Ślisko na drogach – policja apeluje o ostrożność

W związku z panującą aurą zadbajmy o zwiększenie koncentracji i zdolności przewidywania tego co się dzieje na drodze. Apelujemy do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych i kierujących jednośladami....
W związku z panującą aurą zadbajmy o zwiększenie koncentracji i zdolności przewidywania tego co się dzieje na drodze. Apelujemy do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych i kierujących jednośladami. Mżawka, temperatury – w dzień dodatnie, a w nocy ujemne – to wszystko sprawia, że na drogach i chodnikach jest ślisko. Policjanci apelują o ostrożną jazdę i uwagę podczas spacerów. Oblodzona nawierzchnia staje się niebezpieczną pułapką, a najmniejszy błąd kierowcy może skończyć się zjechaniem do rowu lub zderzeniem z innym pojazdem. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na jazdę samochodem, jedźmy wolniej i ostrożnie.

W ostatnich dniach na drogach naszego powiatu doszło do kilkunastu kolizji z udziałem pojazdów mechanicznych. Policjanci pracowali między innymi przy kolizji z udziałem nietrzeźwego motorowerzysty i auta osobowego oraz potrąceniu pieszego na przejściu dla pieszych. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Funkcjonariusze zatrzymali również kilka praw jazdy za przekroczenie w terenie zabudowanym prędkości o ponad 50 km/h.

W związku z panującą aurą policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Bądźmy przezorni i starajmy się przewidywać to, co może  wydarzyć się przed nami na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Zwiększymy odstęp od pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku, aby w każdej chwili móc bezpiecznie się zatrzymać. Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań nie hamujmy w ostatniej chwili, tylko zwolnijmy dużo wcześniej. Każdy manewr wyprzedzania lub wymijania może być niebezpieczny, dlatego żeby nie stracić panowania nad autem, wykonujmy je płynnie i mniej gwałtownie. Pamiętajmy również, że żaden, nawet najbardziej nowoczesny system hamowania nie uchroni nas przed lodowiskiem na jezdni.

Mundurowi apelują do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych. Z wyprzedzeniem rozpoczynajmy hamowanie przed przejściami. Pamiętajmy, że na chodnikach i na przejściach dla pieszych może być ślisko. Zejście z pasów może więc zajmować więcej czasu, nietrudno też o poślizgnięcie się i upadek, często wprost pod nadjeżdżający samochód.

Policjanci apelują również do pieszych, aby wchodząc na przejście brali pod uwagę wydłużoną drogę hamowania pojazdów. Pamiętajmy o kamizelkach lub elementach odblaskowych, które sprawią, że będziemy bardziej widoczni na drodze. funkcjonariusze przestrzegają przed wchodzeniem na przejście tuż przed jadącym pojazdem. Przechodząc na drugą stronę ulicy unikajmy miejsc, w których jest to zabronione.

Nie zmienimy warunków jakie przynosi nam aura, natomiast mamy wpływ na nasze zachowanie na drodze.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY