Obejrzyj spotkanie z udziałem Remigiusza Grzeli i Doroty Landowskiej

W sobotę (22 sierpnia) odbędzie się 17. edycja Festiwalu Warszawa Singera, największego festiwalu kultury żydowskiej w Polsce. Ważną rolę w festiwalu odegrają pochodzący ze Starogardu Gdańskiego pisarz i dziennikarz...
W sobotę (22 sierpnia) odbędzie się 17. edycja Festiwalu Warszawa Singera, największego festiwalu kultury żydowskiej w Polsce. Ważną rolę w festiwalu odegrają pochodzący ze Starogardu Gdańskiego pisarz i dziennikarz Remigiusz Grzela oraz aktorka Dorota Landowska. Tegoroczna edycja festiwalu proponuje większość wydarzeń również on-line. Pierwszego dnia festiwalu będzie można obejrzeć w sieci spotkanie z Izoldą Kiec wokół książki „Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt”, które poprowadzi Remigiusz Grzela, a fragmenty książki przeczyta Dorota Landowska. Transmisja online odbędzie się 22 sierpnia o godzinie 18.30.

– Z festiwalem współpracuję od lat, jestem jego kierownikiem literackim odpowiadając za jego program literacki program. W tym roku poprowadzę pięć spotkań, w tym pierwszego dnia festiwalu – mówi Remigiusz Grzela. – Dorota Landowska wzięła udział już w ubiegłorocznej edycji, czytając fragmenty mojej książki dla dzieci „Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej”.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line. Szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

„Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt” to długo wyczekiwana biografia Zuzanny Ginczanki. To pierwsza tak obszerna opowieść o życiu wybitnej poetki.

W Warszawie już za życia była legendą kawiarnianej cyganerii drugiej połowy lat trzydziestych. Przyjaźniła się z Tuwimem i Gombrowiczem, polemizowała z Karpińskim i Słonimskim. W czasie wojny uciekła do Lwowa, a stamtąd do Krakowa. W 1944 roku została zatrzymana i rozstrzelana kilka miesięcy później w Płaszowie. Od lat dziewięćdziesiątych poezja Ginczanki i sama Ginczanka budziła coraz większe zainteresowanie.

Izolda Kiec zbiera i weryfikuje dotychczasowe informacje na temat poetki oraz uzupełnia je o niepublikowane wcześniej relacje jej znajomych, a także fakty zgromadzone podczas poszukiwań w archiwach. Nie dąży do rozstrzygania sprzecznych relacji tam, gdzie jest to niemożliwe, ani do stworzenia jednoznacznego obrazu Ginczanki.

Kotwica Odpowiedzi na pytania o osobowość i o tajemnice Ginczanki biografistka szuka także w jej wierszach, w szczątkowo zachowanej korespondencji i w fotografiach, kryjących być może więcej aniżeli piękny uśmiech.

Biografia pokazuje konteksty czasu i miejsc, w których żyła Ginczanka. Wzbogacona jest w materiały ilustracyjne: fotografie oddające realia epoki, dokumenty dotyczące samej poetki i bliskich jej osób oraz unikatowe, nieznane dotąd portrety Ginczanki.

Foto: Renata Zawadzka-Ben Dor

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY