Spółdzielnia z przeszłością i przyszłością

5 września 110 urodziny świętowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie” w Starogardzie Gdańskim. Jubileusz 45-lecia obchodził Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Reymonta. Były niespodzianki, życzenia i gratulacje. W nowo wyremontowanej sali...
5 września 110 urodziny świętowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie” w Starogardzie Gdańskim. Jubileusz 45-lecia obchodził Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Reymonta. Były niespodzianki, życzenia i gratulacje.

W nowo wyremontowanej sali widowiskowej Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Reymonta 5 września odbyło się uroczyste spotkanie rocznicowe. Okazja do spotkania była wyjątkowa. Spółdzielnia świętowała Jubileusz 110 lat istnienia i 53 lata działalności kulturalnej, a ODK 45-lecie działalności. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Janusz Stankowiak – prezydent Starogardu Gdańskiego, wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki, prezes spółdzielni Wiesław Wrzesiński, wiceprezesi Mieczysław Serocki i Ewa Sommerfeld, przedstawiciele organów samorządowych Spółdzielni z przewodniczącą Rady Nadzorczej Anną Kokoszyńską na czele, były dyrektor ODK Tadeusz Dobrogoszcz, były pełnomocnik zarządu ds. inwestycji spółdzielni Jerzy Decka oraz pierwszy przewodniczący Rady Osiedla 60-lecia ONP – Zbigniew Gołębiewski.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „KOCIEWIE” w Starogardzie Gdańskim jest jedną z najstarszych spółdzielni na Pomorzu. Początek jej ponad stuletniej historii przypada na lata 1907-1908, kiedy na Pomorzu tworzono „instytucje zajmujące się budowaniem tanich, wygodnych i zdrowych mieszkań dla określonych grup mieszkańców” – powiedział prezes Spółdzielni Wiesław Wrzesiński, który przedstawił uczestnikom spotkania krótki rys historyczny starogardzkiej spółdzielczości.

Pierwsze osiedle mieszkaniowe pn. Mikołaja Kopernika powstało w latach 60-tych. W 1974 roku rozpoczęto budowę osiedla Pstrowskiego (obecnie Jana Pawła II) oraz osiedla mieszkaniowego przy ul. Pomorskiej – Kopernika (obecnie ks. Szumana). Najwięcej jednak mieszkań Spółdzielnia oddała w latach 1976 -1980, m.in. osiedle 60-lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Rozpoczęła też m.in. budowę osiedla 22 lipca (obecnie Konstytucji 3 Maja), zakończonej w 1989 roku, bloków przy ul. Kościuszki –Sobieskiego oraz osiedla przy ul. Pomorskiej i Pelplińskiej – kontynuował prezes Spółdzielni.

Na zakończenie podkreślił, że SM Kociewie ciągle posiada tereny, gdzie może budować nowe mieszkania w Starogardzie Gdańskim. – Ok. 200 mieszkań może powstać na osiedlu Piastów. Czekamy jednak na sprzyjające warunki kredytowania budownictwa lokatorskiego – zakończył Wiesław Wrzesiński.

–  Jestem mieszkańcem osiedla Kopernika od 50 lat – powiedział prezydent miasta. – Spółdzielnia ma niesamowitą historię. W latach 70-tych budowała 400 mieszkań rocznie. To niebywałe. Gdyby to było możliwe dzisiaj, Starogard miały rozwiązany problem mieszkalnictwa – dodał.

Prezydent podkreślił, że współpraca, którą prowadzi od 5 lat z SM Kociewie, jest przykładem doskonałego współdziałania instytucji, których interesy się zazębiają. – Spółdzielcy to mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i tak należy ich traktować. Z wielkim uznaniem patrzę na Państwa osiągnięcia i dziękuję za to, że jako nieliczna spółdzielnia w Polsce włączacie się z ogromnym sukcesem w sprawy społeczne i kulturalne. Wiele spółdzielni wycofała się z tej działalności z przyczyn ekonomicznych. Wy od blisko 53 lat nieustannie ją prowadzicie. Całemu zarządowi Spółdzielni, wszystkim byłym i obecnym pracownikom serdecznie gratuluję – zakończył Janusz Stankowiak.

Gratulacje władzom Spółdzielni złożyli również przedstawiciele Rady Nadzorczej. W ich imieniu kwiaty na ręce wiceprezes Ewy Sommerfeld oraz kierownika ODK Karoliny Sprengel przekazali Przewodnicząca Rady Nadzorczej Anna Kokoszyńska i członek komisji Społeczno-Wychowawczej i Samorządowej Henryk Sadowski.

Patrząc na burzliwe ponad stuletnie losy spółdzielczości w Starogardzie Gdańskim jedno jest pewne – SM Kociewie to stabilny i wiarygodny partner z wieloletnim doświadczeniem. Nie tylko administruje budynkami, stale je unowocześniając, ale również od ponad 53 lat dba o sferę życia społeczno – kulturalno – oświatowego mieszkańców, ich wypoczynek i estetykę otoczenia zewnętrznego osiedli. W ciągu ostatnich 5 lat Spółdzielnia unowocześniła prawie wszystkie osiedlowe place zabaw, instalując na nich nowoczesne urządzenia do zabawy i ćwiczeń fitness. Wybudowała kilka boisk wielofunkcyjnych i do gry w piłkę plażową. Za jej zgodą i udziałem finansowym na dwóch blokach pojawiły się piękne murale, które zdobią miasto. Postawiła też na informatyzację wprowadzając nowy zintegrowany program zawierający m.in. moduł do internetowej komunikacji z klientem. Dzisiaj każdy mieszkaniec może uzyskać natychmiastowy dostęp do swoich rozliczeń, sprawdzić stan konta, naliczeń i dokonać zapłaty czynszu przez Internet.

Niespodzianką podczas czwartkowej uroczystości był film dokumentujący działania kulturalne Spółdzielni w reżyserii Mateusza Pizuńskiego. Został przygotowany na podstawie rysu historycznego autorstwa byłego dyrektora ODK – Tadeusza Dobrogoszcza. Opowiadał o ludziach, którzy od lat 60-tych z pasją tworzyli miejsca, w których starogardzianie mogli rozwijać swoje talenty. Była mowa o klubie „Sami swoi”, lidze kobiet, kołach zainteresowań: modelarskim, fotograficznym, turystycznym, kulinarnym, kole gospodyń, gdzie dziewczynki uczyły się piec ciasta, gotować i przyrządzać surówki. Na zakończenie wszyscy jego bohaterowie otrzymali gromkie brawa oraz specjalne podziękowania.

Uroczystość uświetnił występ pianisty Artura Kochanka oraz artystów Teatru Kuźnia Bracka. Obchodom towarzyszyła też wystawa fotogramów 110-letniej historii Spółdzielni, którą goście mogli podziwiać w nowo powstałej galerii ODK.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Agresja ZSRR na Polskę. Minęło 80 lat

  17 września 2019 roku minęło 80 lat od najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. Na cmentarzu przy ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich starogardzianie, delegacje oraz poczty sztandarowe upamiętnili rocznicę agresji...
 • 400 tysięcy złotych na nową karetkę dla Kalisk

  Do końca roku Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim kupi nowoczesną karetkę, która docelowo stacjonować będzie w Kaliskach jako zespół ratownictwa medycznego. Dziś została podpisana umowa z Ministerstwem Zdrowia...
 • Aktualne oferty pracy w PUP

  Powiatowy Urząd Pracy w Starogardzie Gdańskim przesyła oferty pracy znajdujące się w ewidencji tut. Urzędu wg stanu na dzień 17.09.2019 r.   Oferty pracy zgłoszone do Powiatowego Urzędu Pracy...
 • Zielone płuca Starogardu

  W sobotę 14 września Dzień Działkowca obchodzili ogrodnicy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych  ,,Centra – Elektron”.  Muzyka, pieczenie kiełbasek przy ognisku i świetna zabawa towarzyszyła ogrodnikom do późnych godzin wieczornych. ...