STAROGARD GDAŃSKI – POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNOŚĆ NA DROGACH

Tylko w tym roku na drogach powiatu starogardzkiego doszło łącznie do kilku tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których zginęły już 3 osoby. Słoneczna pogoda sprzyja kierowcom i sprawia,...

Tylko w tym roku na drogach powiatu starogardzkiego doszło łącznie do kilku tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których zginęły już 3 osoby. Słoneczna pogoda sprzyja kierowcom i sprawia, że chętniej wciskają pedał gazu. W tej sytuacji nadmierna prędkość oraz brawura na drodze bardzo często kończy się tragedią. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, trzeźwość i zdrowy rozsądek za kierownicą.

Słoneczna pogoda, dobra widoczność, sucha nawierzchnia drogi, to takie pierwsze zwiastuny zbliżającego się lata. Na naszych drogach jest to okres szczególny. Chętniej wciskamy pedał gazu oraz częściej decydujemy się na manewry wyprzedzania. Tylko w pierwszych 4 miesiącach tego roku na drogach powiatu starogardzkiego doszło do 247 kolizji oraz 11 wypadków drogowych,  w wyniku których zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych. Jesteśmy na początku sezonu dla użytkowników jednośladów. Użytkownicy hulajnóg, rowerzyści oraz motocykliści to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy w wyniku zdarzeń drogowych są szczególnie narażeni na poważne obrażenia ciała. Dlatego pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze, jednak korzystając z niej nie możemy zapominać o obwiązujących przepisach, czyli naszych prawach i obowiązkach w ruchu drogowym.

Nasze bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego w dużej mierze zależy od nas samych. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na ograniczenia prędkości oraz warunki panujące na drodze. Niezwykle ważna jest odpowiednia koncentracja i skupienie uwagi na prowadzeniu pojazdu. Unikajmy sytuacji, które mogą rozpraszać nas za kierownicą. Zwracajmy uwagę na zachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzających pojazdów, aby w sytuacji zagrożenia móc w porę zahamować.
Przypominamy, że jazda pod wpływem alkoholu jest przestępstwem, wsiadając za kierownicę na tzw. podwójnym gazie, narażamy się na poważne konsekwencje karne, ale przede wszystkim stwarzamy realne zagrożenie dla życia i zdrowia własnego, współpasażerów i innych użytkowników dróg.
Na drodze bądźmy uprzejmi i wyrozumiali dla innych kierowców. Nie każdy ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów, dlatego dobrą praktyką jest pomoc przy włączaniu się do ruchu oraz jazda na tzw. suwak w przypadku zwężenia jezdni.
Zwracajmy uwagę na rowerzystów i pieszych. W przypadku zderzenia z pojazdem niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mają małe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń w wypadku. Szczególną uwagę zachowajmy w obrębie przejść dla pieszych, przystanków komunikacji miejskiej, szkół i osiedli mieszkaniowych.
Policjanci przypominają, że trzeźwość, rozwaga i kulturalne zachowania w ruchu drogowym pozwolą nam uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Zawsze pamiętajmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami. Nie zapominajmy o pieszych i rowerzystach. Kierując autem, szczególnie uważajmy w rejonie przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów. W głównej mierze to od nas samych zależy, czy staniemy się kolejnym uczestnikiem wypadku lub kolizji drogowej.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY