Rusza przebudowa budynku szpitala

Najważniejszy i największy projekt w historii starogardzkiego szpitala wkracza w kolejną fazę. Władze Powiatu Starogardzkiego podpisały właśnie umowę na przebudowę głównego budynku Kociewskiego Centrum Zdrowia. Wartość inwestycji to prawie...
Najważniejszy i największy projekt w historii starogardzkiego szpitala wkracza w kolejną fazę. Władze Powiatu Starogardzkiego podpisały właśnie umowę na przebudowę głównego budynku Kociewskiego Centrum Zdrowia. Wartość inwestycji to prawie 8 mln zł.

Zadanie zakłada m.in. przebudowę istniejącego bloku operacyjnego na Ośrodek Rehabilitacji, a także modernizację i przebudowę 5 oddziałów szpitala: neurologicznego, udarowego, kardiologicznego, chirurgicznego oraz chorób wewnętrznych. W ramach prac wykonana zostanie również dobudowa nowego dźwigu osobowego dla potrzeb szpitala. Podpisana właśnie umowa zakłada także przebudowę klatek schodowych zgodnie z zaleceniami ekspertyzy i opinii przeciwpożarowej oraz przebudowę zasilania w budynku głównym. Przedsięwzięcie, którego realizatorem jest firma Hartuna ze Skarszew, ma zostać zakończone do czerwca 2021 roku. Wartość tej inwestycji to 7,7 mln zł.

To kolejny, ważny krok związany z największym projektem dotyczącym Kociewskiego Centrum Zdrowia – zauważa wicestarosta Patryk Gabriel. – Podpisana umowa pozwoli w ciągu najbliższych dwóch lat diametralnie zmienić pięć oddziałów naszego szpitala.  Zakres prac jest obszerny i skomplikowany, ale zadanie sprawi, że szpital znajdzie się w zupełnie innej rzeczywistości. Chodzi nam przede wszystkim o zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców, ale także mieszkańców czterech ościennych powiatów. Przed nami też kolejne zadanie, jakim jest budowa bloku operacyjnego.

Rocznie placówka udziela 50 tys. świadczeń medycznych, a na oddziały szpitalne trafia ponad 14,5 tys. pacjentów. Niestety, na naszym terenie na tle województwa pomorskiego mamy kilka niekorzystnych wskaźników. W zakresie umieralności w powiecie starogardzkim wynoszą one 1,10, a w województwie 0,95.  Wskaźniki dotyczące chorób płuc są wyższe aż o 78 procent w porównaniu z danymi z kraju. Jeśli zaś chodzi o wskaźniki dotyczące nowotworów złośliwych płuc, to na naszym terenie są one wyższe o 40 procent niż dane ogólnopolskie. Realizacja projektu pozwoli w ogromnym stopniu unowocześnić placówkę, zwłaszcza na oddziałach: neurologicznym, kardiologicznym, udarowym, chirurgii ogólnej oraz chorób wewnętrznych.

Prace projektowe potrwają około 4 miesięcy i po przygotowaniu dokumentacji rozpoczną się roboty budowlane – wyjaśnia Wiesław Hartuna, prezes Zarządu. – Będą one prowadzone we wszystkich oddziałach jednocześnie.

Obecnie w szpitalu trwają prace związane z przeniesieniem Oddziału Okulistycznego do innej lokalizacji, a zwolniony obszar pomieszczeń Oddziału będzie wykorzystywany jako oddział zastępczy dla kolejno remontowanych oddziałów szpitalnych.

Na czas trwania remontu musimy zorganizować pracę tak, aby zapewnić ciągłość udzielanych świadczeń oraz sprawić, by pacjenci nie odczuli dyskomfortu związanego z modernizacją szpitala – podkreśla Maciej Manikowski, dyrektor ds. ekonomicznych Kociewskiego Centrum Zdrowia. – Zostało więc wypracowane rozwiązanie, które z pewnością usprawni działania remontowe.

Przypomnijmy, że inwestycja ta jest realizowana w ramach projektu wartego blisko 50 mln zł pod nazwą ,,Rozbudowa, przebudowa i doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Starogardzie Gdańskim oraz podniesienie kwalifikacji kadry medycznej celem zwiększenia dostępności specjalistycznych usług zdrowotnych w zakresie chorób cywilizacyjnych”.

W ramach całego projektu powstaną również poradnie specjalistyczne: diabetologiczna, neurologiczna, rehabilitacyjna, urologiczna, chirurgii onkologicznej, proktologiczna, preluksacyjna, leczenia bólu, które będą wsparciem procesu skutecznego leczenia w systemie przed- i pohospitalizacyjnym. Zwiększona zostanie liczba łóżek na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Neurologicznym, przez co skróci się czas oczekiwania pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Powstanie nowoczesny blok operacyjny. Warto zauważyć, że 40 procent pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym to pacjenci z oddziału kardiologicznego oraz chirurgii ogólnej. W ramach projektu powstanie centralny system sterylizacji narzędzi medycznych, uruchomiony zostanie ośrodek rehabilitacji, a kompetencje kadry medycznej zostaną podniesione poprzez szereg specjalistycznych szkoleń.

Podpisy

1.Władze Powiatu Starogardzkiego podpisały umowę na przebudowę 5 oddziałów Kociewskiego Centrum Zdrowia.

2.Wypracowana umowa to efekt pracy wielu grup: urzędników, lekarzy, pracowników szpitala, ale też projektantów i architektów.

 

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Listy z ZUS wysłane – przeczytaj, nie odkładaj na bok

  Na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie z nich powinny dotrzeć do adresatów jeszcze w...
 • Wspieramy starogardzkie Hospicjum

  Potrzebne są chusteczki nawilżane, środki pielęgnacyjne, kubki jednorazowe i artykuły spożywcze. Zapraszamy do włączenia się w akcję „Kociewiacy dla Hospicjum”. Pomóc może każdy dokładając swoją „małą cegiełkę” do ogromnej...
 • 60 lat zielonej oazy

  Rodzinne Ogrody Działkowe „Polpharma” założone zostały, jako pierwsze takie miejsce w Starogardzie Gdańskim, w 1959 roku. W sobotnie popołudnie 10 sierpnia ich społeczność świętowała 60-lecie istnienia. ROD ,,Polpharma” składają...
 • Uczysz się lub studiujesz? Bez tego nie dostaniesz renty rodzinnej

  Zbliżający się wielkimi krokami początek roku szkolnego i akademickiego to pora, by przypomnieć uczniom i studentom o zasadach wypłaty renty rodzinnej oraz koniecznych formalnościach. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom...