Koncert pieśni patriotycznych – Mazowsze

100.rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego to wyjątkowa okazja do świętowania. Obchody potrwają cały rok, a rozpoczną się hucznie. Już 29 stycznia o godz. 18:00 prezydent miasta, przewodnicząca...
100.rocznica powrotu Starogardu Gdańskiego do Państwa Polskiego to wyjątkowa okazja do świętowania. Obchody potrwają cały rok, a rozpoczną się hucznie. Już 29 stycznia o godz. 18:00 prezydent miasta, przewodnicząca Rady Miasta oraz komitet organizacyjny obchodów 100-lecia powrotu Starogardu do Macierzy zapraszają na wyjątkowy koncert zespołu pieśni i tańca „MAZOWSZE”.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca ,,Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego należy do największych na świecie zespołów artystycznych, które od początku swojego istnienia sięgają do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów.

Ponad 120 tancerzy, śpiewaków i muzyków, którzy podczas swoich występów prezentują ponad 1500 przepięknych kostiumów z 20 etnograficznych regionów Polski.

29 stycznia w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby soliści, chór i orkiestra wykonają program pt. „Pieśni Patriotyczne”.  W programie  utworów, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom i dodawały otuchy w trudnych chwilach. Starogardzianie usłyszą pieśni, które były i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej, które śpiewano niegdyś w polskich domach. W programie znajdą się zarówno pieśni: legionowe i ułańskie: ,,O mój rozmarynie”, ,,Legiony”, ,,Bywaj dziewczę zdrowe”, jak i wojskowe, zwane też pieśniami żołnierskimi: ,,Czerwone maki na Monte Cassino”, ,,Serce w plecaku” i wiele innych.

Koncertem ,,Pieśni Patriotyczne” zespół ,,Mazowsze” uświetnia uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wszelkie uroczystości o charakterze patriotycznym.

Słowo o „Mazowszu”

Poloneza, krakowiaka, oberka, mazura czy kujawiaka oraz tańce regionalne wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami zobaczymy i usłyszymy w Starogardzie Gdańskim.

Oficjalnie zespół „Mazowsze” powołany został do życia dekretem Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku. Tadeusz Sygietyński – wybitny kompozytor i miłośnik folkloru – otrzymał polecenie zorganizowania zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach oraz tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Repertuar zespołu szybko się jednak rozszerzył o folklor innych regionów Polski. Dziś w swoim dorobku Mazowsze ma opracowania sceniczne 42 z nich.

Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, Mazowsze powszechnie uznawane jest za zespół narodowy. Jego rodowód potwierdza, że wśród różnych mód my Polacy jesteśmy zawsze sobą.

Dla tysięcy odbiorców zagranicznych, koncerty zespołu były pierwszym kontaktem z polską kulturą. „Jeśli takie jest oblicze Polski, to niech żyje Polska!” – napisał o zespole szwajcarski dziennik Gazette de Lausanne, a Jerzy Waldorff nazwał Mazowsze perłą w koronie Rzeczypospolitej.

Zespół pojawił się na scenie ponad 7000 razy. Artyści wystąpili dla ponad 16 milionów widzów, w 50 krajach na 5 kontynentach.

Kategorie
Kalendarz
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Finał „Utalentowanych”

  Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na premierę online finału III edycji konkursu „Utalentowani”. Odbędzie się ona w niedzielę 28 czerwca 2020 r. o godz. 16:00 na kanałach internetowych SCK. W...
 • Wirtualne Dni Miasta Starogardu Gdańskiego 2020

  Tego jeszcze nie było! 27 czerwca zapraszamy Was na pierwsze Wirtualne Dni Starogardu Gdańskiego. Tegoroczne obchody święta naszego miasta pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Postanowiliśmy więc przenieść je do Internetu. Moc...
 • Samochodowe Kino Letnie – La La Land

  UWAGA! Z przyczyn niezależnych od SCK w piątek podczas „Samochodowego Kina Letniego” zobaczymy inny film. Będzie to oscarowy hit pt. „La La Land”. Jutro tj. 19.06.2020 r. SCK wyświetli...
 • Samochodowe Kino Letnie – Przepis na miłość

  Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na kolejny seans organizowany w ramach Samochodowego Kina Letniego. W piątek 12 czerwca o godzinie 21:45 na parkingu byłego marketu Tesco przy ul. Zblewskiej.  ...