Policjanci ujawnili pojazd z cofniętym licznikiem

Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci w celu wyeliminowania procederu związanego z tzw. kręceniem liczników weryfikują stan drogomierza w kontrolowanych pojazdach,...
Od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci w celu wyeliminowania procederu związanego z tzw. kręceniem liczników weryfikują stan drogomierza w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego od 25 maja 2019 r. cofanie liczników w pojazdach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia.

 

5 stycznia 2020 r. na drodze krajowej nr 22 w Czarnej Wodzie patrol drogówki ze starogardzkiej komendy zatrzymał do kontroli drogowej osobowego opla, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 41 km/h. Za popełnienie tego wykroczenia 46-letni mieszkaniec Trójmiasta został ukarany mandatem karym w wysokości 300 zł oraz otrzymał 8 punktów karnych. Realizując czynności w ramach nowych uprawnień, policjanci sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 167 282 km. Mundurowi zweryfikowali te dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów, uzyskując informację, że stan licznika kontrolowanego auta podczas ostatniego badania technicznego w lipcu 2019 roku był wyższy i wynosił 168 828 km. Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika w chwili kontroli drogowej jest niższy od tego z ubiegłego roku.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na zmianie wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość jego pomiaru sprawą zajęli się policjanci z Posterunku Policji w Kaliskach. Teraz śledczy w toku dochodzenia będą wyjaśniać, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY