Stanica Hufca zyskała nowy blask

Ponad dwa lata trwał kapitalny remont budynku stanicy ZHP. To miejsce spotkań dla ponad 350 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. 21 września nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Budynek będący siedzibą...

Ponad dwa lata trwał kapitalny remont budynku stanicy ZHP. To miejsce spotkań dla ponad 350 zuchów, harcerzy, instruktorów i seniorów. 21 września nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

Budynek będący siedzibą hufca istnieje ponad 60 lat. Jego gruntowny remont był już konieczny. Pomieszczenia zostały dostosowane do obecnych wymogów. Przebudowane korytarze, ocieplony i wyremontowany dach, nowa elewacja, dodatkowe wyjście ewakuacyjne i wyposażone na wysokim poziomie wnętrza to finalny efekt prac. Wszystko po to, aby zapewnić dzieciom i młodzieży dogodne warunki do spędzania wolnego czasu. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 2 miliony złotych.

Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Marcin Fuscha, Prezydent Miasta Janusz Stankowiak, Wicestarosta Starogardzki Patryk Gabriel, Członkini Zarządu Powiatu Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, Wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc – Cherek, Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP, hm. Artur Glebko, Komendantka Hufca hm. Angelika Siemieńska, Skarbnik Hufca hm. Wojciech Mokwa oraz druh hm. Zenon Kuligowski przecięli okolicznościową wstęgę przed Stanicą Hufca ZHP Starogard Gdański.

– Efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.      – Dzisiaj jesteśmy w miejscu, które na stałe wpisało się w krajobraz naszego miasta. Miejscu, w którym wychowywało się wiele pokoleń i które było dla nich drugim domem. Przyjazne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy mogą spędzić czas w tej wspaniałej atmosferze jaka u was panuje. Składam podziękowania i gratulacje. To wspaniale że ten projekt połączył tyle samorządów. Aby tej determinacji i siły, dzięki której udało się zrealizować to zadanie wam nigdy nie zabrakło – dodał.

– W imieniu całej społeczności harcerskiej, dziękuję wszystkim za okazane wsparcie i wiarę w nas, że poradzimy sobie z ciężarem remontu naszej stanicy. Dziś te wszystkie pomieszczenia są dostępne dla każdego. Dla zucha, harcerza, instruktora, seniora, mieszkańca. Hufiec to wspólnota, hufiec rodzina, która pokazuje ważne w życiu wartości. Wychowujemy, pokazujemy i stawiamy sobie wyzwania – powiedziała harcmistrzyni Angelika Siemieńka, Komendantka Hufca.

W stanicy swoją działalność prowadzi Stacja Starogard. Pod nazwą tą kryje się placówka dziennego wsparcia, skierowana dla dzieci i młodzieży z naszego miasta i powiatu. Poprzez cykliczne zajęcia i warsztaty podnoszące kompetencje będą mieli oni okazję rozwijać swoje umiejętności. Znajdzie tu również swoje miejsce klub seniora dla 20 osób. Prowadzone będą w nim działania animacyjne, wykłady oraz wyjazdy, np. do teatru. Stacja zapewni ciekawy program i profesjonalną kadrę wychowawców.

Uczestnicy placówki zostaną objęci wsparciem psychologicznym i pedagogicznym w ramach Poradni Rodzinnej prowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim. Wszystkim uczestnikom projektu zapewnione zostanie wsparcie specjalistyczne w tym psycholog, prawnik, dietetyk, logopeda itp. Będzie one dobierane do indywidualnych potrzeb dzieci, młodzieży, rodziców i seniorów.

Całkowita wartość projektu wynosi: 2 078 456,88 zł, w tym wkład własny wnoszony przez instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego, Chorągwi Gdańskiej w formie przepracowania na rzecz projektu 3848 godzin o wartości 103 922,84 zł. Sfinalizować remont udało się dzięki pozyskanym funduszom ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego. Mężczyzna wykazał się całkowitym brakiem wyobraźni, przekraczając dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość...
 • Policjanci apelują o ostrożność podczas wizyt na cmentarzach

  Od piątku 29 października policjanci z Pomorza rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Prowadzone na drogach oraz w rejonie cmentarzy działania potrwają do wtorku 2 listopada. W tym okresie nad naszym...
 • Rondo zamiast skrzyżowania

  Wkrótce rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Pelplińskiej. W starogardzkim Urzędzie Miasta dokonano podpisania  przekazania placu budowy.  Inwestycja, która jest finansowana przez miasto i sejmik wojewódzki...
 • Zmodernizowana ul. Szumana

  Zakończyły się już prace remontowe na ulicy Szumana. Teraz mieszkańcy mają bezpieczniejszy i wygodniejszy dojazd do swoich bloków. Zyskał także wygląd drogi. Zakres robót obejmował: wymianę nawierzchni bitumicznej o...