Policjanci przypominają o obowiązku korzystania z aplikacji „Kwarantanna Domowa”

Starogardzcy mundurowi przypominają, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Dzięki niej, osoby przebywające na kwarantannie mają możliwość uzyskania pomocy lub szybszej komunikacji ze służbami....

Starogardzcy mundurowi przypominają, że osoby objęte kwarantanną mają obowiązek korzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Dzięki niej, osoby przebywające na kwarantannie mają możliwość uzyskania pomocy lub szybszej komunikacji ze służbami. Kwarantanna domowa to bezpieczna oraz darmowa aplikacja, która dostępna jest w sklepach Google Play i App Store.

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. Policjanci regularnie sprawdzają miejsca pobytu osób odbywających kwarantannę. Za złamanie kwarantanny może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych, ale nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – były skuteczne. Jeśli chcesz ułatwić pracę policjantom, ściągnij aplikację „Kwarantanna domowa”.

Z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji „Kwarantanna domowa”. Celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Ponadto aplikacja jest narzędziem kontroli, czy osoby objęte kwarantanną nie wychodzą z domu.

Osoba objęta obowiązkową kwarantanną powinna aktywować aplikację „Kwarantanna domowa”. Zaraz po aktywacji należy zrobić sobie zdjęcie tzw. „selfie”, które będzie zdjęciem referencyjnym. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które będzie wykonane w trakcie korzystania z aplikacji. Każdego dnia, w różnych porach,  będą wysyłane sms-y z prośbą o zrobienie kolejnego zdjęcia, które będzie trzeba wykonać w ciągu 20 minut. Jeśli osoba objęta kwarantanną nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady kwarantanny. Ważne aby telefon był zawsze naładowany, a dźwięki niewyciszone.

Z obowiązku korzystania z aplikacji zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

Wzór oświadczenia znajduje się na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa . Można tam znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania.

Dzięki aplikacji zyskujmy szybki dostęp do niezbędnych w czasie kwarantanny informacji. Możemy też korzystać ze specjalnej infolinii. Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze oraz pozwala na kontakt z pracownikiem socjalnym.

W najbliższych dniach Ministerstwo Cyfryzacji planuje dodawać do aplikacji kolejne funkcjonalności, po to, aby jak najwięcej osób objętych kwarantanną z niej korzystało.

Bądźmy odpowiedzialni. Warto sobie pomagać w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.   

W razie jakichkolwiek problemów technicznych – osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Drogi utwardzone płytami YOMB

  Nieco ponad 5 km dróg gruntowych w Starogardzie utwardziliśmy w tym roku płytami YOMB. 30 listopada efekty prac sprawdzał zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. Towarzyszył mu pracownik...
 • Podatek na indywidualne konta bankowe

  Urząd Miasta Starogard Gdański informuje, że od 2021 r. wpłaty podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego należy dokonywać na indywidualne numery rachunku bankowego. Z nowym rokiem zmieni się numer...
 • Ukradł samochód, kierował bez uprawnień, spowodował kolizję oraz posiadał narkotyki

  Policjanci ze Starogardu Gdańskiego przedstawili wczoraj zarzuty dotyczące kradzieży pojazdu. Usłyszał je 24-letni mieszkaniec Kociewia, który podczas minionego weekendu ukradł warty 20 tys. zł samochód. Uciekając z miejsca zdarzenia,...
 • Ku pamięci Jana Kiliana

  28 listopada zmarł samorządowiec, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jan Kilian. W poniedziałek 30 listopada prezydent miasta Janusz Stankowiak wystawił w Ratuszu Staromiejskim na Rynku księgę kondolencyjną. Każdy, komu...