Nowy wariant starogardzkiej obwodnicy

Krótsza i prostsza ale bardziej ekonomiczna – to propozycja nowego przebiegu starogardzkiej obwodnicy. Droga o długości ok. 16 km jest połączeniem drugiego i trzeciego wariantu. Miałaby omijać miasto od...
Krótsza i prostsza ale bardziej ekonomiczna – to propozycja nowego przebiegu starogardzkiej obwodnicy. Droga o długości ok. 16 km jest połączeniem drugiego i trzeciego wariantu. Miałaby omijać miasto od południa na północ na wysokości Jabłowa i Janowa. Projektanci zaprezentują jej szczegółowy przebieg na spotkaniu 5 marca w Kinie Sokół.

 

Nowy wariant starogardzkiej obwodnicy zaczynałby się na węźle Starogard-Południe tuż za Sucuminem. Ostro zakręcałby w prawo, omijając od południa Koteże. Dalej biegłby na północ z pominięciem węzła w Jabłowie, by przeciąć drogę wojewódzką do Pelplina już poza granicami miasta. Ostatecznie za Stadem Ogierów połączyłby się z obecną drogą krajową nr 22.

Obwodnica w tym rozwiązaniu miałaby ok. 16 km długości. Zaprojektowana jest w przekroju 2+1, czyli naprzemiennie dwa pasy ruchu w jednym kierunku i jeden w przeciwnym. Projekt wynika z połączenia wariantu drugiego i trzeciego.Jest krótszy i prostszy, a co za tym idzie najprawdopodobniej zdecydowanie bardziej ekonomiczny – mówi Grzegorz Długosz z firmy projektowej Transprojekt.

Kliknij aby zobaczyć wszystkie warianty obwodnicy Starogardu Gdańskiego.

Szacunkowy koszt inwestycji będzie znany po zakończeniu opracowania projektu całego przebiegu drogi.

Aktualnie pracujemy nad wykonaniem wariantu łącznika. Chcielibyśmy jak najszybciej-najlepiej w marcu przeprowadzić badania geotechniczne, prognozę ruchu i inwentaryzację przyrodniczą na odcinku łączącym oba warianty. Gotową dokumentację planujemy przekazać do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w maju – wyjaśnia dalej Grzegorz Długosz.

W maju chcielibyśmy uzyskać ostateczne zatwierdzenie przebiegu naszej obwodnicy. Dlatego 5 marca organizujemy spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami. W efekcie chcemy w maju złożyć wniosek o zakończenie wstępnej fazy projektowej – tłumaczy Tadeusz Błędzki, wiceprezydent Starogardu Gdańskiego. – Pozostanie uzyskać decyzję środowiskową wydaną przez RDOŚ. W Warszawie wiedzą, że Starogard potrzebuje obwodnicy. Mając zatwierdzony przebieg, wszystkie niezbędne badania i decyzję środowiskową będziemy mieli argumenty, by oddziaływać na jej realizację – dodaje wiceprezydent.

Opracowanie nowego wariantu obwodnicy wynika z zaleceń  Zespołu Opiniującego Przedsięwzięcia Inwestycyjne (ZOPI) oraz Komisji Oceniającej Przedsięwzięcia Inwestycyjne (KOPI) GDDKiA. Projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym. Spotkanie odbędzie się 5 marca w Kinie Sokół o godz. 16:00

Kategorie
RegionWiadomości
3 komentarze
 • Piotr
  4 marca 2019 at 16:14
  Dodaj komentarz

  Moim zdaniem to nie ma sensu i korki będą nadal.
  1.Południowa obwodnica obniży tylko część ruchu przez miasto
  2.Znaczna część ruchu jest na Skarszewy i na niepłatną na Gdańsk, a ruch ten się jeszcze zwiększy po skończeniu remontu.
  3.Tylko obwodnica PÓŁNOCNA rozwiązałaby ten problem.
  4.Wcześniej i taniej można poprawić przepustowość przez miasto usprawniając na przykład rondo przy Polmosie, oraz zrobić tak zwaną -zieloną falę itd.

 • leszek
  2 marca 2019 at 18:01
  Dodaj komentarz

  podstawowy minus tego wariantu to oddalenie znów od zjazdu w kierunku A1 Ropuchy i w kier Skócza. z tego zjazdu na przecięciu Pelplińskiej będą głownie korzystać kierowcy zjeżdżający w tych kierunkach a nie w kierunku miasta.

 • Mmm
  1 marca 2019 at 15:07
  Dodaj komentarz

  To w końcu w jablowie czy w Janowie. Bo w innym artykule jest ze 800 m za ul jablowska i odcina Janowo od Starogardu. Czego winni mieszkańcy Janowa???

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY