Obchody Święta Niepodległości

Zbliża się kulminacja obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Miasto przygotowało dla mieszkańców wiele atrakcji oraz okazji do wspólnego świętowania i pokazania jak dumni...
Zbliża się kulminacja obchodów związanych ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Miasto przygotowało dla mieszkańców wiele atrakcji oraz okazji do wspólnego świętowania i pokazania jak dumni jesteśmy ze swojej ojczyzny. W programie m.in. wystawa pt. „Harcerstwo Starogardzkie w dwudziestoleciu międzywojennym”. , Marsz ku Wolności oraz Koncert Orkiestry Polskiego Radia „Kochamy Polskie Piosenki”.

11 listopada – spacerem pod pomnik Niepodległości                  

Tradycyjnym elementem Święta Niepodległości jest coroczne spotkanie przy pomniku Niepodległości na ul. Paderewskiego. W tym roku poprzedzi je wspólny przemarsz mieszkańców ulicami miasta. 11 listopada spotykamy się o godz. 15:00 na parkingu sklepu Carrefour w Starogardzie Gd. Mile widziane barwy narodowe, flagi i flagietki. Po uformułowaniu szyku przy dźwiękach Orkiestry Dętej Starogardzkiego Centrum Kultury Szwoleżerowie Rokitniańscy poprowadzą nas ulicami: al. Niepodległości, Lubichowską, Kościuszki do ulicy Paderewskiego. Cześć oficjalną przy pomniku rozpocznie salwa honorowa. Wykona ją Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Następnie na masz wciągnięta zostanie polska flaga narodowa, a przedstawiciele władz samorządowych, wielu instytucji i stowarzyszeń złożą kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości oficjalne rozpoczną się ok. godz. 15:40. Zakończy je msza św. na Rynku w intencji ojczyzny. Po mszy wszystkich chętnych zapraszamy do wspólnego niepodległościowego śpiewanie przy kawie i herbacie.

Wcześniej o godz. 10:00 Związek Harcerstwa Polskiego w Starogardzie Gdańskim organizuje grę terenową. Zapisy prowadzone będą do godziny 9:30 w Stanicy Hufca ZHP przy ul. Hallera 19B. Trasa przebiegać będzie przez charakterystyczne punkty miasta. Gra posiada kody QR, które odczytuje się za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni na Rynku Miejskim ok. godz. 17:00

Tego dnia odbędzie się również mecz koszykówki. O godz. 12:30 w hali Miejskiej przy ul. Olimpijczyków 1 Polpharma Starogard zagra z TBV Startem Lublin. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, w którym zawodnicy i kibice w szczególny sposób uczczą 100.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tuż po prezentacji drużyn odegrany zostanie hymn narodowy (pełne 4 zwrotki z refrenami). Zawodnicy i sędziowie boiskowi podczas prezentacji i hymnu wystąpią w biało-czerwonych szalikach, a po hymnie przekażą je kibicom. Dodatkowo na środku parkietu eksponowana będzie flaga Polski. Mecz będzie transmitowany na żywo w Polsacie Sport HD.

12 listopada – sentymentalny spacer po najpiękniejszych polskich piosenkach

 W poniedziałek, 12 listopada o godz. 16:00 Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza do Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby na niepowtarzalny koncert Orkiestry Polskiego Radia pt. „Kochamy polskie piosenki . Będzie to sentymentalny spacer po najpiękniejszych polskich piosenkach. W 70-minutowy programie znajdą się utwory Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Kabaretu Starszych Panów, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego i wielu innych wykonawców. Wstęp na koncert jest wolny.

Wykonawcy to artyści związani z Bydgoszczą, absolwenci i studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Koncert poprowadzi Piotr Metz – szef redakcji muzycznej Trójki, która jest patronem projektu „Kochamy polskie piosenki”.

W trakcie koncertu zostaną wykonane utwory m. in. „Nie pytaj o Polskę”, „Ja mam czas, ja poczekam”, „Kasztany”, „Okularnicy”, „Bo we mnie jest seks”, „Pejzaż bez ciebie”, „Jesteśmy na wczasach”, „Jednego serca”, „Rzuć to wszystko, co złe”, „Dni, których nie znamy”, „Bracka”, „Byłaś serca biciem”, „Trójkąty i kwadraty”, „Moja i twoja nadzieja”, „Nic do stracenia”, „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Zaśpiewają wokaliści: Agata Rożankowska, Małgorzata Chruściel, Tadeusz Seibert i Kacper Andrzejewski.

Akompaniować będzie zespół instrumentalistów w składzie: Adam Lemańczyk – aranżacje, kierownictwo muzyczne, klawisze, Antoni Olszewski – kontrabas, git. basowa
Mateusz Krawczyk – perkusja.

Serdecznie wszystkich zapraszam do wspólnego świętowania stulecia niepodległości Polski. Mam nadzieję, że to będzie dla Państwa czas wielkich wzruszeń, które na długo zapadną nam w pamięć. Pokażmy, że stanowimy wspólnotę dumnych Polaków, że jesteśmy razem i wzajemnie się wspieramy nie tylko w tym najważniejszym dla Polski święcie – zaprasza prezydent miasta Janusz Stankowiak.

 

Kategorie
Kalendarz
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY