Ostatni taki list z ZUS

Ponad 180 tys. pomorskich płatników składek już wkrótce otrzyma list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdą w nim podsumowanie wpłat przekazanych na swój indywidualny rachunek składkowy w 2019 r. Dowiedzą...
Ponad 180 tys. pomorskich płatników składek już wkrótce otrzyma list z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Znajdą w nim podsumowanie wpłat przekazanych na swój indywidualny rachunek składkowy w 2019 r. Dowiedzą się dzięki temu jak wyglądały rozliczenia i jakie jest saldo na ich koncie na koniec ubiegłego roku. Informacja ta będzie ostatni raz przekazana w formie papierowej.

W najbliższych tygodniach każdy z ponad 180 tys. pomorskich płatników składek otrzyma z ZUS list z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny numer rachunku składkowego. To ostatni raz kiedy ZUS przekazuje te wiadomości w formie papierowej. Informacja za rok 2020 będzie dostępna w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych. Płatnicy, którzy nie korzystają z PUE wraz z informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu.

W korespondencji ZUS pokaże jakie należności zostały pokryte z wpłat, a przy okazji, czy na koncie występuje nadpłata czy zaległości – nawet jeśli wynosi ona 1 grosz. Płatnicy, wiedząc czy na ich koncie jest zadłużenie bądź nadpłata będą mogli podjąć konkretne działania. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo w ZUS.

Niewielkie zaległości można uregulować zwiększając bieżącą wpłatę. Przy wyższych kwotach należy doliczyć odsetki za zwłokę. Jeśli nie ma możliwości jednorazowego uregulowania długu, warto rozważyć złożenie wniosku o jego rozłożenie na raty. Nadpłata natomiast może zostać przeznaczona na pokrycie części bieżących składek, a w razie wyższej kwoty można wystąpić o jej zwrot.

Możliwość przedstawienia przedsiębiorcom stanu bieżących rozliczeń składkowych to efekt wprowadzonego w 2018 r projektu e-składka, czyli indywidualnych numerów rachunków składkowych dla każdego płatnika. Dziś przedsiębiorca zamiast trzech lub czterech przelewów dokonuje jednej tylko płatności, a Zakład rozksięgowuje ją na poszczególne fundusze.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY