Policja ostrzega, nowa metoda oszustw „Na Blik-a”

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych...
Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wymyślili nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Przestępcy wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, logują się do nich, a następnie wysyłają wiadomość do znajomych osoby, której konto zostało zhakowane i proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Bądźmy czujni i zachowajmy ostrożność.

 

Oszuści zdobywają loginy do znanego portalu społecznościowego i logują się w serwisie na konta naszych znajomych. Następnie przestępcy rozsyłają wiadomość do wszystkich znajomych przypisanych do przejętego konta i proszą o podanie kodu „Blik”, który umożliwiającego dokonanie płatności elektronicznej. Oszuści tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza np. w tym dniu straciła ważność.

Taka forma kontaktu może okazać się zwykłym oszustwem. My natomiast możemy stracić swoje oszczędności, ponieważ przestępcy zamiast stać przy kasie, stoją właśnie przy bankomacie i po otrzymaniu kodu BLIK wypłacą nasze ciężko zarobione pieniądze.

Policjanci radzą, aby przede wszystkim zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

 • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były one zbyt łatwe do odszyfrowania. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
 • W każdym przypadku, gdy ktoś za pośrednictwem internetu prosi nas o pożyczkę zweryfikujmy te informacje osobiście lub telefonicznie.
 • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
 • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
 • Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub znanych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
 • Informujmy dzieci o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcie korzystania z internetu.
 • Sprawdzajmy historię przeglądarki oraz kontrolujmy witryny internetowe, które przeglądają nasze pociechy.
 • Zablokujmy te witryny, których według nas mogą być nieodpowiednie lub stanowić jakieś zagrożenie dla naszych pociech.
 • Dbajmy o to, aby nasz system operacyjny oraz oprogramowanie, którego używamy były zawsze aktualne.
 • Jeśli nasze konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy rozsyłają wiadomości z prośbą o nr BLIK – jak najszybciej poinformujmy o tym wszystkich naszych znajomych.

Starogardzcy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Listy z ZUS wysłane – przeczytaj, nie odkładaj na bok

  Na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie z nich powinny dotrzeć do adresatów jeszcze w...
 • Wspieramy starogardzkie Hospicjum

  Potrzebne są chusteczki nawilżane, środki pielęgnacyjne, kubki jednorazowe i artykuły spożywcze. Zapraszamy do włączenia się w akcję „Kociewiacy dla Hospicjum”. Pomóc może każdy dokładając swoją „małą cegiełkę” do ogromnej...
 • 60 lat zielonej oazy

  Rodzinne Ogrody Działkowe „Polpharma” założone zostały, jako pierwsze takie miejsce w Starogardzie Gdańskim, w 1959 roku. W sobotnie popołudnie 10 sierpnia ich społeczność świętowała 60-lecie istnienia. ROD ,,Polpharma” składają...
 • Uczysz się lub studiujesz? Bez tego nie dostaniesz renty rodzinnej

  Zbliżający się wielkimi krokami początek roku szkolnego i akademickiego to pora, by przypomnieć uczniom i studentom o zasadach wypłaty renty rodzinnej oraz koniecznych formalnościach. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom...