Starogard Gdański w TVP1

W niedzielę 13.10.2019 kolejny odcinek programu „Zakochaj się w Polsce” TVP. Tym razem telewidzowie poznają Starogard Gdański – miasto, w którym urodził się legendarny piłkarz – Kazimierz Deyna. …Co...
W niedzielę 13.10.2019 kolejny odcinek programu „Zakochaj się w Polsce” TVP. Tym razem telewidzowie poznają Starogard Gdański – miasto, w którym urodził się legendarny piłkarz – Kazimierz Deyna.

…Co roku jeden z mieszkańców zostaje królem, jednak nie strzelców, lecz historycznego Bractwa Kurkowego…

Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast na północy Polski i leży w regionie Pomorza Gdańskiego zwanym Kociewiem.
W samym centrum miasta trwają prace archeologiczne – podczas przebudowy płyty rynku odkryto relikt średniowiecznego ratusza. Odkrycie ma olbrzymie znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, że nie zachowały się żadne rysunki ani ryciny średniowiecznego Starogardu, a archiwalia dotyczące nowożytnego miasta spłonęły w 90 procentach.

Szperając w starogardzkiej historii natrafimy na bractwo, które uczyło zwykłych mieszczan jak bronić miasta w trakcie ataku wroga. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w 1351 roku, czyli ponad 660 lat temu i wciąż działa.
Wypad 5 kilometrów poza Starogard Gdański jest rekomendowany, jeśli chcemy przenieść się w czasie aż do średniowieczna. Rekonstrukcję XI-wiecznego grodu wzniesiono na morenowym wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Grodzisko Owidz to też podróż w głąb wierzeń Słowian. W pierwszym w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej dowiemy się skąd w naszej tradycji wziął się zwyczaj topienia Marzanny, jak w dawnych czasach wyobrażano sobie powstanie Wszechświata i dlaczego powinno się mówić Świętowit, a nie Światowid.
Starogard to miasto związane z legendą sportu – w 1947 roku urodził się tutaj genialny polski piłkarz – Kazimierz Deyna. Był szóstym dzieckiem z dziesięciorga rodzeństwa i w rodzinnym mieście rozpoczęła się jego przygoda z piłką nożną.
Z boiska warto przenieść się pod drzwi lokalnych artystów. Stojąc przed nimi od razu widać, że mieszka tu i tworzy rzeźbiarz. Drzwi wejściowe zrobił sam i są prawdziwym dziełem sztuki.

Zakochaj się w Polsce TVP, Starogard Gdański 
niedziela, 13 października
godz. 8.30 
Jedynka, TVP1

Starogard Gdański

Tym razem odwiedzimy Starogard Gdański -miasto, w którym urodził się legendarny piłkarz – Kazimierz Deyna ⚽️……Co roku jeden z mieszkańców zostaje królem, jednak nie strzelców, lecz historycznego Bractwa Kurkowego ????Starogard Gdański jest jednym z najstarszych miast na północy Polski i leży w regionie Pomorza Gdańskiego zwanym Kociewiem.W samym centrum miasta trwają prace archeologiczne – podczas przebudowy płyty rynku odkryto relikt średniowiecznego ratusza. Odkrycie ma olbrzymie znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, że nie zachowały się żadne rysunki ani ryciny średniowiecznego Starogardu, a archiwalia dotyczące nowożytnego miasta spłonęły w 90 procentach.Szperając w starogardzkiej historii natrafimy na bractwo, które uczyło zwykłych mieszczan jak bronić miasta w trakcie ataku wroga. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w 1351 roku, czyli ponad 660 lat temu i wciąż działa. Wypad 5 kilometrów poza Starogard Gdański jest rekomendowany, jeśli chcemy przenieść się w czasie aż do średniowieczna. Rekonstrukcję XI-wiecznego grodu wzniesiono na morenowym wzgórzu w zakolu rzeki Wierzycy. Grodzisko Owidz to też podróż w głąb wierzeń Słowian. W pierwszym w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej dowiemy się skąd w naszej tradycji wziął się zwyczaj topienia Marzanny, jak w dawnych czasach wyobrażano sobie powstanie Wszechświata i dlaczego powinno się mówić Świętowit, a nie Światowid. Starogard to miasto związane z legendą sportu – w 1947 roku urodził się tutaj genialny polski piłkarz – Kazimierz Deyna. Był szóstym dzieckiem z dziesięciorga rodzeństwa i w rodzinnym mieście rozpoczęła się jego przygoda z piłką nożną. Z boiska warto przenieść się pod drzwi lokalnych artystów. Stojąc przed nimi od razu widać, że mieszka tu i tworzy rzeźbiarz. Drzwi wejściowe zrobił sam i są prawdziwym dziełem sztuki. Zakochaj się w Polsce TVP, Starogard Gdański ????????????niedziela, 13 październikagodz. 8.30 ⏰Jedynka, TVP1#ZakochajsiewPolsce #Jedynka #TomaszBednarek #WiernikPro #StarogardGdański #KazimierzDeyna #Deyna Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim #MuzeumZiemiKociewskiej #BractwoKurkowe WIERNIK PRO Jezioro Kochanka #JezioroKochanka #MichałMajewski

Opublikowany przez Zakochaj się w Polsce TVP Czwartek, 10 października 2019

Źródło:/facebook/

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY