Rodzinna firma zakotwiczona w stali (video)

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak  odwiedził firmę POLMET. Podczas spotkania zobaczył produkcję stalowych taśm i dowiedział się o problemach utrudniających plany inwestycyjne firmy.   Władze miasta spotykają się z...

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak  odwiedził firmę POLMET. Podczas spotkania zobaczył produkcję stalowych taśm i dowiedział się o problemach utrudniających plany inwestycyjne firmy.

 

Władze miasta spotykają się z lokalnymi przedsiębiorcami od dwóch lat. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2015 roku. Od tego czasu prezydent odwiedził 25 małych i średnich firm. 20 spotkań zorganizował Starogardzki Klub Biznesu Związek Pracodawców.

– Otworzyłem się na aktywną współpracę z przedsiębiorcami, ponieważ są oni „solą tej ziemi”, tworzą nowe miejsca pracy i przyczyniają się do wzrostu poziomu gospodarczego miasta. Dzięki efektywnej współpracy instytucjonalnej jesteśmy w stanie skutecznie wspierać miejscowe firmy – mówi Janusz Stankowiak.

Każde takie spotkanie jest okazją do szerszego poznania nowej branży, jej specyfiki i potrzeb. – Rozmowa o firmie w firmie, jej problemach, planach rozwojowych oraz oczekiwaniach właścicieli wobec władz samorządowych pozwala lepiej poznać i zrozumieć środowisko biznesu i szybciej reagować na jego potrzeby – dodał Tadeusz Błędzki, Naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych.

We wtorkowym spotkaniu z właścicielem firmy POLMET prezydentowi towarzyszyli współpracownicy wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski oraz Tadeusz Błędzki- Naczelnik WIG. SKB ZP reprezentowali prezes Klubu Grzegorz Borzeszkowski i dyrektor Biura Edward Sobiecki. Po firmie gości oprowadzili Henryk Kinder właściciel zakładu, Andrzej Derengowski – dyrektor ds. technicznych, córka właściciela Paulina Kinder-Czajkowska –dyrektor ds. marketingu oraz syn Krzysztof Kinder-adwokat.

POLMET to firma rodzinna. Produkuje i dystrybuuje wyroby stalowe i hutnicze. Działa w branży stalowej od 1992 roku. – Zaczynaliśmy od produkcji siatek dla górnictwa – powiedział Henryk Kinder. – Z czasem wyspecjalizowaliśmy się w rozbijaniu kręgów blach na arkusze i formatki pod klienta. Dzisiaj jesteśmy jednym z największych w Polsce producentów taśm stalowych. Produkujemy też płaskowniki i gotowe półfabrykaty gięte na zimno. Pracujemy m.in. w technologiach i na maszynach własnego pomysłu. Współpracujemy z dostawcami stali z całej Europy – głównie ze Skandynawii, Niemiec, Danii i Hiszpanii. W tej chwili prowadzimy rozmowy z Włochami i Czechami – informował właściciel.

Firma zatrudnia 120 pracowników, w tym 30 w swojej spółce na południu Polski. Co miesiąc przez ich ręce przechodzi 3 tys. ton stali, co generuje 7 milionowe obroty. To też Zakład Pracy Chronionej. 70% pracowników ma przyznaną grupę inwalidzką. W Polmecie mogą liczyć na stałą opiekę lekarza i pielęgniarki, krótszy czas pracy na zmianach i pomoc w wyjazdach na turnusy rehabilitacyjne.

– Dobrze wyszkolony pracownik to skarb – zaznaczył Henryk Kinder – a my takich „skarbów” mamy sporo. Wiele innowacji w zakładzie to właśnie ich pomysły. U nas nie ma przymusu pracy. Mamy ustalone prawa i obowiązki oparte na wzajemnym szacunku. Ponieważ w firmie pracują wszystkie moje dzieci, staramy się tę rodzinną atmosferę rozszerzać na cały zakład.

– Oczywiście, podobnie jak w innych firmach borykamy się z problemem braku rąk do pracy, zwłaszcza fizycznej – dodała Paulina Kinder – Czajkowska. – Dlatego zatrudniamy 10 osadzonych. Od wielu lat współpracujemy z Aresztem Śledczym, co przynosi wymierne efekty – dodała.

– Jesteśmy firmą społecznie odpowiedzialną i mocno utożsamiamy się z lokalną społecznością naszego miasta – podkreślił Henryk Kinder. – Jako sponsorzy sekcji bokserskiej Beniaminek Polmet, cieszymy się, że pomagamy dzieciakom rozwijać ich sportowe pasje. Ale nie tylko w sporcie się udzielamy. Na naszą pomoc może liczyć wiele organizacji. Wspieramy Związek Inwalidów RP oraz Związek Emerytów i Rencistów, którego sam jestem członkiem – dodał z uśmiechem. – Dla mnie ważne jest, że moje dzieci pomału przejmują te schedę po mnie. Pracujemy nad przekształceniem firmy w spółkę, bo prowadzenie firmy jednoosobowo to jednak wielka odpowiedzialność. Dzięki temu będziemy też bardziej transparentni.

Najistotniejszą kwestią spotkania była prośba właściciela firmy do władz miasta o pomoc w przyspieszeniu legislacji zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. – Chcemy się rozbudowywać i inwestować – powiedział Henryk Kinder. – Mamy pomysły na rozwój, mamy możliwości i 4 ha ziemi do zagospodarowania. Chcemy postawić bliźniaczą halę, do istniejącej, na miejscu starych socjali. Uniemożliwiają nam to zapisy mpzp, wedle których dopuszcza się na tym terenie tylko 80% zabudowy. 20% to zieleń, której faktycznie tu nie ma. Z tego powodu nasze inwestycje mają już 1,5 roku opóźnienia. Liczymy bardzo na przychylność i pomoc władz miasta  – zakończył.

Prezydent obiecał, że zajmie się sprawą planu i nowych zapisów. Podziękował Henrykowi Kinderowi za zaangażowanie w sprawy społeczne, za wielokrotnie okazaną pomoc i wsparcie instytucjom oraz przedsięwzięciom miejskim, a także za gościnność i otwartość w prowadzeniu dialogu z miastem.

Tradycyjnie na zakończenie spotkania goście zwiedzili zakład produkcyjny, po którym oprowadził ich dyrektor ds. technicznych Andrzej Derengowski, szczegółowo wyjaśniając poszczególne etapy produkcji i tłumacząc procesy powstawania konkretnych wyrobów.

Kategorie
BiznesWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Policjanci i Strażnicy Leśni dbają o czysty las

  Zaśmiecanie lasów na Kociewiu przybiera na sile. Dlatego starogardzcy policjanci oraz strażnicy leśni coraz częściej podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego procederu. Wspólne służby, częstsze patrole, używanie noktowizorów,...
 • 3 mln dofinansowania na remont drogi

  Ulica Kasztanowa w Szpęgawsku zmieni się nie do poznania. Gmina Starogard Gdański pozyskała 3 mln zł z Unii Europejskiej na pierwszy etap zadania. – To wspaniała wiadomość z Samorządu...
 • Policjanci sprawdzali, czy nosimy w pociągu maseczki

  W czwartek 6 sierpnia br. pasażerowie pociągu relacji Trzew-Chojnice mogli natrafić na policjantów oraz funkcjonariuszy straży ochrony kolei. Mundurowi w ramach wspólnego patrolu zwracali uwagę na to, czy podróżni...
 • Policjanci zatrzymali seryjnego włamywacza

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 52-latka podejrzanego o liczne okradanie busów z narzędziami i sprzętem remontowo-budowlanym. Śledczy przedstawili mu 7 zarzutów dotyczących włamań. Wstępna oszacowana wartość strat wyniosła ponad...