Nagroda dla nowej jakości Alei Wojska Polskiego

Starogard Gdański z wyjątkowym wyróżnieniem. To tutaj jest najlepsza przestrzeń miejska na Pomorzu 2019 roku! Marszałek Województwa Pomorskiego rozstrzygnął XIV edycję konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego”. Jury doceniło...
Starogard Gdański z wyjątkowym wyróżnieniem. To tutaj jest najlepsza przestrzeń miejska na Pomorzu 2019 roku! Marszałek Województwa Pomorskiego rozstrzygnął XIV edycję konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego”. Jury doceniło włodarzy miasta za modernizację Alei Wojska Polskiego oraz odrestaurowany dworzec PKP wraz z całą sąsiednią infrastrukturą.

Projekt „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim” otrzymał Główną Nagrodę ex asequo z Gminą Władysławowo w tegorocznym konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019”. Starogardzka lokalizacja węzła integracyjnego wraz z deptakiem prowadzącym do niego wzdłuż Alei Wojska zachwyciły komisję konkursową i zdeklasowały mocną konkurencję.

Starogardzki projekt został doceniony za istotną pozytywną zmianę jakościową w strukturze funkcjonalno-przestrzennej miasta.

Doceniono walory nowego standardu i jakości Alei Wojska Polskiego – ulicy, która łączący integracyjny węzeł transportowy z centrum miasta oraz ich znaczenie w przywróceniu temu miejscu dawnego symboliczno – kulturowego charakteru, który nie tylko podniósł rangę miasta, ale stał się jego wizytówką.

Komisja doceniła również całościowe rozwiązanie architektoniczne dla jednej z ważniejszych osi kompozycyjnych Starogardu Gdańskiego. Jego  kompleksowość i wielofunkcyjność , które pozwoliły na wprowadzenie innowacyjnego powiązania funkcji kulturowych, rekreacyjnych, turystycznych i transportowych. Ich pomysłowość i wykonawstwo.

7 listopada br. główną nagrodę w konkursie „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2019” w imieniu Miasta odebrał prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

 

 

Towarzyszyli mu projektant przedsięwzięcia Rafał Sieraczyński oraz przedstawiciel wykonawcy (kierownik budowy) – Jacek Łoński. Nagrody wręczył im marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podczas uroczystej Gali Rozdania Nagród  w ramach Kongresu Smart Metropolia 2019 w budynku Oliwia Star w Gdańsku.

–  Na ubiegłorocznej Gali starogardzki Park Nowe Oblicze otrzymał wyróżnienie, a że starogardzianie są ludźmi ambitnymi i bardzo pracowitymi, uznaliśmy, że stać nas na więcej. Dzisiaj w imieniu wszystkich mieszkańców odbieram główną nagrodę, za co bardzo dziękuje panu Marszałkowi i całej kapitule. To wielkie wyróżnienie – powiedział prezydent Janusz Stankowiak. – Dokładnie 16 grudnia 2016 roku na terenie starego, mocno już zdewastowanego dworca, podpisaliśmy z panem marszałkiem umowę na dofinansowanie budowy węzła integracyjnego. Wówczas powiedziałem: „dla takich chwil warto żyć”. Dzisiaj te słowa powtarzam: „dla takich chwil warto żyć”. Cieszę się, że nowy wygląd Alei Wojska Polskiego i dworca PKP zyskał uznanie nie tylko wśród mieszkańców Starogardu Gdańskiego, ale został dostrzeżony w  całym województwie pomorskim. Najważniejsze dla nas jest to, że zmienił się nie tylko jego wygląd, ale zmieniła się przede wszystkim mentalność mieszkańców tego obszaru. Dawniej wstydzili się swojego miejsca zamieszkania, dzisiaj widać, że są z niego dumni. Obserwujemy też, że modernizacja Alei Wojska Polskiego wpływa pozywanie na zmianę struktury zamieszkania tej dzielnicy miasta. Ludzie starsi ustępują miejsca młodym, którzy chcą tu mieszkać,  w przestrzeni przyjaznej życiu i rozwojowi. Wierzę, że kolejne projekty przyniosą miastu nowe sukcesy. Panie marszałku – jeszcze raz bardzo dziękuję za zaufanie – zakończył prezydent.

Koszt budowy węzła integracyjnego wraz z przyległymi ulicami i infrastrukturą podziemną wyniósł prawie 43 mln zł. Ponad 34 ml. Miasto otrzymało dofinansowania z funduszy unijnych.  Dokumentację techniczną dla inwestycji  przygotowało Biuro Projektów RYSY Architekci z Wysiadła, zaś trwające 19 miesięcy prace budowlane realizowała firma budowlana Strabag z siedzibą w Pruszkowie.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego organizowany co roku przez Marszałka Województw ma na celu nagrodzenie działań podejmowanych na rzecz rewaloryzacji lub nowego ukształtowania terenów ogólnodostępnych w miejscowościach całego województwa. Przy ocenie brane pod uwagę są m.in. funkcjonalność i estetyka przedsięwzięcia, wpływ na życie mieszkańców, a także zgodność z zasadami planu zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030.

 

W tegorocznej edycji konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego przyznano także dwa wyróżnienia. Dla gmin wiejskich otrzymała je Gmina Kobylnica, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Budowa przystani kajakowej przy moście Lubuń-Żelkówko wraz z zagospodarowaniem terenu na rzece Słupi”. Wyróżnienie dla gmin miejskich oraz miejsko-wiejskich otrzymała Gmina Sztum, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Kompleks sportowo-rekreacyjny w Sztumie”.

Zdobyta przez Starogard Gdański nagroda jest już drugą tego typu. W 2018 r. wyróżnienie I stopnia za najlepszą przestrzeń publiczną województwa pomorskiego otrzymał Park Nowe Oblicze.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze
 • Lina555
  18 listopada 2019 at 17:24
  Dodaj komentarz

  A co z całkowicie sknoconym i spaskudzonym starogardzkim Rynkiem?

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY

  • Dla Powstańców Warszawskich

   Tradycyjnie 1 sierpnia, punktualnie o 17:00 starogardzianie zatrzymali się, by wspomnieć tych, którzy w godzinę „W” stanęli do walki o wolność. 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego upamiętniliśmy spotykając się...
  • Odpowie za okradanie torowiska

   Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim zatrzymali mężczyznę, który demontował torowisko kolejowe. Złodziej wpadli na gorącym uczynku i trafił do policyjnego aresztu. Teraz 38-latek stanie przed sądem,...
  • Skórcz – Osieckie wakacje z dzielnicowymi

   Dzielnicowi ze Skórcza podczas zajęć z cyklu Osieckie Wakacje rozmawiali z dziećmi, o bezpiecznym wypoczynku w czasie wakacji. Funkcjonariusze przestrzegali przed zagrożeniami oraz opowiadali o bezpiecznych formach spędzania czasu...
  • W Starogardzie powstało nowe rondo

   Od 23 lipca przejezdny jest już odcinek alei Jana Pawła II od skrzyżowania z ulicą Pomorską do skrzyżowania z ulicą Kościuszki. Powstało tam rondo, które było niezwykle potrzebne. Jego...