Uczniowie zaczynają walkę ze smogiem

Od dziś w szkołach prowadzonych przez Powiat Starogardzki pojawią się specjalne urządzenia, które służą do pomiaru powietrza. W ten sposób rozpoczęto konkurs pod hasłem #STOPSMOG.

Władze Powiatu Starogardzkiego zaczynają pierwszą tego typu akcję, która wpisuje się w działania pod szyldem „Kociewie najrzy się z naturą”. Do szkół trafiły urządzenia, dzięki którym będzie można sprawdzać jakość powietrza.

– Sprawa jest fundamentalna – podkreśla Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu.
– Od sierpnia planeta Ziemia się już nie regeneruje. To, co oglądamy w filmach katastroficznych, za moment stanie się przyszłością dzieci i wnuków. Dla nas, jako osób odpowiedzialnych za edukację, obowiązkiem jest, żebyśmy starali się temu przeciwdziałać. Jeżeli nasi uczniowie będą wiedzieli, że palenie śmieci jest nie tylko obciachem, ale przede wszystkim powoduje trucie siebie, rodziny i otoczenia, to już będzie to początek ważnej zmiany w myśleniu społeczeństwa.

Akcja edukacyjna skierowana do uczniów właśnie się rozpoczyna.
– Ruszamy z akcją #STOPSMOG, która jest projektem edukacyjnym mającym na celu walkę ze smogiem poprzez przekazanie wiedzy i świadome działania w celu ograniczenia powietrza – wyjaśnia Alina Bartosz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego. – W ramach tej akcji odbędą się prelekcje, konkursy, badania jakości powietrza, a także będziemy szukać rozwiązań na poprawę sytuacji. Dla szkół prowadzonych przez Powiat Starogardzki zakupiliśmy urządzenia do pomiaru pyłu zawieszonego. Te urządzenia zostaną zamontowane na budynkach szkół. To początek konkursu, w którym brać udział będą właśnie szkoły.

Gdy już urządzenia zostaną umieszczone we właściwym miejscu, w szkole odbywa się spotkanie inaugurujące akcję. Pierwszy „odbiór” zaplanowano w II Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim. Kolejne w pozostałych szkołach odbędą się jeszcze w listopadzie.
– Urządzenia pomiarowe mają służyć jako narzędzie edukacji w zakresie skutków niewłaściwego opalania gospodarstw domowych – dodaje Joanna Mospinek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. – Mamy nadzieję, że poprzez młodzież trafimy do całych rodzin. Rok szkolny 2017/2018 chcemy poświęcić walce ze smogiem. Naszą akcję rozpoczynamy od konkursu adresowanego do szkół ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prezentacji z badań, jakie będą prowadzone w szkołach. Prezentacja powinna zawierać wyniki pomiarów, interpretację tych wyników, wnioski, jakie młodzież wyciągnie oraz wskazanie sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza. W każdej szkole wyłonione zostaną zespoły badawcze.

Przypominamy, że Powiat Starogardzki mocno stawia na ekologię, stąd szereg działań pod hasłem „Kociewie najrzy się z naturą”. Dla ułatwienia wyjaśniamy, że „najrzy się” oznacza „przyjaźni, lubi się”. Do tej przyjaźni z naturą serdecznie zachęcamy.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze
 • trudno oddychać
  8 listopada 2017 at 17:26
  Dodaj komentarz

  Z II LO blisko do Kolincza. Tu palą gumami, plastikiem i innym badziewiem. Macie pole do popisu.

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY

  • Wyniki wyborów! Podział mandatów pomiędzy listy komitetów wyborczych

   01. KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIE „NASZ STAROGARD” – 7889 głosów (44,39% głosujących) – 12 mandatów 02. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA – 4048 głosów (22,78% głosujących) – 5 mandatów...
  • Znamy nową Radę Powiatu!

   Nazwisko i Imię Liczba głosów % (w skali okręgu wyborczego) CZAJA Bogdan 724 13.67% FIAŁEK Jerzy 963 18.19% SYKUTERA Witold 621 11.73% GABRIEL Patryk 1 516 8.49% WIERZBA Robert...
  • Wybory! Nowa Rada Miasta …

   Nazwisko i Imię Liczba głosów % (w skali okręgu wyborczego) KOTLEWSKI Zbigniew 335 7.28% KUCHARCZYK Sebastian 624 13.56% BENERT Anna 478 10.39% PIELECKI Wojciech 1 036 22.51% CYBULA Artur...
  • I Turniej Joannitów w Skarszewach

   W ramach turnieju doszło do meczu bokserskiego pomiędzy drużynami : GOSiR Skarszewy vs Reprezentacja Warmii i Mazur.  Po zaciętych walkach drużyna gospodarzy wygrała 12:6. W skład zespołu gospodarzy wchodzili...