,,Razem w muzyce” – zimowy koncert integracyjny

Wydawałoby się, że w integracji wszystko już było. Czy można jeszcze zaproponować coś nowego? Środowiskowy Dom Samopomocy podczas kolejnej imprezy zorganizowanej 11 lutego postawił na muzykę. – Zimowy koncert...
Wydawałoby się, że w integracji wszystko już było. Czy można jeszcze zaproponować coś nowego? Środowiskowy Dom Samopomocy podczas kolejnej imprezy zorganizowanej 11 lutego postawił na muzykę.

Zimowy koncert udowodnił, że to właśnie muzyka może stać się przestrzenią dla budowania współpracy, zaangażowania i solidarności. Może stać się językiem porozumienia, zrozumienia się i bycia ze sobą bez słów. Pozwolić może też na budowanie mostów międzypokoleniowych – mówi dyrektor ŚDS Gminy Miejskiej Starogard Gdański Aleksandra Formela.

Spotkanie integracyjne w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury stało się okazją do zaprezentowania dokonań artystycznych różnych społeczności: uczniów klas I-III Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego, uczestników zajęć Dziennego Domu Senior+ Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański, studentki drugiego roku licencjatu rytmiki Akademii Muzycznej w Gdańsku Agaty Runowskiej, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego Zofii Lichy oraz prof. Akademii Muzycznej, pedagoga rytmiki na co dzień prowadzącej zajęcia umuzykalniające i z zakresu arteterapii w ŚDS dr hab. Anny Galikowskiej-Gajewskiej.

Program spotkania prowadzonego przez jego autorki Annę Galikowską-Gajewską i Monikę Labon obejmował liczne kolędy i pastorałki prezentowane poprzez śpiew i interpretacje ruchowe, rytmiczne, choreografię m. in. poloneza, walca, scenki o tematyce świątecznej oraz „Jasełka po kolędzie”.

W swojej codziennej pracy nasz Środowiskowy Dom Samopomocy szuka innych, nowych, bardziej skutecznych form i narzędzi budowania społeczności lokalnej tolerancyjnej, akceptującej, współodczuwającej – powiedziała pani Aleksandra.

Spora grupa artystów, aktywna zaangażowana widownia. Spotkanie ,,Razem w muzyce” udowodniło, że muzyka przełamuje bariery i łagodzi obyczaje. Może być najlepszym sposobem komunikowania się bez słów. – Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne, nie potrafi oddać wyrazu. Jest tworzona dla niewyrażalnego. Za wszystko, co zostało wyrażone na tej scenie bez słów dziękujemy – dodają organizatorzy.

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY