Z nimi można czuć się bezpiecznie

W Grodzisku Owidz odbyły się V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego.

W Grodzisku Owidz nie brakowało emocji związanych ze zdarzeniami, których na co dzień doświadczają ratownicy medyczni. Wszystko to za sprawą V Mistrzostw Pierwszej Pomocy Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Starogardzkiego, podczas których młodzież miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności ratownicze.

To już piąte zawody w tej konwencji. Mamy coraz większą obsadę – kolejne szkoły dołączają do tej akcji, która jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się, że za każdym razem znajdujemy inne okoliczności , w tym roku Grodzisko Owidz i różnorakie scenki, które wykraczają poza naszą wyobraźnię, a z którymi na co dzień spotykają się ratownicy –mówi Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego.

Po przejściu trudnych, niekiedy podchwytliwych 5 stanowisk i ratowaniu m.in. osoby po próbie samobójczej czy też uczestnika wypadku samochodowego klasyfikacja poszczególnych drużyn wygląda następująco:
I miejsce: II Liceum Ogólnokształcące
II miejsce: I Liceum Ogólnokształcące
III miejsce: Zespół Szkół Zawodowych
IV miejsce: Zespół Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim
V miejsce: Technikum w Owidzu oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Włodzimierza Mykietyna w Skórczu
VI miejsce: Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie.

Celem zawodów jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jest to bardzo istotna kwestia, a zwłaszcza w naszych czasach, gdy dookoła dzieje się tyle wypadków. Młodzież oprócz teorii ma szansę sprawdzić się w praktyce – to jest bardzo przydatne, bo gdy znajdzie się w sytuacji zagrożenia, będzie pewniej działać. Dzięki mistrzostwom szpital rozpowszechnia ideę bezinteresownego niesienia pomocy oraz realizuje cele profilaktyczne i zdrowotne.

Zawody, po pierwsze dają możliwość sprawdzenia własnych umiejętności oraz zachowań w sytuacjach stresogennych. Druga sprawa to weryfikacja tego, czego się uczymy, i co możemy zaprezentować i w praktyce stosować – w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Uczniowie biorący udział w ćwiczeniach na poszczególnych stacjach pozoracyjnych mają szansę podejmować świadome wybory i ponosić za nie odpowiedzialność. Mistrzostwa kształcą w uczniach odruch reagowania na otoczenie, umiejętność radzenia sobie w trudnych, stresujących sytuacjach, komunikacji w grupie, a także dają możliwość doskonalenia umiejętności udzielania pierwszej pomocy – komentuje Adrian Cichawa, sędzia główny Mistrzostw.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy organizowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Startują w nich czteroosobowe zespoły, które w trakcie mistrzostw udzielają pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów. Każda taka scenka jest z innej tematyki, dotyczy różnych dziedzin. Należy wówczas udzielić odpowiedniej pomocy przedmedycznej. Rywalizacja w obliczu zagrożenia daje także możliwość sprawdzenia współdziałania członków w drużynie.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Zespół Szkół Rolniczych z nowoczesnym sprzętem

  Władze Powiatu podpisały umowy na zakup i dostawę sprzętu rolniczego i ogrodniczego, który niebawem trafi do Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Wartość tego sprzętu to ponad...
 • Warsztaty dla tancerzy z SCK

  Tradycyjnie na początku wakacji odbyły się warsztaty taneczne dla uczestników m. in. zajęć w Starogardzkim Centrum Kultury. W miejscowości Wiele na Kaszubach dzieci i młodzież trenowała balet, hip hop...
 • Bezpłatne kursy zawodowe w Starogardzie Gdańskim

  TEB Edukacja zaprasza do udziału w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Każdy uczestnik projektu może bezpłatnie skorzystać z oferty kursów zawodowych, które pozwolą na...
 • Bezpieczny wypoczynek harcerzy

  Od pierwszych dni wakacji funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim wizytują obozy harcerskie pod namiotami pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Strażacy odwiedzili obozy harcerskie zorganizowane na terenie...