Przyjaźnią się od 20 lat

16 maja 1998 roku miasta Starogard i Diepholz zawarły partnerstwo. W tym roku niemieccy i polscy przyjaciele świętowali jubileusz 20-lecia współpracy. Z tej okazji 11 maja 2018 roku w...

16 maja 1998 roku miasta Starogard i Diepholz zawarły partnerstwo. W tym roku niemieccy i polscy przyjaciele świętowali jubileusz 20-lecia współpracy. Z tej okazji 11 maja 2018 roku w parku miejskim w Diepholz stanęła ławeczka przyjaźni. Taka sama zdobi nasz Park Nowe Oblicze. Na rondzie przy ul. Starogarder Strasse pojawił się herb Starogardu, a władze obu partnerskich miast odnowiły akt przyjaźni. Obchodom towarzyszyły wystawa i koncerty polskich i niemieckich artystów.

Z okazji przypadającej 16 maja rocznicy 20-lecia partnerstwa Starogard-Diepholz władze zaprzyjaźnionego miasta w Niemczech zaprosiły do siebie przedstawicieli władz Starogardu, starogardzkich malarzy, muzyków oraz mieszkańców ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju przyjaźni Starogard-Diepholz. Starogardzian gościli w swoich domach ich niemieccy przyjaciele. Gościem jubileuszowego spotkania był mer zaprzyjaźnionego z Diepholz od prawie 50 lat- francuskiego miasta Thouars. Przez trzy dni od 11 do 14 maja w Diepholz trwała integracja europejska i celebracja święta międzynarodowej przyjaźni. Uświetniły ją koncerty orkiestry dętej z Pelplina oraz zespół Canto. Muzycy przed dwa wieczory bawili gospodarzy oraz zaproszonych gości, tworząc niezapomniany klimat wspólnej zabawy i integracji. Ich występy wzbudziły powszechny zachwyt gospodarzy.

Z kolei obrazy Zofii Sumczyńskiej, Magdaleny i Adama Harasów oraz Józefa Olszynki mieszkańcy Diepholz zobaczyli podczas głównej uroczystości jubileuszowej w sali ratusza miejskiego. Wystawę mogą oglądać do końca maja. Towarzyszyła jej ekspozycja przypominająca dzieje partnerstwa Starogard – Diepholz, którą przygotowali gospodarze. W piątek, 11 maja, podczas uroczystości upamiętniającej 20 – lecie partnerstwa prezydent Starogardu Janusz Stankowiak oraz zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers podpisali akt odnowienia partnerstwa. Potwierdził to swoim podpisem mer zaprzyjaźnionego z Diepholz miasta Thouars we Francji – Patrice Pineau.

Kiedy w 1998 roku ówczesny prezydent Starogardu Paweł Głuch podpisywał partnerstwo z miastem Diepholz, nikt nie wiedział, co z tego wyniknie, ale wszyscy byli pełni nadziei – powiedział prezydent Stankowiak. – Naszym zadaniem było wypełnienie treścią idei zawartych w tym dokumencie. To, że dzisiaj się odwiedzamy i wymieniamy wiedzą oraz doświadczeniami, a przede wszystkim powierzamy sobie nawzajem nasze dzieci, które korzystają z międzynarodowej wymiany, świadczy, że łączy nas ogromne zaufanie. To dowód na to, że odrobiliśmy lekcję na „szóstkę”, bo zawarte 20 lat temu partnerstwo przerodziło się w prawdziwą, szczerą przyjaźń. – dodał Janusz Stankowiak.

Prezydent przypomniał kilka faktów z historii współpracy miast. Opowiedział zebranym, jak podczas jednej z wizyt, jeszcze nie będąc prezydentem, zakochał się w tutejszym jarmarku bożonarodzeniowym. – Nie wiecie o tym, ale postanowiłem wtedy, że zorganizuję podobny w Starogardzie – powiedział. – Nazwaliśmy go Wielki Jarmark Kociewski. W tym roku odbędzie się jego VI edycja. Śmiejąc się dodał: „a teraz skoro już o tym wiecie, mam nadzieję że w ramach przyjaźni, nikt nie będzie się domagał praw autorskich”, czym rozbawił mieszkańców Diepholz. Na zakończenie podkreślił, że odnowienie aktu współpracy to nowy rozdział w historii partnerstwa. Podziękował za zaproszenie i gościnę i życzył wszystkim, by ta przyjaźń trwała i nieustannie się rozwijała.

Podziękowania przekazał też mer Thouars, który zaprosił władze Starogardu do współpracy i zawracia partnerstwa posko-francuskiego oraz przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz rozwoju współpracy Starogard -Diepholz – po stronie niemieckiej Cornelia Klöpzig, a po stronie polskiej Zbigniew Potocki.
Władze miast wymienimy się symbolicznymi prezentami. Każdy niósł znamienne przesłanie, które podkreślało istotę i znaczenie współdziałania w grupie na rzecz pogłębiania i rozszerzania zawartych przyjaźni zarówno tych między miastami, jak i tych zwykłych – międzyludzkich.

Przyjaźń, zrozumienie, refleksja nad własną historią i historią innych narodów to wartości bezcenne. One nas połączyły. Połączyła nas wola współpracy – powiedział zastępca burmistrza Diepholz Gerhard Albers.

– Jak powiedział na jednym ze spotkań w Polsce – Adam Olżyński – „Przyjaźń pomiędzy naszymi miastami jest związana nierozłącznym węzłem, który stworzyli żyjący tu i teraz ludzie”. Dziękuję wszystkim, którzy wspólnymi siłami wybudowaliście ten solidny most pomiędzy naszymi miastami, pomiędzy Wschodem a Zachodem i od 20 lat z oddaniem pielęgnujecie te relacje. Niech ta integracja przyjaciół tu w Diepholz stanie się początkiem nowej przyszłości i nowych wyzwań, które jeszcze bardziej nas scalą – zakończył Gerhard Albers.

Ważnym elementem spotkania było odsłonięcie starogardzkiego herbu na rondzie przy ulicy Starogarder Strasse oraz ławeczki przyjaźni, której bliźniaczka stoi w starogardzkim Parku Nowe Oblicze. Oba gesty przyjaźni – tak ze strony gości, jak i gospodarzy podkreśliły siłę polsko-niemieckich więzi, które przed 20 latami połączyły oba kraje. Dziś w Diepholz niemal każdy mieszkaniec wie, gdzie leży Starogard i jaką ważną rolę pełni dla mieszkańców miasta.

Kolejny 25-jubileusz odbędzie się w Starogardzie Gdańskim.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Wyniki wyborów! Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych

  01. KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „NASZ STAROGARD” – 7889 głosów (44,39% głosujących) – 12 mandatów 02. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA – 4048 głosów (22,78% głosujących) – 5 mandatów...
 • Znamy nową Radę Powiatu!

  Nazwisko i Imię Liczba głosów % (w skali okręgu wyborczego) CZAJA Bogdan 724 13.67% FIAŁEK Jerzy 963 18.19% SYKUTERA Witold 621 11.73% GABRIEL Patryk 1 516 8.49% WIERZBA Robert...
 • Wybory! Nowa Rada Miasta …

  Nazwisko i Imię Liczba głosów % (w skali okręgu wyborczego) KOTLEWSKI Zbigniew 335 7.28% KUCHARCZYK Sebastian 624 13.56% BENERT Anna 478 10.39% PIELECKI Wojciech 1 036 22.51% CYBULA Artur...
 • I Turniej Joannitów w Skarszewach

  W ramach turnieju doszło do meczu bokserskiego pomiędzy drużynami : GOSiR Skarszewy vs Reprezentacja Warmii i Mazur.  Po zaciętych walkach drużyna gospodarzy wygrała 12:6. W skład zespołu gospodarzy wchodzili...