Uczniowie zaczynają walkę ze smogiem

Od dziś w szkołach prowadzonych przez Powiat Starogardzki pojawią się specjalne urządzenia, które służą do pomiaru powietrza. W ten sposób rozpoczęto konkurs pod hasłem #STOPSMOG.

Władze Powiatu Starogardzkiego zaczynają pierwszą tego typu akcję, która wpisuje się w działania pod szyldem „Kociewie najrzy się z naturą”. Do szkół trafiły urządzenia, dzięki którym będzie można sprawdzać jakość powietrza.

– Sprawa jest fundamentalna – podkreśla Patryk Gabriel, członek Zarządu Powiatu.
– Od sierpnia planeta Ziemia się już nie regeneruje. To, co oglądamy w filmach katastroficznych, za moment stanie się przyszłością dzieci i wnuków. Dla nas, jako osób odpowiedzialnych za edukację, obowiązkiem jest, żebyśmy starali się temu przeciwdziałać. Jeżeli nasi uczniowie będą wiedzieli, że palenie śmieci jest nie tylko obciachem, ale przede wszystkim powoduje trucie siebie, rodziny i otoczenia, to już będzie to początek ważnej zmiany w myśleniu społeczeństwa.

Akcja edukacyjna skierowana do uczniów właśnie się rozpoczyna.
– Ruszamy z akcją #STOPSMOG, która jest projektem edukacyjnym mającym na celu walkę ze smogiem poprzez przekazanie wiedzy i świadome działania w celu ograniczenia powietrza – wyjaśnia Alina Bartosz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego. – W ramach tej akcji odbędą się prelekcje, konkursy, badania jakości powietrza, a także będziemy szukać rozwiązań na poprawę sytuacji. Dla szkół prowadzonych przez Powiat Starogardzki zakupiliśmy urządzenia do pomiaru pyłu zawieszonego. Te urządzenia zostaną zamontowane na budynkach szkół. To początek konkursu, w którym brać udział będą właśnie szkoły.

Gdy już urządzenia zostaną umieszczone we właściwym miejscu, w szkole odbywa się spotkanie inaugurujące akcję. Pierwszy „odbiór” zaplanowano w II Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim. Kolejne w pozostałych szkołach odbędą się jeszcze w listopadzie.
– Urządzenia pomiarowe mają służyć jako narzędzie edukacji w zakresie skutków niewłaściwego opalania gospodarstw domowych – dodaje Joanna Mospinek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. – Mamy nadzieję, że poprzez młodzież trafimy do całych rodzin. Rok szkolny 2017/2018 chcemy poświęcić walce ze smogiem. Naszą akcję rozpoczynamy od konkursu adresowanego do szkół ponadgimnazjalnych. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prezentacji z badań, jakie będą prowadzone w szkołach. Prezentacja powinna zawierać wyniki pomiarów, interpretację tych wyników, wnioski, jakie młodzież wyciągnie oraz wskazanie sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza. W każdej szkole wyłonione zostaną zespoły badawcze.

Przypominamy, że Powiat Starogardzki mocno stawia na ekologię, stąd szereg działań pod hasłem „Kociewie najrzy się z naturą”. Dla ułatwienia wyjaśniamy, że „najrzy się” oznacza „przyjaźni, lubi się”. Do tej przyjaźni z naturą serdecznie zachęcamy.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze
 • trudno oddychać
  8 listopada 2017 at 17:26
  Dodaj komentarz

  Z II LO blisko do Kolincza. Tu palą gumami, plastikiem i innym badziewiem. Macie pole do popisu.

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY

  • Ważna zmiana w Wydziale Komunikacji!

   Od 10 września 2018 r. dojdzie do ważnej zmiany w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg. Zawieszone zostanie umawianie wizyt drogą elektroniczną. Na czym polega zmiana? – powstały dwa nowe...
  • Odpowie za uprawę i posiadanie znacznej ilości

   Kryminalni ze Starogardu Gdańskiego zlikwidowali wczoraj 2 plantacje konopi indyjskich. Policjanci zabezpieczyli 84 zakazane w Polsce rośliny oraz ponad 2,5 kilograma marihuany. Funkcjonariusze zatrzymali podejrzewanego o popełnienie tego przestępstwa...
  • RSO – Ostrzega o oszustwach na ekranie telefonu

   Regionalny System Ostrzegania (RSO) to mobilne narzędzie, które za pośrednictwem smartfona czy tabletu może przyczynić się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Aplikacja ostrzeże nas o utrudnieniach na drogach, nawałnicach, oszustach...
  • Osiedle nad Jarem się zmienia

   Mieszkańcy os. Nad Jarem już niedługo doczekają się nowych miejsc postojowych oraz wzmocnienia jednej z dróg wewnętrznych. Inicjatorem tych zmian jest radny Rady Miasta Daniel Olszewski. – Mieszkańcy naszego...