Mieszkańcy starogardzkich osiedli przetestują nowe pojemniki na odpady

Jest szansa, że ze starogardzkich osiedli na stałe znikną nieestetyczne altany z kontenerami na śmieci. Zastąpić je mają pojemniki półpodziemne. Spółdzielnia Mieszkaniowa pilotażowo montuje je na Osiedlach: 60-lecia, Konstytucji...
Jest szansa, że ze starogardzkich osiedli na stałe znikną nieestetyczne altany z kontenerami na śmieci. Zastąpić je mają pojemniki półpodziemne. Spółdzielnia Mieszkaniowa pilotażowo montuje je na Osiedlach: 60-lecia, Konstytucji 3 Maja i Piastów. Do końca września br. powstanie 8 testowych miejsc składowania odpadów komunalnych.

Kontenery na śmieci zajmują dużo miejsca. Zwykle w jednym punkcie zbiórki odpadów stoi ich kilkanaście z przeznaczeniem na poszczególne frakcje. Poza tym ich wygląd jest nieładny i nieskorzystnie wpływa na estetykę osiedlowych przestrzeni. Dlatego Spółdzielnia Mieszkaniowa Kociewie postanowiła przetestować fiński system pojemników półpodziemnych– mówi Daniel Olszewski kierownik administracji os. 60-lecia ONP.

Nowe, w perspektywie tańsze rozwiązanie zaproponowała firma CASTEN z Ełganowa dystrybutor pojemników fińskiej marki Molok. Jeden zestaw, składający się z 5 pojemników o pojemności 5 m3 każdy, zastępuje 21 kontenerów o pojemności 1100 l. Do końca września wykonawca ma zainstalować osiem testowych zestawów do składowania odpadów z podziałem na 5 frakcji: odpady zmieszane, bio, szkło, plastik i papier. Jako pierwsi przetestują je mieszkańcy osiedli: 60-lecia, Konstytucji 3 Maja i Piastów.

Pojemniki firmy Molok są przede wszystkim estetyczne i higieniczne. Przez to, że ich pojemność jest większa i w połowie są schowane w ziemi zmniejszają poziom rozwoju bakterii, a właściciel oszczędza przestrzeń przeznaczoną do gromadzenia odpadów. Poza tym są łatwe w utrzymaniu i eksploatacji. Dzięki temu, że śmieci składowane są pionowo, w jednym pojemniku o pojemności 5 m3 zmieści się ich tyle, ile wchodzi do 6 pojemników o pojemności 1100 l. Wiąże się to ze zmniejszeniem kosztów logistycznych, związanych z ich odbiorem. Najważniejsze, że proponowane przez nas rozwiązanie jest bezpieczne dla użytkowników, dostępne dla osób niepełnosprawnych, ale niedostępne dla zbieraczy odpadów, którzy często zostawiają po sobie nieporządek w altanach śmietnikowych – powiedział Łukasz Jakubski z firmy CASTEN.

Obecnie montowane są dwa zestawy półpodziemnych pojemników na osiedlu Piastów, trzy na osiedlu Konstytucji 3 maja i 3 na osiedlu 60-lecie.

Jeśli system się sprawdzi, docelowo planujemy stworzyć 20 takich miejsc do składowania odpadów na osiedlach administrowanych przez osiedle 60-lecia – dodaje Daniel Olszewski.

4 września postępowi prac przyjrzeli się włodarze naszego miasta: prezydent Janusz Stankowiak oraz wiceprezydenci Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki. Byli pod wrażeniem jakości wykonania pojemników, ich estetyki, dostępności i możliwości składowania większej ilości śmieci.

Koszt instalacji jednego punktu odbioru odpadów opartego na zestawie 5 półpodziemnych pojemników wynosi ok. 78 tys. zł.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY