VII Festiwal Kultury Białoruskiej

W tym roku Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu rozpoczął się w Starogardzie Gdańskim. 23 kwietnia, punktualnie o godz. 18:00, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez patronów honorowych wydarzenia Prezydenta Starogardu...
W tym roku Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu rozpoczął się w Starogardzie Gdańskim. 23 kwietnia, punktualnie o godz. 18:00, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez patronów honorowych wydarzenia Prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka oraz Ambasadora Pełnomocnego i Nadzwyczajnego Republiki Białoruś w Polsce Władimira Czuszewa. 

To już siódma edycja Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Całe wydarzenie koordynuje Igor Jankowski, pomysłodawca i założyciel, obecny dyrektor artystyczny FKB na Pomorzu, który po emigracji do Polski poświęcił się działalności kulturalnej i artystycznej.

Jako pierwszy na scenie Kina „Sokół” zaprezentował się zespół Taran Trio z Mińska. Jego założycielem i kierownikiem jest Anatoli Taran, jeden z najlepszych akordeonistów na świecie, który w 2016 roku w Portugalii zdobył Puchar Świata w grze na akordeonie.

Swoim talentem popisali się również tancerze ze Szkoły Tańca Współczesnego Show-Balet „Sensacja” z Witebska. Jest to największa prywatna szkoła tańca w Republice Białoruś, która w swoich 4 filiach w ciągu 25 lat działalności wykształciła ponad 16 000 tancerzy. Założycielami tej szkoły są Roman i Jelena – artystyczne małżeństwo z Witebska.

Wystąpił również Aleksander Minionok, absolwent Szkoły Show-Balet „Sensacja”, finalista eliminacji do dziecięcej Eurowizji 2016 i zwycięzca ukraińskiego „Mam Talent”. Jurorzy programu nazwali go „białoruskim Justinem Bieberem”.  Cały Festiwal urozmaicany był piosenkami w wykonaniu solistów Pawła Kozicza z Białorusi oraz Moniki Miedzianowskiej, założycielki i nauczycielki polskiej szkoły muzycznej MKA Music Rotterdam w Holandii. Wraz z chórem ze Szkoły Muzycznej Yamaha premierowo wykonali utwór „Quo Vadis” Igora Jankowskiego. Występy akrobatyczne zaprezentowały dzieci i młodzież ze Szkoły Rezerw Olimpijskich w Mińsku. Gościnnie wystąpiły tancerki ze Szkoły Tańca Flic z Lęborka.

– Język kultury jest uniwersalny. Wszyscy czujemy ją podobnie. Bariera językowa nie jest w tym przypadku przeszkodą. Dziękuję wszystkim artystom z Białorusi, którzy po raz czwarty odwiedzają nasze miasto, by pokazać jak wysoki poziom reprezentują. Wspaniali instrumentaliści, wokaliści, tancerze oraz akrobaci – i tu się zatrzymam, ponieważ oglądając Wasze występy, pomyślałem, że ten obiekt może być dla Was za mały, dlatego czas, by w Starogardzie Gdańskim powstała Hala Widowiskowa z prawdziwego zdarzenia, aby kolejne edycje Festiwalu Kultury Białoruskiej mogły odbywać się w jeszcze lepszych warunkach – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

 – W imieniu Ambasady Republiki Białoruś w Polsce pragnę wyrazić najserdeczniejsze podziękowania organizatorom tego wydarzenia oraz wszystkim, którzy wzięli udział w bezpośrednim jego przygotowaniu. Szczególne podziękowania należą się Dyrektorowi Artystycznemu Festiwalu Kultury Białoruskiej Igorowi Jankowskiemu za inicjatywę oraz zaangażowanie. Mam nadzieję, że występy białoruskich artystów wzbudziły u Państwa chęć poznania naszej współczesnej kultury i sztuki. Kultura to potężny czynnik wzmacniający relacje międzyludzkie oraz międzynarodowe. Wpływa na rozwój dobrych sąsiedzkich stosunków – mówił Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Republiki Białoruś w Polsce Władimir Czuszew.

Następne części tegorocznego Festiwalu odbędą się kolejno w Gdańsku, Malborku, Łęczycach, Rumi, Żukowie, Gniewinie. 1 maja zakończy go koncert w Gminie Puck.

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Agresja ZSRR na Polskę. Minęło 80 lat

  17 września 2019 roku minęło 80 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. Na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich starogardzianie, delegacje oraz poczty sztandarowe upamiętnili rocznicę agresji...
 • 400 tysięcy złotych na nową karetkę dla Kalisk

  Do końca roku Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim kupi nowoczesną karetkę, która docelowo stacjonować będzie w Kaliskach jako zespół ratownictwa medycznego. Dziś została podpisana umowa z Ministerstwem Zdrowia...
 • Aktualne oferty pracy w PUP

  Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim przesyła oferty pracy znajdujące się w ewidencji tut. Urzędu wg stanu na dzień 17.09.2019 r.   Oferty pracy zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy...
 • Zielone płuca Starogardu

  W sobotę 14 września Dzień Działkowca obchodzili ogrodnicy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych  ,,Centra – Elektron”.  Muzyka, pieczenie kiełbasek przy ognisku i świetna zabawa towarzyszyła ogrodnikom do późnych godzin wieczornych. ...