Samodzielnie wybudowali drogę

Mieszkańcy wsi w 600 godzin społecznie wyremontowali 430 metrów ul. Lipowej w Rywałdzie. Dzięki aktywistom udało się ułożyć nawierzchnię drogi i poprawić bezpieczeństwo. Sołtys Andrzej Czarnecki na niecodzienną formułę...
Mieszkańcy wsi w 600 godzin społecznie wyremontowali 430 metrów ul. Lipowej w Rywałdzie. Dzięki aktywistom udało się ułożyć nawierzchnię drogi i poprawić bezpieczeństwo.

Sołtys Andrzej Czarnecki na niecodzienną formułę przeprowadzenia remontu wpadł w sierpniu 2017 roku. Podczas krótkiej narady z mieszkańcami ustalono, że najpilniejszego remontu wymaga ul. Lipowa i taki wniosek zgłoszono do budżetu. Inwestycję rozpoczęto w maju 2018 roku bezpośrednio po dostawie materiałów budowlanych.

Prace realizowano w soboty, bowiem był to najlepszy dzień, abyśmy mogli zebrać się w większym zespole. Dzięki takiemu podejściu już w czerwcu udało się zakończyć pierwszy etap modernizacji ulicy o długości 112 metrów – relacjonuje sołtys.

Następny etap  był jeszcze trudniejszy. Do remontu wyznaczono kolejny, 300-metrowy odcinek tej samej drogi. We wrześniu 2018 podjęto decyzję o zapewnieniu środków na dalszą modernizację ulicy. Kolejne materiały trafiły na teren inwestycji. Prace podobnie jak wcześniej realizowano w systemie weekendowym i zakończono w październiku.

Całkowity koszt zadania wyniósł 85,5 tys. zł, w tym z funduszu sołeckiego na lata 2008-2019 przeznaczono 28,5 tys. zł. Z przeznaczonych środków zakupiono i ułożono 2 tys. płyt YOMB oraz przepracowano 600 roboczogodzin. W efekcie udało się zmodernizować 430 metrowy odcinek, co przełożyło się na podniesienie komfortu użytkowników i obniżyło koszty utrzymania.

Jak podkreśla sołtys Rywałdu, zadanie modernizacji ulicy Lipowej dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu mieszkańców i wsparciu Urzędu Gminy udało się zrealizować w zakładanym zakresie, terminie oraz, co bardzo istotne, budżecie. – Pragnę jeszcze raz gorąco podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tą budowę – mówi Czarnecki. – Ja zaś gratuluję pomysłu na przeprowadzenie inwestycji i dziękuję za trud włożony w upiększanie swojej miejscowości – dodaje Marek Brejza, gminny radny.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY