurowska.

13 konkurencji

Jak zawsze wśród pań największe emocje wzbudziło obieranie jabłka na najdłuższą łupinę, a wśród panów picie napojów na czas.

W sumie seniorzy mogli się sprawdzić aż w 13 konkurencjach. Oprócz obierania jabłek i picia napojów na czas, były kręgle, rzut piłką do kosza, piłką lekarską na odległość i lotką do tarczy. Panie kręciły hula-hop i maszerowały z kijkami, a panowie strzelali gole na bramkę. Wszyscy toczyli oponę i wbijali gwoździe na czas oraz ścigali się na rowerach. Każdy uczestnik mógł wybrać dwie konkurencje indywidualne i jedną grę zespołową.

Złoto dla Zblewa
Przedstawicielki zwycięskich gminnych kół emerytów, rencistów i osób niepełnosprawnych gmin: Zblewo, Smętowo Graniczne i Osiek

Dobre humory i sportowy duch rywalizacji towarzyszył wszystkim zawodnikom, ale ostatecznie w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce wywalczyła reprezentacja gminy Zblewo i to oni zdobyli tytuł najbardziej sportowego koła emeryckiego. Zaraz za nimi podobnie jak w ubiegłym roku na drugim miejscu uplasowało się Smętowo Graniczne, a trzecie miejsce zajęła gmina Osiek.

 

 

Jak na prawdziwej olimpiadzie

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się uroczystym przemarszem uczestników Spartakiady, którzy w olimpijskim szyku z uśmiechami na twarzach zaprezentowali swoje drużyny.

Tradycyjny przemarsz uczestników Spartakiady wokół Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gd.

Uczestników powitał Jan Brdak przewodniczący Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim. – Uczestnictwo w naszej corocznej spartakiadzie jest dla wszystkich już nagrodą – powiedział.

W imieniu prezydenta miasta Janusza Stankowiaka wspaniałej zabawy uczestnikom spartakiady wypełnionej radością i humorem życzyła Magdalena Dalecka rzecznik prasowy prezydenta. Dobrej zabawy życzył też seniorom wicestarosta Patryk Gabriel oraz radna powiatu starogardzkiego Stanisława Kurowska.

Słodki finisz Spartakiady

Po indywidualnych konkurencjach rozemocjonowani sportowo uczestnicy mogli ochłonąć przy kawie i herbacie oraz czymś słodkim, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy zapewnili też wszystkim uczestnikom posiłek, a całe zawody zakończyły się wspólną zabawą. W ostatniej konkurencji w kategoriach taniec dowolny i walc angielski zatańczyło osiemnaście par.

Emerycka olimpiada zakończyła się tradycyjnie rozdaniem medali i nagród indywidualnych. Specjalne puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Starogardzkiego otrzymali najstarsi uczestnicy zawodów: 91-letnia Gertruda Cieplińska ze Skarszew oraz 88-letni Henryk Wałaszewski z Pinczyna.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Agresja ZSRR na Polskę. Minęło 80 lat

  17 września 2019 roku minęło 80 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. Na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich starogardzianie, delegacje oraz poczty sztandarowe upamiętnili rocznicę agresji...
 • 400 tysięcy złotych na nową karetkę dla Kalisk

  Do końca roku Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim kupi nowoczesną karetkę, która docelowo stacjonować będzie w Kaliskach jako zespół ratownictwa medycznego. Dziś została podpisana umowa z Ministerstwem Zdrowia...
 • Aktualne oferty pracy w PUP

  Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim przesyła oferty pracy znajdujące się w ewidencji tut. Urzędu wg stanu na dzień 17.09.2019 r.   Oferty pracy zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy...
 • Zielone płuca Starogardu

  W sobotę 14 września Dzień Działkowca obchodzili ogrodnicy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych  ,,Centra – Elektron”.  Muzyka, pieczenie kiełbasek przy ognisku i świetna zabawa towarzyszyła ogrodnikom do późnych godzin wieczornych. ...