Policja ostrzega, nowa metoda oszustw „Na Blik-a”

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych...
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane i proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność.

 

Oszuści zdobywają loginy do znanego portalu społecznościowego i logują się w serwisie na konta naszych znajomych. Następnie przestępcy rozsyłają wiadomość do wszystkich znajomych przypisanych do przejętego konta i proszą o podanie kodu „Blik”, który umożliwiającego dokonanie płatności elektronicznej. Oszuści tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza np. w tym dniu straciła ważność.

Taka forma kontaktu może okazać się zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i po otrzymaniu kodu BLIK wypłacą nasze ciężko zarobione pieniądze.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

 • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były one zbyt łatwe do odszyfrowania. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
 • W każdym przypadku, gdy ktoś za pośrednictwem internetu prosi nas o pożyczkę zweryfikujmy te informacje osobiście lub telefonicznie.
 • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
 • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
 • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub znanych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
 • Informujmy dzieci o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcie korzystania z internetu.
 • Sprawdzajmy historię przeglądarki oraz kontrolujmy witryny internetowe, które przeglądają nasze pociechy.
 • Zablokujmy te witryny, których według nas mogą być nieodpowiednie lub stanowić jakieś zagrożenie dla naszych pociech.
 • Dbajmy o to, aby nasz system operacyjny oraz oprogramowanie, którego używamy były zawsze aktualne.
 • Jeśli nasze konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy rozsyłają wiadomości z prośbą o nr BLIK – jak najszybciej poinformujmy o tym wszystkich naszych znajomych.

Starogardzcy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Nowe boisko na Przylesiu

  Przylesie doczekało się pięknego, a przede wszystkim praktycznego obiektu sportowego. Jego pomysłodawcami byli Hanna Bielang, Katarzyna Dobek oraz Jarosław Krzemiński, którzy do Budżetu Obywatelskiego 2019 zgłosili projekt pn. „Sportowe...
 • Moc możliwości, czyli „Spotkajmy się 2019”

  Seniorzy ze Starogardu Gdańskiego i okolic są bardzo aktywni. Wielu z nich to studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie osiedlowych klubów seniora, czy uczestnicy zajęć w Dziennym Domu „Senior+”. Często...
 • Starogard Gdański w TVP1

  W niedzielę 13.10.2019 kolejny odcinek programu „Zakochaj się w Polsce” TVP. Tym razem telewidzowie poznają Starogard Gdański – miasto, w którym urodził się legendarny piłkarz – Kazimierz Deyna. …Co...
 • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

  14 października obchodzimy święto wszystkich pracowników oświaty. Kilka dni wcześniej w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 6 im. Jana Pawła II zorganizowano miejską uroczystość. Była to doskonała okazja do wręczenia...