XXVIII Noc Bardów

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na „XXVIII Noc Bardów” w tym roku wcześniej tj. 21 sierpnia 2021 roku. Wydarzenie odbędzie się w kinie „Sokół” o godzinie 19:00. Pomysłodawcą tej imprezy...

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na „XXVIII Noc Bardów” w tym roku wcześniej tj. 21 sierpnia 2021 roku. Wydarzenie odbędzie się w kinie „Sokół” o godzinie 19:00. Pomysłodawcą tej imprezy był Ryszard Rebelka – bard, poeta, kabareciarz, malarz. Starogardzka „Noc Bardów” skupia artystów piosenki poetyckiej jak i wierną jej publiczność. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w recepcji SCK – ilość ograniczona.

W pierwszej części koncertu wystąpią zaproszeni artyści przeglądu na interpretację piosenki poetyckiej.

W drugiej części odbędzie się spektakl muzyczny pn. „Zanim Będziesz u Brzegu” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, podczas którego wystąpią Hanna Banaszak (śpiew)

i Mirosław Czyżykiewicz (śpiew, recytacje, gitara) wraz z zespołem. Nastrojowy koncert będzie wypełniony po brzegi pięknem polskich tekstów i opowieści o przemijaniu.

Jerzy Satanowski o spektaklu:

„Zanim Będziesz U Brzegu” zrobiłem wraz z grupą przyjaciół w Teatrze „Atelier” w Sopocie. Zebrałem w tym przedstawieniu wiersze i piosenki, które najogólniej mówiąc dotyczą przemijania. Punktem wyjścia są „Treny” Jana Kochanowskiego, ale z tych żałobnych liryków usiłowałem wydobyć nie tyle znany wszystkim motyw bólu ojca po stracie ukochanej córki, ile pewien trop mentalny; że artysta może siłą swej sztuki odwrócić nieszczęście”.

Izabela Cywińska: „Wyjątkowe połączenie muzyki i sensu. Nie spodziewałam się, że śpiew może być w teatrze nośnikiem tak skomplikowanych treści”.

Marian Opania: „Od lat żyję muzyką Jerzego Satanowskiego i jestem w niej coraz bardziej rozkochany. Jej mroczne piękno trąca najgłębsze struny mojej duszy. Nie omieszkałem zobaczyć jego najnowszego spektaklu z Hanną Banaszak i Mirosławem Czyżykiewiczem i nie zawiodłem się. Satanowski dobrał idealnych wykonawców, tak różnych temperamentem a tak harmonijnie współbrzmiących. Śpiewają o miłości, śmierci, przemijaniu; pastelowo liryczna Banaszak i wulkaniczno rozedrgany Czyżykiewicz. Szlachetnie im zazdroszczę”.

Anna Maria Jopek: „To dzieło głęboko przejmujące i boleśnie ostateczne, ale jednocześnie piękne i kojące. Najbardziej kobiecy głos Hanny Banaszak w kontrze do chropawej frazy Mirosława Czyżykiewicza, nasycają te historie prawdziwym męskim i żeńskim pierwiastkiem”.

Magda Umer: „Słowa, muzyka, wykonanie – wszystko piękne. W takiej właśnie kolejności; treść na pierwszym miejscu”.

Joanna Szczepkowska: „Ten koncert to sama poezja – w słowach, w muzyce, w głosach i osobach, a Hanna Banaszak ma talent, głos, urodę, urok i klasę. Można jej życzyć tylko wybitnej publiczności”.

Organizator „XXVIII Nocy Bardów” – Starogardzkie Centrum Kultury

Partner – Starogard Gdański

Sponsorzy:

Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „STARY LAS”

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „STARKOM”

Gmina Starogard Gdański

Firma „BROKER”

Pomorska Szkoła Wyższa

Studio Mario

Zespół Brokerów Ubezpieczeniowych „Majkowski Brokers”

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego. Mężczyzna wykazał się całkowitym brakiem wyobraźni, przekraczając dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość...
 • Policjanci apelują o ostrożność podczas wizyt na cmentarzach

  Od piątku 29 października policjanci z Pomorza rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Prowadzone na drogach oraz w rejonie cmentarzy działania potrwają do wtorku 2 listopada. W tym okresie nad naszym...
 • Rondo zamiast skrzyżowania

  Wkrótce rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Pelplińskiej. W starogardzkim Urzędzie Miasta dokonano podpisania  przekazania placu budowy.  Inwestycja, która jest finansowana przez miasto i sejmik wojewódzki...
 • Zmodernizowana ul. Szumana

  Zakończyły się już prace remontowe na ulicy Szumana. Teraz mieszkańcy mają bezpieczniejszy i wygodniejszy dojazd do swoich bloków. Zyskał także wygląd drogi. Zakres robót obejmował: wymianę nawierzchni bitumicznej o...