Oszukani podczas sprzedaży, zamiast zarobić stracili swoją gotówkę

Tylko minionej doby, aż 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego zostało oszukanych, gdy sprzedawali swoje rzeczy w Internecie. Osoby, pokrzywdzone które zgłosiły się do miejscowej komendy straciły łącznie blisko 5 tys....

Tylko minionej doby, aż 3 mieszkańców powiatu starogardzkiego zostało oszukanych, gdy sprzedawali swoje rzeczy w Internecie. Osoby, pokrzywdzone które zgłosiły się do miejscowej komendy straciły łącznie blisko 5 tys. zł. Policjanci apelują o rozwagę i zachowanie ostrożności podczas transakcji internetowych. Chrońmy swoje oszczędności i nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej oraz haseł do konta lub danych karty płatniczej!

Internetowi oszuści wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej przełamują oni zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli, aby wyłudzić pieniądze przekazane za pomocą kodu BLIK.

Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Oszust kontaktuje się ze sprzedającym i przesyła link do strony „udającej” witrynę OLX, która według jego zapewnień pozwoli sfinalizować transakcję. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty (numer, datę ważności oraz kod cvv), rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Przekazując te dane, w rzeczywistości dajemy oszustowi pełen dostęp do naszych zasobów finansowych na karcie.

Policjanci ostrzegają, aby nie udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, a także haseł do konta lub danych karty. Nie powinniśmy również otwierać przesłanych linków oraz instalować z nieznanych źródeł oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Pamiętajmy również, aby nigdy nie autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić własne oszczędności.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

• Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.

• Zastrzeż swoją kartę w placówce banku lub aplikacji mobilnej. W ten sposób karta przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.

• Poinformuj Policję.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron, za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności:

https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-wiadomosci-z-falszywymi-linkami-do-uslugi-wysylki-przez-olx/
Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY