Malarstwo i grafika Dariusza Syrkowskiego

Dariusz Syrkowski, malarz i grafik, profesor sztuk pięknych, laureat kilku prestiżowych nagród głównych i wyróżnień w dziedzinie grafiki, malarstwa i scenografii, stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański oraz dwukrotny stypendysta...
Dariusz Syrkowski, malarz i grafik, profesor sztuk pięknych, laureat kilku prestiżowych nagród głównych i wyróżnień w dziedzinie grafiki, malarstwa i scenografii, stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański oraz dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obchodził 30-lecie pracy artystycznej.

Wernisaż malarstwa i grafiki Dariusza Syrkowskiego, który odbył się 22 listopada w Galerii Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Reymonta zgromadził liczne grono fanów artysty, przenosząc ich w jego świat. Zebranych gości przywitała kierownik ODK Karolina Sprengel, która przedstawiła sylwetkę autora prezentowanych prac.

Miłośnikom sztuki wieczór umilił debiutujący zespół muzyczny Expressio z ODK. Tworzą go absolwenci starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego. W ich utworach znajdziemy połączenie muzyki klasycznej z nowoczesną.

Występ na takiej scenie zdarza mi się po raz pierwszy. Jestem bardzo wdzięczny za to, że chcieliście spędzić ten dzisiejszy, jesienny wieczór oglądając obrazy i grafiki, które przygotowałem. Serdecznie witam, dziękuję i gratuluję młodemu zespołowi, który ma tutaj swój początek. To jest naprawdę przyjemne dla ucha – powiedział na wstępie Dariusz Syrkowski.

Autor omawiając prace zaprezentowane na wystawie przytaczał wspomnienia z dzieciństwa i historie sprzed lat. Opowiadał o początkach swoich pierwszych kontaktów z malarstwem, kiedy to w pierwszej klasie nauczycielka kazała narysować wspomnienia z wycieczki. Pracą Syrkowskiego była lokomotywa ze starogardzkiego dworca narysowana fioletową kredką.

Wszystkie obrazy, które zostały zaprezentowane na wernisażu były wystawiane na ważniejszych wystawach w kraju. -Polska grafika jest bardzo doceniana i szanowania na świecie – podkreślał Syrkowski.

Jego graficzne prace brały udział w blisko dziesięciu międzynarodowych konfrontacjach artystycznych na świecie. Między innymi w Chinach, Japonii, Tajlandii, Korei, czy Indiach.

Artysta wspomniał również o tzw. kipie kociewskiej (kipa, czyli w gwarze kociewskiej kosz ), która jest dla niego ważnym elementem twórczości.

Techniką graficzną jest linoryt, należący do technik druku wypukłego. Niezwykle trudna praca wykonywana za pomocą dłuta, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. W tej technice artysta zrobił około stu grafik.

Wystawę prac Dariusza Syrkowskiego będzie można oglądać w Osiedlowym Domu Kultury do 20 grudnia.

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Wywalczyli brązowe medale podczas Hamburg Open Karate

  W sobotę 8 lutego oraz niedzielę 9 lutego, 14 karateków Biofeed Shuto Karate Team, zawodników Klubu SHUTO Starogard Gdański, walczyło w Niemczech na turnieju Hamburg Open Karate. W formule olimpijskiej...
 • Zarzuty za marihuanę w reklamówce

  Zarzut posiadania środków odurzających usłyszy dzisiaj 52-letni kierowca renault. Mężczyzna posiadał przy sobie blisko 180 gramów marihuany. Mieszkaniec powiatu gdańskiego wpadł na gorącym uczynku, gdy policjanci postanowili sprawdzić auto,...
 • Obwodnica Starogardu z rządowym finansowaniem

  Pieniądze na budowę drogi mają pochodzić z rządowego programu „stu obwodnic”. Szacunkowy koszt realizacji to nawet 600 mln zł. Szczegóły w Urzędzie Gminy Starogard Gdański przedstawił poseł Kazimierz Smoliński....
 • Samodzielnie wybudowali drogę

  Mieszkańcy wsi w 600 godzin społecznie wyremontowali 430 metrów ul. Lipowej w Rywałdzie. Dzięki aktywistom udało się ułożyć nawierzchnię drogi i poprawić bezpieczeństwo. Sołtys Andrzej Czarnecki na niecodzienną formułę...