Na obwodnicę Starogardu Gdańskiego jednak przyjdzie nam poczekać?

12 lipca br. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Dokument zmienia priorytety w...

12 lipca br. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Dokument zmienia priorytety w realizacji zadań, uwzględniając nowy limit dostępny na inwestycje dróg krajowych. Przyjęte decyzje znacząco wpływają na termin budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Specjalne oświadczenie w tej sprawie wystosował Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

W dniu 12.07.2017 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)”. Niestety, obwodnica Starogardu Gdańskiego znalazła się poza listą inwestycji w ramach limitu finansowego dla Programu. Oznacza to, że nie ma gwarancji jej wykonania do roku 2023.

Decyzja Rady Ministrów dziwi z wielu powodów. Po pierwsze, posłowie z partii rządzącej wielokrotnie zapewniali, że nie ma zagrożenia dla realizacji tej jakże ważnej dla całego regionu inwestycji. Po drugie, sejmowa komisja infrastruktury po wyjazdowym posiedzeniu w Starogardzie Gdańskim wystąpiła do Prezes Rady Ministrów z dezyderatem jednoznacznie popierającym budowę naszej obwodnicy. Po trzecie, samorządy miasta, gminy i powiatu sfinansowały opracowanie Studium Techniczo-Ekonomiczno-Środowiskowego, które będzie gotowe w sierpniu br. i pozwoli na kolejne etapy prac projektowych. Po czwarte, w Programie wśród planowanych do wykonania znalazły się 42 inne obwodnice, w zdecydowanej większości w ciągach dróg krajowych o znacznie mniejszym natężeniu ruchu niż na drodze krajowej 22.

Decyzja rządu budzi nasz stanowczy sprzeciw i niezadowolenie. W związku z tym w trybie pilnym odbędzie się spotkanie władz samorządowych miasta, gminy i powiatu oraz Społecznego Komitetu Budowy Obwodnicy, na którym ustalimy, jakie kroki podejmiemy, aby zwrócić uwagę na niezbędność budowy obwodnicy naszego miasta. Jestem zdeterminowany do tego, aby były to kroki stanowcze. Starogardu Gdańskiego i całego Kociewia nie stać na czekanie na obwodnicę przez kolejne 10 lat.

Prezydent Miasta
Starogard Gdański
Janusz Stankowiak

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.)
Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY