Koronawirus na Kociewiu – aktualizacja na bieżąco

Bieżące informacje dot. koronawirusa w regionie. Wszystkie najciekawsze informacje będą na bieżąco dodawane do głównych wiadomości na portalu.   Środa 22.04.2020   O szczegółach „walki”, formy pomocy i kosztów...

Bieżące informacje dot. koronawirusa w regionie.


Wszystkie najciekawsze informacje będą na bieżąco dodawane do głównych wiadomości na portalu.

 


Środa 22.04.2020

 

O szczegółach „walki”, formy pomocy i kosztów z koronawirusem na naszym portalu w artykule: Walka z COVID -19. Formy pomocy i jej koszty

 

Poniedziałek 20.04.2020

 

Potwierdzone przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w województwie pomorskim.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 u 2 osób z terenu województwa pomorskiego  – 1 osoba powiat starogardzki, 1 osoba powiat wejherowski.

Stan zdrowia osób u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 jest dobry, będzie przeprowadzona konsultacja lekarska.

Służby sanitarne prowadzą działania przeciwepidemiczne.

W sumie liczba chorych w regionie wzrosła do 211. Dotychczas na Pomorzu wyzdrowiało 39 osób, zmarły 2.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku

 

Czwartek 16.04.2020

 

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w dniu 16.04.2020 r. potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 u 2 osób z terenu województwa pomorskiego  – 1 osoba powiat chojnicki, 1 osoba powiat starogardzki.

Stan zdrowia osób u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 jest dobry, będzie przeprowadzona konsultacja lekarska.

Służby sanitarne prowadzą działania przeciwepidemiczne.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gdańsku

 


 

Od dzisiaj, 16 kwietnia obowiązkowo zasłaniamy usta i nos po wyjściu z domu. Twarz zasłaniamy maseczką, chustką lub szalikiem m.in. w komunikacji publicznej, zakładach pracy, kościołach, bankach i na osiedlowych terenach wspólnych. Obowiązek dotyczy wszystkich z wyjątkiem dzieci poniżej lat czterech i osób, które nie są w stanie samodzielnie zasłonić twarzy.

Maseczki to skuteczna i prosta w wykonaniu bariera dla koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Noszenie ich zapobiega także mimowolnemu dotykaniu twarzy, co także jest istotne, zwłaszcza gdy poruszamy się w przestrzeni publicznej.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki jest obowiązkowe:

– w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie

– w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach,

b) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

c) w obiektach handlowych lub usługowych (sklepach), placówkach handlowych lub usługowych ( supermarketach) i na targowiskach (straganach),

d) na terenie nieruchomości wspólnych w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali( osiedlowych terenach wspólnych).

Twarzy można nie zakrywać w przypadku:

– jazdy samochodem, w którym przebywa lub porusza się jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do 4. roku życia,

– dziecka do ukończenia 4 roku życia,

– osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane,

– osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów,

– kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym, wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;

– duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania,

– żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności,

Zgodnie z rozporządzeniem, osoba wykonująca czynności zawodowe w sklepach i supermarketach może w czasie wykonywania tych czynności realizować obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

Uwaga! Na żądanie służb legitymujących będziemy mieli obowiązek odkrycia twarzy w celu identyfikacji.

Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia; w środę 15 kwietnia wieczorem ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Załącznik Rozporządzenie Rady Ministrów

Przypomnimy też, że w Starogardzie trwa akcja #zamaskowani. Prezydent Janusz Stankowiak z włąsnej inicjatywy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców zlecił kupno maseczek ochronnych dla starogardzian. Maseczki od wczoraj 15 kwietnia sa dostarczane meiszkańcom do skrzynek pocztowych.

Maseczki są wielokrotnego użytku. Spełniają określone wymogi co do jakości, form dezynfekcji i przydatności do ponownego stosowania. Nalezy je stosować zgodnie z dołączoną do pakietu instrukcją. Zakupiona przez miasto ilość (52 tyś. sztuk) powinna zaspokoić podstawowe potrzeby starogardzian. Maseczki pakowane są po trzy sztuki na jedno gospodarstwo domowe.

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że są domostwa, gdzie osób potrzebujących maseczki jest mniej lub więcej, dlatego liczymy tu na wzajemną pomoc mieszkańców. Maseczki zostały zamówione w ilości, która powinna starczyć dla wszystkich, natomiast sposób ich dystrybucji do rąk własnych czy według liczby osób zameldowanych w tej sytuacji jest szczególnie trudny. Mieszkańcy mają świadomość, kto w ich środowisku ewentualnie potrzebuje maseczki, która trafiła do nich dodatkowo. Mogą ją przekazać do skrzynki pocztowej sąsiada lub w inny bezpieczny sposób. Najważniejsze, że dostarczone maseczki pozwolą mieszkańcom nie tylko spełnić nałożony przez rząd obowiązek, ale przede wszystkim czuć się bezpiecznie w przestrzeni publicznej w momencie konieczności opuszczenia domu – powiedziała naczelnik Wydziału Informacji Społecznej i koordynator akcji Renata  Połomska.

 


 

BądźMY RAZEM – wesprzyj działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim.

Zrób zakupy dla sąsiada.
Zrealizuj jego receptę w aptece.
Wyprowadź psa.
Pomóż skontaktować się z rodziną.
Zapytaj jak się czuje.
POMÓŻ i BĄDŹ.

Codziennie otrzymujemy w Ośrodku zgłoszenia z prośbą o wsparcie, zwłaszcza o zrobienie zakupów i wykupienie leków. Dziękujemy Państwu za zaufanie do nas.
Reagujemy, pomagamy, wspieramy.
Pracownicy MOPS wraz z Wolontariuszami interwencyjnie działają.
APELUJEMY wszystkich Państwa o szczególną wrażliwość w tym trudnym czasie.

PROSIMY Państwa o POMOC SĄSIEDZKĄ i wsparcie naszych działań.

RAZEM pomóżmy osobom starszym, chorym, niepełnosprawnym, samotnym. Zachowanie ostrożności podczas pomagania. Zachowaj bezpieczną odległość w kontaktach z drugą osobą.

MOPS
tel. 58 5624458 poniedziałek – piątek w godz. 8:00 – 15:00
tel. 501-309-968 – w godz. 7:30 – 19:00

Policja
tel. 58 7370222

Straż miejska
tel. 58 5306095

 


Środa 15.05.2020

Maseczki trafiają do mieszkańców

Maseczki ochronne trafiły dzisiaj do mieszkańców os. 60-lecia, os. Juranda ze Spychowa oraz os. Konstytucji 3 Maja. Roznoszone są też na os. Kopernika.

Na osiedlach, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kociewie” bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku do skrzynek pocztowych wkładają jej pracownicy, za co bardzo im dziękujemy.

Pakowanie maseczek ochronnych w Urzędzie Miast trwa. Dzisiaj do mieszkańców trafiło kolejnych 1 600. Dostali je mieszkańcy ul. Sambora, Basztowej, Wodnej, bloków nr 1, 3, 5 na osiedlu Green Park oraz Rynku. Miejsca, w które trafiają maseczki na bieżąco publikujemy na naszym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/starogard/ oraz w grupie Starogard – #walczyMy z koronawirusem https://www.facebook.com/groups/1091391161219011/?source_id=152968184891968.

Akcją #Zamaskowani zainteresowała się też TVP3 Gdańsk. 15 kwietnia jej reporterzy nagrywali jak wygląda roznoszenie oraz pakowanie maseczek ochronnych. O szczegółach opowiedział im Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak. Dzisiaj o godz. 18:30 zapraszamy przed telewizory.

Poniedziałek 06.04.2020

Sprzedaż warzyw i owoców wraca na targ

Wcześniejsza decyzja władz miasta, wstrzymująca handel na targowisku miejskim w okresie trwania epidemii, została cofnięta. Od wtorku 7 kwietnia do soboty 11 kwietnia na targu miejskim będzie można kupić świeże warzywa, owoce i artykuły spożywcze. Taką decyzję podjął prezydent miasta Janusz Stankowiak.

W dniu 6 kwietnia prezydent miasta Starogardu Gdańskiego zdecydował przywrócić handel na miejskim targowisku w okresie przedświątecznym (od 7 kwietnia do 11 kwietnia) w ograniczonym zakresie z możliwością wydłużenia  tej decyzji na okres poświąteczny.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno kupców, jak i mieszkańców uruchamiamy targowisko miejskie. Będzie działać w ograniczonym zakresie zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS CoV – 2. Na razie zezwalamy na sprzedaż produktów i artykułów pierwszej potrzeby, czyli warzyw, owoców i artykułów spożywczych. Sprzedaż potrwa do Świąt Wielkanocnych. Przedłużymy ją pod warunkiem, że rząd nie wprowadzi dodatkowych obostrzeń, a sprzedający i kupujący wykażą maksimum odpowiedzialności i dyscypliny, jeśli chodzi o organizację handlu. Straż Miejska będzie ją na bieżąco kontrolować. Jeśli okaże się, że wprowadzone obostrzenia nie będą przestrzegane, targowisko natychmiast zostanie zamknięte – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Zasady kupna i sprzedaży będą następujące:

→ sprzedaż odbywać się będzie w ograniczonym zakresie, tylko na płycie głównej targowiska,

→ od 7 kwietnia do 11 kwietnia na targu miejskim mieszkańcy będą mogli kupić wyłącznie produkty rolno – spożywcze,

→ miejsca handlowe będą rozproszone, tak aby kupcy oraz ich klienci nie tworzyli skupisk ludzkich,

→ kupcy we własnym zakresie zobowiązani są zapewnić środki higieniczno-sanitarne, aby zapewnić sobie i swoim klientom bezpieczeństwo,

→ nadzór nad zachowaniem porządku i zasad bezpieczeństwa wynikających z wprowadzonych obostrzeń sprawować będzie Straż Miejska.

Przypominamy też, że przy jednym stoisku handlowym w tym samym czasie nie mogą przebywać więcej niż 3 osoby, ustawione w odległości 1,5 metra od siebie.

W przypadku nieprzestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa i higieny prezydent zastrzega prawo do natychmiastowego zamknięcia targowiska.

O ewentualnym terminie przedłużenia handlu artykułami rolno-spożywczymi na targu miejskim w Starogardzie Gdańskim lub rozszerzeniem sprzedaży o artykuły przemysłowe będziemy informować w aktualności na stronie www.starogard.pl i mediach społecznościowych.

Niedziela 05.04.2020

 

Wsparcie mieszkańców, ale przede wszystkim konsekwentne oraz skuteczne egzekwowanie przestrzegania nowych przepisów – to główny cel działań policjantów w związku z panującą pandemią. Starogardzcy policjanci wspólnie z żołnierzami i strażnikami miejskimi kontrolują miejsca objęte zakazem, a wobec osób łamiących obowiązujące zasady, wyciągają surowe konsekwencje. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

W związku z epidemią koronawirusa w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Od 1 kwietnia do odwołania wprowadzono kolejne ograniczenia. Każda osoba do 18 roku życia może wyjść z domu tylko w obecności dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże są zamknięte. Oprócz tego zmienione są zasady robienia zakupów w sklepach i zawieszona działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Zakazy związane z przemieszczaniem się w miejscach publicznych muszą być respektowane.

Nad przestrzeganiem nowych ograniczeń cały czas czuwają policjanci wspierani przez żołnierzy i strażników miejskich. Na ulicach powiatu starogardzkiego pojawiło się więcej patroli, w tym patroli pieszych. Mundurowi sprawdzają, czy w miejscach objętych zakazem nikt nie przebywa oraz, czy przemieszczanie się jest rzeczywiście związane z ważnymi potrzebami życiowymi, takimi, jak na przykład podróż do i z pracy. Funkcjonariusze stanowczo egzekwują przestrzeganie nowych przepisów prawa. Ci, którzy je lekceważą i narażają na niebezpieczeństwo innych, są surowo karani.

W ciągu minionej doby starogardzcy policjanci wspierani przez  strażników miejskich i żołnierzy WOT skontrolowali wiele różnych miejsc i obiektów. Funkcjonariusze kontrolowali również prywatne auta oraz środki transportu publicznego.

Mundurowi sprawdzali również, czy osoby objęte kwarantanną przebywają we wskazanym miejscu. Tylko wczoraj na terenie powiatu starogardzkiego funkcjonariusze przeprowadzili ponad 430 takich kontroli. O naruszeniach nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (np. złamania zasad kwarantanny), policjanci informują Państwową Inspekcję Sanitarną.

Na początku kwietnia mundurowi ze starogardzkiej jednostki przekazali już kilka notatek z takimi informacjami, a inspektor sanitarny wydał decyzje administracyjne skutkujące grzywną w wysokości 5 tys. zł. wobec 2 osób niestosujących się do obowiązku kwarantanny.

Pamiętajmy!

Zostańmy w domu dla wspólnego dobra, dbajmy o siebie i innych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przypominamy, że w celu ułatwienia nadzoru nad osobami przebywającymi w izolacji domowej została przygotowana specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która jest darmowa i dostępna na systemy Android i iOS. To proste i bezpieczne narzędzie, którego użytkowanie jest od pierwszego kwietnia obowiązkowe. Aplikacja znacznie ułatwia weryfikację realizacji obowiązków pozostania w kwarantannie.

Środa 01.04.2020

 

Prezydent Miasta Starogard Gdański apeluje do wszystkich mieszkańców miasta – nie wychodźcie z domów bez maseczki zasłaniającej usta i nos. Miasto przygotowuje akcję zaopatrzenia wszystkich starogardzian w ochronne maseczki, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym – o czym jest przekonany – uratuje niejedno ludzkie życie.

Drodzy starogardzianie!

Zagrożenie zarażeniem wirusem SARS CoV 2 sięgnęło zenitu. Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół: gdy zarażony, chory, a także nosiciel kicha, kaszle, a nawet tylko mówi. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. W związku z tym proszę nie wychodźcie z domów bez maseczki ochronnej. Dotyczy to wszystkich mieszkańców od najmłodszych do najstarszych, którzy będą poruszać się w przestrzeni publicznej miasta, w drodze do pracy, domu, apteki, po zakupy, czy spacer. Niech nikt nie wychodzi na zewnątrz bez maseczki! Chroń siebie, nie narażaj innych!

Skuteczne są maski zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych – uszyte samodzielnie lub zrobione z chustki. Oprócz bezpośredniej ochrony ust i nosa, ograniczają też ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa.

Aby akcja mogła dojść do skutku, aby każdy mieszkaniec był zaopatrzony w maseczkę ochronną, Miasto jest w trakcie zakupu ok. 50 tys. maseczek , które będą rozdawane mieszkańcom za darmo. Pracujemy nad bezpieczną formą ich dostarczenia.

Od dzisiaj, 1 kwietnia na moje polecenie obowiązkiem wszystkich pracowników Urzędu Miasta jest noszenie masek ochronnych do i z pracy. Mam nadzieję, że będą dla Państwa dobrym przykładem, by tę praktykę uczynić swoim nawykiem aż do odwołania.

Zwracam się też z apelem do wszystkich firm, stowarzyszeń i osób prywatnych, które szyją maseczki bądź są w posiadaniu ich w większej ilości, o dzielenie się nimi z bliskimi, sąsiadami – wszystkimi mieszkańcami. To zdecydowanie usprawni naszą akcję, która być może stanie się ogólnopolską.

Wzorem krajów azjatyckich (Chiny, Tajlandia, Tajwan, Singapur, Japonia), gdzie noszenie maseczek jest zwyczajem powszechnym i europejskich (Czechy, Słowacja), gdzie wprowadzono powszechny obowiązek osłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, akcja „Zamaskowani” ma na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym – o czym jestem przekonany – uratuje niejedno ludzkie życie. Maseczka jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć. Maseczka to lek społeczny. Jego skuteczność zależy od tego, jaka część społeczeństwa w okresie epidemicznym zastosuje się do tego zalecenia, dlatego dobrze, aby objął on całą lokalną społeczność Starogardu Gdańskiego.

Apeluję do Was starogardzianie o samoorganizację i samodyscyplinę. Nawet jeśli w ten sposób uratujemy jedno ludzkie życie, warto podjąć ten trud.

Prezydent Miasta
Starogard Gdański
Janusz Stankowiak

 


Bezpiecznie w autobusach i na przystankach
W trosce o bezpieczeństwo pasażerów oraz obsługi autobusów każdorazowo przy zjeździe do zajezdni Miejski Zakład Komunikacji dezynfekuje wszystkie elementy pojazdu. Czyszczone są poręcze, przyciski, kasownik, biletomaty i uchwyty, które stanowią potencjalne zagrożenie przenoszenia się wirusa SARS CoV 2.

– W autobusach oznaczone zostały miejsca, które powinny pozostać wolne. Bez trudu znaleźć można także informację o maksymalnej ilości pasażerów, którzy jednorazowo mogą znajdować się w autobusie – mówi Piotr Pawłowski z MZK.

Na bieżąco prowadzona jest również profilaktyczna dezynfekcja wiat przystankowych oraz elementów wyposażenia przystanków komunikacji miejskiej. Zarówno w autobusach, jak i w oczekiwaniu na ich przyjazd mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą czuć się bezpiecznie.

Przypominamy, że od 21 marca na czas zagrożenia epidemicznego kursowanie autobusów w dni powszednie ograniczone jest do rozkładu jazdy obowiązującego w soboty, natomiast w niedziele komunikacja miejska zawieszona jest całkowicie.

W autobusach wydzielono strefę przedniego pomostu przy kierowcy. Oznacza to wyłączenie przednich drzwi pojazdu i brak możliwości zakupu biletu u kierującego. Ograniczenia obowiązują do odwołania.

 


 

W kraju zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem. Na Pomorzu potwierdzono 54 przypadki zarażenia wirusem SARS CoV 2. W powiecie starogardzkim póki co nie odnotowano żadnego przypadku.

W kraju jest obecnie 2347 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, poranek 1 kwietnia przyniósł informację o kolejnych dwóch zgonach Polaków zakażonych koronawirusem.

W komunikacie z dnia 1 kwietnia Ministerstwo Zdrowia informuje :

Ministerstwo Zdrowia
Mamy 36 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie i 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Obaj mieli współistniejące choroby.
W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2️⃣3️⃣4️⃣7️⃣/35 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie pomorskim: 54

  • Gdańsk – 22
  • Gdynia – 4
  • Pruszcz Gdański – 1
  • Pszczółki – 6
  • Tczew – 3
  • powiat gdański – 5
  • powiat kartuski – 2
  • powiat kwidzyński – 1
  • powiat wejherowski – 8
  • powiat nowodworski – 1
  • powiat pucki – 1

Kwarantanną objęte są 782 osoby, 60 osób jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia COVID -19, 3194 osoby znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym, w ostatniej dobie przebadano 162 próbki, łącznie w dla województwa pomorskiego przebadano do tej pory łącznie – 1892 próbek.

W powiecie starogardzkim póki co nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenie wirusem SARS CoV 2. Na dzień 31 marca –  Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna podaje:

• liczba osób poddana kwarantannie domowej na podstawie decyzji PPIS w Starogardzie Gdańskim – 7
• liczba osób poddanych kwarantannie domowej na podstawie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r., poz. 491 ze zm.) – 409
• liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 – 2
• ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 339
• liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 0

 

Wtorek 31.03.2020

 

Kolejne kroki w walce z koronawirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte.

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach, na poczcie (od 1.04.2020 r.)

  • Sklepy i punkty usługowe – 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

PRZYKŁAD To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

PRZYKŁAD Jeśli w banku są 3 stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Ważne! Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

  • Targowisko – 3 klientów na 1 punkt handlowy

Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.

PRZYKŁAD Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

  • Placówki pocztowe – 2 osoby na 1 okienko pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2.

PRZYKŁAD Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Ograniczenie funkcjonowania sklepów budowlanych i nowe obowiązki dla wszystkich sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Natomiast wszystkie sklepy będą się musiały dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa:

  • od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach,
  • w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie (1.04.2020 r.)

Rozszerzamy listę osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020.

PRZYKŁAD Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu:

  • powrotu z zagranicy
  • kontaktu z zarażonym

– Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Zawieszenie rehabilitacji i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Zawieszamy również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal jednak pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Wprowadzamy także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie.

Z tego też powodu ograniczamy możliwość korzystania z rowerów miejskich.

2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku będą:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Urzędy na pracy zdalnej

Instytucje publiczne swoje obowiązki będą wykonywały zdalnie. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+ (od 2.04.2020 r.)

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Rozszerzamy ten wymóg także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników.

PRZYKŁAD Jeśli w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

Ważne! Ograniczenie wejdzie w życie w czwartek, 2 kwietnia 2020 roku i nie dotyczy samochodów osobowych.

Miejsca pracy – dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników (od 2.04.2020 r.)

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Źródło:/gov.pl/

Poniedziałek 30.03.2020

Pomorscy strażacy do tej pory interweniowali prawie 400 razy w działaniach związanych z  ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W województwie pomorskim na bazie namiotów jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego utworzono 15 polowych izb przyjęć, które rozstawiono przed szpitalami. W miniony weekend izby przyjęć zabezpieczało 46 ratowników PSP.

Jednostki ochrony przeciwpożarowej wykonywały także działania w innych zdarzeniach związanych z koronawirusem. Podczas weekendu strażacy OSP i PSP województwa pomorskiego interweniowali 85 razy, m. in.  dowozili żywność i leki do osób objętych kwarantanną, a także organizowali dystrybucję sprzętu ochronnego i środków dezynfekcyjnych. Wszystkie działania mają charakter wspomagający inne służby i instytucje.

Nadal strażacy mierzą temperaturę u osób schodzących ze statków handlowych i promów w portach w Gdańsku i Gdyni. Strażacy realizują te zadania stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Środa 25.04.2020

 

Pomorscy strażacy niosą pomoc osobom w kwarantannie

W związku z zagrożeniem wywołanym koronawirusem SARS CoV-2 druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych województwa pomorskiego czynnie włączyli się do działań. Pomagają w dowożeniu artykułów pierwszej potrzeby do osób w kwarantannie, m. in. dostarczają żywność, leki i opał. Jednostki OSP wspierają swoimi działaniami samorządy oraz miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej.

W działaniach tych uczestniczą odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w środki ochrony indywidualnej strażacy ochotnicy, którzy udają się z pomocą materialną pod wskazane adresy.

Artykuły dostarczane były m. in. przez strażaków z OSP: Dzierżążno, Kępice, Lębork, Łebunia, Nowy Dwór Gdański, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Sopot, Strzelno, Wejherowo, Wicko, Wrząca i Zblewo.

Strażacy realizują te zadania stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne
z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 


 

Przy Kociewskim Centrum Zdrowia trwają przygotowania związane z uruchomieniem Czasowej Izby Przyjęć.

W tym celu przy wsparciu lokalnej firmy zostały przetransportowane z PKS Starogard Gdański kolejne kontenery. Z kolei strażacy OSP Starogard Gdański rozstawili pneumatyczny namiot ratowniczy, a wcześniej wójt gminy Bobowo Sylwester Patrzykąt użyczył kontener należący do gminy.

Docelowo przy szpitalu ma powstać m.in. poczekalnia, izba przyjęć, a także miejsce służące izolacji.

 

Wtorek 24.03.2020

Kancelaria Premiera Rady Ministrów:

„Wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Zależy nam na tym, aby Polacy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.
Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.”

gov.pl

 


 

Jerzy Starak, trzeci na Liście 100 Najbogatszych Polaków Forbesa 2020, wraz z należącą do niego grupą Polpharma, największym polskim producentem leków, sfinansowali zakup i przekażą służbom medycznym 100 respiratorów. Respiratory, które należą obecnie do najpilniejszych potrzeb polskich szpitali, trafią do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i zostaną przekazane do wskazanych przez nie placówek. Jerzy Starak potwierdza mobilizację fabryk i pełne zaangażowanie grupy Polpharma w zakresie zapewnienia polskiego bezpieczeństwa lekowego.

Zdrowie Polaków to dla nas sens całej pracy i działania. Dziś, gdy Polska i świat stoją przed wielkim wyzwaniem, nasza odpowiedź może być tylko jedna: odpowiedzialność i solidarność. Naszą pomoc kierujemy tam, gdzie jest to kluczowe – mimo wielkiego zapotrzebowania na świecie, udało nam się zakupić 100 najbardziej potrzebnych dziś urządzeń: respiratorów, które trafią do placówek w całym kraju – mówi Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, jeden z najbogatszych ludzi w Polsce.

Jak zapewnia, jego firma za swój priorytet uznaje zapewnienie bezpieczeństwa lekowego Polaków i pozostaje w tej kwestii w stałym kontakcie z rządem.

Ludzie pomagają

W imieniu sektora biznesu, chciałbym wyrazić ogromny szacunek, podziw i podziękowanie dla wszystkich tych, którzy walczą dziś o bezpieczeństwo pacjentów na pierwszej linii frontu: dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników, farmaceutów i pracowników służb medycznych. Jesteście Państwo naszymi bohaterami. W tych trudnych czasach łączymy z Wami siły. Wraz z tysiącami pracowników grupy Polpharma, robimy co w naszej mocy, by Was wesprzeć – nasze fabryki pracują ze wzmożonym wysiłkiem, aby nikomu nie zabrakło potrzebnych leków. Zgodnie z mottem Polpharmy: „Ludzie pomagają Ludziom”. Wszystkie ręce na pokład! – mówi Jerzy Starak.

100 respiratorów

Polpharma zapewnia, że w ramach projektu przez nią realizowanego udało się już podpisać kontrakty i dokonać zapłaty na dostawę 90 respiratorów. Pierwsze 40 sztuk powinno być dostarczone do Polski w połowie kwietnia, kolejne 50 – pod koniec kwietnia. Sprzęt ma więc trafić do szpitali w okresie, w którym spodziewane jest najwyższe zapotrzebowanie. „Finalizowane są negocjacje dotyczące dostawy następnych 10 urządzeń – tak, aby pula przekazana szpitalom wskazanym przez Ministerstwo Zdrowia wynosiła w sumie 100 sztuk. Łączna kwota zakupu to ok. 7 mln zł” – informuje Polpharma.

We wsparcie służb medycznych i szpitali zaangażowały się także pozostałe spółki należące do Jerzego Staraka. Polpharma Biologics przekazała w zeszłym tygodniu sprzęt ochronny dla lekarzy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dzięki współpracy Polpharmy, Herbapolu Lublin oraz restauracji Belvedere przez najbliższe miesiące ponad 500 posiłków wraz z sokami i herbatami będzie codziennie dostarczanych do warszawskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego.

Źródło: Forbes

 

Piątek 20.03.2020

 

Starogard szykuje wsparcie dla przedsiębiorców
Odroczenie lub rozłożenie na raty płatności za czynsz lub podatku, a w szczególnych przypadkach – ich umorzenie – to propozycje miejskich władz Starogardu Gdańskiego, by wesprzeć przedsiębiorców w tym trudnym dla wszystkich czasie stanu zagrożenia epidemicznego. Wszystkie wnioski podatników-przedsiębiorców będą rozpatrywane indywidualnie.

Wprowadzony w Polsce stan zagrożenia epidemicznego zmusił wielu przedsiębiorców do ograniczenia lub czasowego zawieszenia działalności gospodarczej. Pogłębiający się kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotyka wiele branż.  Aby ograniczyć skutki obecnej sytuacji prezydent Starogardu Gdańskiego proponuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zgodnie z Ordynacją podatkową, w sytuacjach wyjątkowych, organ podatkowy może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, rozłożyć na raty zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę bądź umorzyć w całości lub części zaległości podatkowe. Z ulg w spłacie zobowiązań podatkowych może skorzystać zarówno osoba fizyczna np. osoba wynajmująca mieszkanie czy dom, jak i osoba prawna (np. przedsiębiorca, deweloper). W obu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku. Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.

Na tej podstawie prezydent Janusz Stankowiak podjął decyzję o wprowadzeniu ulg w płatnościach czynszu w miejskich lokalach użytkowych oraz podatku od nieruchomości i środków transportu dla przedsiębiorców, których działalność ucierpiała wskutek szerzącej się w kraju pandemii koronawirusa. Indywidualnie na wniosek podatnika-przedsiębiorcy rozpatrywane będą następujące opcje:


– odroczenie lub rozłożenie na raty płatności za czynsz w gminnych lokalach użytkowych,
– w szczególnych przypadkach umorzenie części lub całości opłaty za czynsz w gminnych lokalach użytkowych,
– odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od nieruchomości,
– odroczenie lub rozłożenie na raty podatku od środków transportowych,
– w szczególnych przypadkach umorzenie części lub całości w/w podatków,
– rozłożenie na raty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.


Prowadzący działalność gospodarczą w Starogardzie Gdańskim mogą liczyć na odroczenie płatności czynszu za wynajem miejskich lokali użytkowych na 1 miesiąc, z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach lub rozłożenie płatności na raty. O taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 w prawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego lub na działalność których ogłoszony stan bezpośrednio wpłynął. Podstawą do udzielenia ulgi będzie wniosek złożony przez przedsiębiorcę.

W ramach pakietu wsparcia przedsiębiorców zdecydowano również o możliwości odroczenia, rozłożenia na raty lub w szczególnych przypadkach umorzenia części lub w całości podatku od nieruchomości czy środków transportu. Tu również konieczne jest złożenie wniosku przez przedsiębiorcę, który jest płatnikiem podatku.

– Będziemy monitorować sytuację i na bieżąco rozpatrywać wnioski o odroczenie, rozłożenie na raty lub częściowe albo całościowe umorzenie czynszu lub podatku również w 3 kolejnych miesiącach – zapewnił prezydent. – Kryzys, który nadchodzi, dotyczy różnych branż. Branże, które nie zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek podatników– zakończył Janusz Stankowiak.

 


 

Prezydent Miasta Starogard Gdański zgodnie z rekomendacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego od soboty 21 marca ogranicza funkcjonowanie targowiska miejskiego. Plac przeznaczone do handlu żywnością, roślinnością i artykułami przemysłowymi przy sklepie Carrefour będzie nieczynny do odwołania.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku na terenie Rzeczypospolitej Polski obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Z tego tytułu ograniczono działalność centrów/galerii handlowych orz wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób zarówno w budynkach, jak na świeżym powietrzu.

Uwzględniając te okoliczności w trosce o zdrowie i życie mieszkańców Starogardu Gdańskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie zarekomendował ograniczenie działalności targowisk miejskich i placów targowych do bezpiecznego handlu żywnością w mieście.

Zgodnie z rekomendacją prezydent miasta Janusz Stankowiak podjął decyzję o zamknięciu miejskiego targowiska od dnia 21 marca do odwołania.

Działania, które ostatnio podejmujemy wspólnie z miejskim sztabem kryzysowym, wynikają z konieczności ograniczenia do minimum możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa w mieście. W tej chwili w naszym powiecie nie odnotowano przypadku zarażenia i oby tak zostało, ale sytuacja może się zmienić w każdej chwili, dlatego robimy wszystko, aby zapobiec pandemii w mieście. Decyzja o zamknięciu targowiska miejskiego wynika tylko i wyłącznie z sytuacji, w której się znaleźliśmy oraz z troski o bezpieczeństwo i zdrowie starogardzian – powiedział prezydent.

 


 

Działania pomorskich strażaków w związku z koronawirusem podsumowanie 09.03.2020-19.03.2020

Państwowa Straż Pożarna prowadzi na terenie kraju działania w zakresie zwalczania zagrożenia koronawirusem SARS CoV-2. Wszystkie te działania mają charakter wspomagający dla innych służb i instytucji.

Pomorscy strażacy również od wielu dni czynnie uczestniczą w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

Pełnią dyżur w morskich punktach granicznych, tj. w Gdańsku, Gdyni i Ustce. Naszym zadaniem jest pomiar temperatury ciała osób przekraczających granicę. Do tej pory na przejściach granicznych skontrolowano blisko 4000 pojazdów i prawie 7500 osób. Działania prowadzone są pod nadzorem i w uzgodnieniu ze Strażą Graniczną i Państwową Inspekcją Sanitarną.

Strażacy województwa pomorskiego na polecenie wojewody pomorskiego udostępnili namioty, które pełnią funkcję przyszpitalnych polowych izb przyjęć. Obecnie takich miejsc w województwie jest 10. Zadania strażaków związane z tworzeniem polowych izb przyjęć polegały na rozstawieniu namiotów pneumatycznych, wyposażeniu ich zgodnie z przeznaczeniem oraz obsługą infrastruktury technicznej, tj. ogrzewania i oświetlenia. Strażacy nie wykonują żadnych zadań w strefie zagrożenia koronawirusem.

Do działań włączyli się także strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pomagają, w razie potrzeby, osobom starszym lub objętym kwarantanną w dostarczaniu produktów pierwszej potrzeby, takich jak żywność czy lekarstwa.

Strażacy realizują te zadania stosując środki zabezpieczenia osobistego zgodne z rekomendacją Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wszystkie te działania nie mają wpływu na gotowość operacyjną jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. Interwencje wynikające z realizacji ustawowych działań obsługiwane są jak dotychczas.

Apelujemy do Państwa, jeśli będziecie potrzebować naszej interwencji, a przebywacie w  kwarantannie, czy też macie objawy zarażenia koronawirusem, poinformujcie o tym dyżurnego, abyśmy mogli dbając o Państwa i nasze bezpieczeństwo skutecznie prowadzić swoje czynności.

ŚRODA – 18.03.2020

 

Działania koordynowane przez Starostę Starogardzkiego dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

 

  1. Powołany został Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na posiedzeniu którego władze Powiatu Starogardzkiego podjęły decyzję o zakupie dodatkowego sprzętu medycznego na potrzeby Kociewskiego Centrum Zdrowia, w tym: 2 respiratorów, 6 łóżek intensywnej terapii,                 6 materaców przeciwodleżynowych, 6 pomp infuzyjnych oraz 2 stacji dokujących na łączną kwotę ponad 250 tys. zł. Sprzęt ten trafi do szpitala do końca najbliższego tygodnia.
  2. Wojewoda Pomorski poinformował o przekazaniu 73 tys. zł na potrzeby KCZ. Ze środków tych zakupione zostały środki ochrony osobistej, m.in. gogle, fartuchy ochronne, maseczki.
  3. Władze Powiatu podjęły decyzję o przeznaczeniu 104 tys. zł na zakup dwóch kontenerów, które mogą pełnić funkcję polowej izby przyjęć.
  4. Starosta Starogardzki zwołał posiedzenie służb i inspekcji sanitarnych z udziałem prezydenta, burmistrzów i wójtów, na którym zaproponował samorządom możliwość wsparcia finansowego dla szpitala. Gminy zadeklarowały konkretne kwoty:

– Gmina Osiek – 12 000 zł

– Miasto i Gmina Czarna Woda – 16 000 zł

– Gmina Kaliska – 20 000 zł

– Gmina Lubichowo – 40 000 zł

– Gmina Osieczna – 12 000 zł

– Miasto i Gmina Skarszewy – 60 000 zł

– Miasto Skórcz – 20 000 zł

– Gmina Skórcz – 27 000 zł

– Gmina Zblewo – 50 000 zł

– Gmina Smętowo Graniczne – 40 000 zł

Za te pieniądze oraz dodatkowe 24 000 zł z budżetu Powiatu zostały zakupione: respirator, 7 kardiomonitorów, system kompresji klatki piersiowej, defibrylator, urządzenie do dekonteminacji pomieszczeń oraz

7 materaców zmiennociśnieniowych.

Czas realizacji tego zamówienia to 6-12 tygodni.

Ponadto Gmina Bobowo podjęła decyzję o niezwłocznym i nieodpłatnym użyczeniu kontenera, który dzięki pomocy firmy Eurobud został przetransportowany do Kociewskiego Centrum Zdrowia. Będzie pełnił funkcję polowej izby przyjęć do momentu dostawy wcześniej zamówionych 2 kontenerów.

  1. Odrębne decyzje o zakupie sprzętu dla szpitala podjęło Miasto Starogard Gdański (120 000 zł) oraz Gmina Starogard Gd. (65 000 zł).
  2. W pomoc szpitalowi zaangażowali się lokalni przedsiębiorcy. Starosta Starogardzki otrzymał deklaracje finansowe od rodzinnej firmy Graso państwa Sobieckich (zakup sprzętu medycznego) oraz od firmy Feniks (zakup respiratora).
  3. Ruszyła oddolna inicjatywa pani Aurelii Jankowskiej, dzięki której poprzez internetową zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Kupujemy respirator dla Kociewskiego Centrum Zdrowia” każdy z mieszkańców może wpłacić dowolną kwotę.
  4. Zarząd Powiatu podjął decyzję o zakupie 10 tys. sztuk atestowanych maseczek chirurgicznych, które zabezpieczą bieżące potrzeby KCZ.
  5. Wojewoda Pomorski wskazał miejsca kwarantanny zbiorowej. W naszym województwie znajdują się one obecnie:

– Dom Formacyjny św. Wojciecha, ul. Leśna 7, Mikoszewo,

– Powiatowa Bursa dla Młodzieży Szkolnej, ul. Świętopełka 1, Chojnice

– Powiatowe Centrum Młodzieży, Garczyn 1

– Sopocki Klub Żeglarski, ul. Hestii 3, Sopot,

– Sopocki Klub Lekkoatletyczny, ul. Wybickiego 48, Sopot

– Internat Zespołu Szkół w Kłaninie, Starzyno

Starosta Starogardzki również wskazał miejsce do kwarantanny zbiorowej           w powiecie starogardzkim, ale aktualnie obowiązują jedynie miejsca wskazane przez Wojewodę Pomorskiego.

 

WTOREK – 17.03.2020

 

Koronawirus. Zmiana zasad przyjmowania pacjentów

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i stosując się do zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia SPZOZ Przychodnia Lekarska im. Marii Orlikowskiej-Płaczek wprowadza nadzwyczajne rozwiązania dotyczące przyjęć pacjentów:

→ rejestracja pacjentów tylko telefoniczna,
→pacjentom udzielane będą teleporady w godzinach pracy Przychodni Lekarskiej. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w Przychodni Lekarskiej bądź skontaktowania się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Starogardzie Gdańskim,
→ w sytuacja, kiedy jest to niezbędne, pacjent zostanie umówiony na konkretna godzinę do lekarza i wówczas będzie możliwe wejście do Przychodni,
→ prośbę o przepisanie leków do kontynuacji leczenia należy zgłosić telefonicznie,
→ wykonywane są tylko pilne i niezbędne badania laboratoryjne zlecone przez lekarza,
→ informacja na temat świadczeń udzielanych przez lekarzy specjalistów tylko telefonicznie (alergolog, pulmonolog tel. 58 56 281 01, pozostali specjaliści – 58 775 40 40 lub 58 775 44 95),

W ramach porady telemedycznej lekarz może wystawić pacjentowi zarówno e-receptę, jak i elektroniczne zwolnienie lekarskie.

Lista poradni na Pomorzu, które udzielają teleporad

Najważniejsze numery telefonów do SPZOZ Przychodnia Lekarska:

ul. Hallera 21                                                      58 775 4040, 58 777 44 95, 692 464 274
Al. Wojska Polskiego27a                                     58 56 281 01
Ul. Bpa Dominika 8                                            58 56 303 84
Os. 60-lecia ONP 14 (poradnia dla dzieci)      58 56 253 72
Os. 60-lecia ONP 14 (poradnia dla kobiet)     58 56 255 98

Smętowo Graniczne ul. Kociewska 5               58 58 222 43

Przychodnia Lekarska apeluje o ograniczenie osobistych wizyt do wyjątkowych sytuacji

 


Opłaty za parkowanie wstrzymane

Decyzją Prezydenta Miasta Starogard Gdański wstrzymane są opłaty w Strefie Płatnego Parkowania.

Rozwijająca się epidemia powinna być powstrzymywana w każdy możliwy sposób. Wstrzymanie poboru opłat ma na celu umożliwienie dojazdu do pracy osobom, które zazwyczaj z uwagi na koszt parkowania korzystają z komunikacji miejskiej oraz ograniczenie dotykania parkometrów.

Podróż własnym samochodem, do której zazwyczaj zniechęcamy mieszkańców, tym razem wydaje się bardziej bezpieczna.

Prezydent Miasta zwraca się z prośbą do osób korzystających z parkingów, by zachowały czasowość postoju. Niech z możliwości pozostawienia samochodu skorzysta jak najwięcej osób.

Niezależnie od tych ułatwień apelujemy o pozostanie w domach.

 


Bądźmy RAZEM – komunikat Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wrażliwi na potrzeby osób wymagających szczególnej troski: starszych, samotnych czy niepełnosprawnych, informujemy że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim podejmuje następujące działania:

1. W przypadku uzyskania informacji od SANEPID-u dotyczącej w szczególności osoby samotnej, starszej lub niepełnosprawnej objętej kwarantanną domową, rozeznawać będziemy sytuację tych osób w celu sprawdzenia możliwości i konieczności objęcia ich wsparciem. Pracownik socjalny Ośrodka nawiąże kontakt z osobą w kwarantannie domowej telefonicznie.

2. Osobom samotnym, starszym, niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub innym wymagającym wsparcia poddanym kwarantannie domowej, we współpracy ze Stowarzyszeniem Można Inaczej, udzielać będziemy pomocy w postaci interwencji kryzysowej w celu przywrócenia równowagi psychicznej oraz specjalistycznego poradnictwa psychologicznego w formie rozmowy telefonicznej. Zgłoszenia telefoniczne przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00 pod tel. Ośrodka nr 58 562 44 58 i nr 501 309 968. Zgłoszeń można dokonywać bezpośrednio w Stowarzyszeniu Można Inaczej pod nr tel. 668 355 093 i nr 606 998 370.

3. W sytuacji, kiedy osoba, w szczególności starsza, samotna, niepełnosprawna nie jest w stanie własnym staraniem i np. przy pomocy dalszej rodziny, sąsiadów czy znajomych, zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, może zgłosić się telefoniczne, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00 pod nr tel. 58 562 44 58 lub 501 309 968. Sprawy rozpatrywać będziemy indywidualnie.

4. W stosunku do osób, które wskutek przejścia choroby, po leczeniu w szpitalu wymagają chociażby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych mogą być przyznane tego typu świadczenia. W tym celu można zgłosić swoją sytuację telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00 pod nr tel. Ośrodka nr 58 562 44 58. Sprawy rozpatrywać będziemy indywidualnie.

W działaniach pomocowych niezwykle ważny jest wspólny wysiłek dostępnych służb na terenie naszego miasta oraz udział wszystkich ludzi dobrej woli.

PONIEDZIAŁEK – 16.03.2020

Urząd zamknięty do odwołania. Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19, Urząd Gminy w Starogardzie Gdańskim zamknięto dla interesantów. Dlatego prosimy o załatwienie pilnych spraw telefonicznie, drogą mailową, poprzez e-PUAP, bądź odłożenie ich na późniejszy termin.

Adresy mailowe oraz numery telefonów do wszystkich pracowników dostępne są tutaj – https://cms-v1-files.idcom-jst.pl/sites/822/wiadomosci/169580/files/spis_telefonow_wew_ug_starogard.pdf

Dowody osobiste można odbierać wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym i umówieniu wizyty. Uprzejmie prosimy o składanie elektronicznych wniosków bezpośrednio CEiDG. Do odwołania nie ma możliwości składania papierowych wniosków w Urzędzie.

Do odwołania nie przyjmujemy też wniosków o wydanie nowych dowodów. Zamknięcie placówki dla interesantów obowiązuje od 16.03.2020 r. do odwołania.

 


Koronawirus. W powiecie starogardzkim 6 osób w kwarantannie, 60 pod nadzorem epidemiologicznym. Nie ma zakażeń.

Jak dotąd w powiecie starogardzkim nie stwierdzono przypadku zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęte jest 6 osób, 60 przebywa pod nadzorem sanepidu. W województwie pomorskim jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku,  odnotowano dwa przypadki zakażenia wirusem COVID19. Pacjenci przebywają w szpitalu w Gdańsku.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej w poniedziałek, 16 marca zapowiedział  – Przygotowujemy się, że w tym tygodniu liczba zakażonych koronawirusem może wzrosnąć do czterocyfrowej. Działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa. Polacy zachowują się odpowiedzialnie, przestrzegają zasad kwarantanny, to jest budujące.

Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na sobotę wieczór, 14 marca, na Pomorzu zarażenie wirusem COVID19 zdiagnozowano u dwóch osób.

W całym kraju potwierdzono 150 przypadków zakażenia, trzy osoby zmarły. Główny Inspektor Sanitarny podał, że jest 13 chorych wyzdrowiało.

Alicja Ćwiklińska – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim poinformowała nas, że na dzień 16 marca w powiecie starogardzkim 6 osób otrzymało administracyjne nakazy poddania się kwarantannie domowej, a 60 pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym sanepidu.

– Wszystkie te osoby są zdrowe. Kwarantanną objęte zostały osoby, które miały stwierdzony kontakt z chorym lub nosicielem wirusa. Pozostałe osoby to mieszkańcy powiatu, którzy nie mieli bezpośredniego kontaktu z chorym, ale w niedalekiej przeszłości przebywały w kraju lub regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa – mówi Alina Ćwiklińska.

Codzienne komunikaty o sytuacji na całym Pomorzu publikuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1073-raport-potwierdzone-przypadki-sars-cov-2-w-woj-pomorskim
Podobne raporty na swojej stronie http://www.psse-starogard.pl/ zamieszczać będzie Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologicza w Starogardzie Gdańskim.

Przypominamy !

Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa:
➡ NIE IDŹ do szpitala, SOR, przychodni, apteki, sanepidu
➡SKONTAKTUJ SIĘ TELEFONICZNIE ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, ☎ tel. stacjonarny: 58 562 40 11 ☎ tel. alarmowy: 699-670-418
➡Możesz zostać zobowiązany do pozostania w KWARANTANNIE DOMOWEJ
➡Możesz zostać poddany BADANIOM NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA

Kociewskie Centrum Zdrowia informuje również, że Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna oraz Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kociewskim Centrum Zdrowia pracują normalnie, ale zgodnie z wcześniejszymi obostrzeniami.

Jeśli masz objawy:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • nadmierną potliwość,
  • ból mięśni,
  • zmęczenie
  • w okresie ostatnich 14 dni miałeś blisko kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub przebywałeś w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono pacjentów zakażonych koronawirusem lub przebywałeś w regionie, w którym utrzymuje się transmisja koronawirusa,

    zanim zgłosisz się do szpitala lub przychodni ZADZWOŃ!
    – jeśli zgłaszasz się na SOR, to zadzwoń:
    ☎️ 58 774 94 64 lub ☎️ 693 184 951
    – jeśli zgłaszasz się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, to zadzwoń:
    ☎️ 58 774 96 80 lub ☎️ 607 510 654 lub ☎️ 661 415 210

UWAGA!
Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego są przyjmowani pacjenci w stanach nagłych i bezpośredniego zagrożenia życia.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o odpowiedzialność , pozostanie w domach jeśli to możliwe oraz przestrzeganie zasad profilaktyki.


Urząd Miasta nieczynny dla interesantów.

Od 16 marca na czas zagrożenia epidemicznego Urząd Miasta w Starogardzie Gdańskim jest zamknięty dla interesantów. Sprawy pilne można załatwiać telefonicznie, mailowo lub przez platformę ePUAP. Taką decyzję podjął prezydent Starogardu Gdańskiego w trosce o bezpieczeństwo starogardzian, aby  powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa i ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia.

W związku z obecną sytuacją stanu zagrożenia epidemicznego, w trosce o  zdrowie i bezpieczeństwo starogardzian prezydent miasta Janusz Stankowiak podjął decyzję o reorganizacji pracy magistratu. Zachowując strategiczną ciągłość działania i zarządzania w mieście zadecydował o zamknięciu urzędu dla interesantów i przejście na tryb pracy wewnętrznej.

Od 16 do 25 marca Urząd jest nieczynny dla interesantów. Na miejscu załatwiane są tylko i wyłącznie najpilniejsze sprawy po uprzednim umówieniu się z urzędnikiem przez telefon. Dotyczy to przede wszystkim rejestracji zgonów. Tel. +48 58 530 61 44, +48 58 530 6 147, +48 58 530 61 46

Straż Miejska umożliwi wejście do głównego budynku UM osobom udającym się po odbiór aktu zgonu.  Rejestracja urodzeń odbywa się przez platformę ePUAP i Profil zaufany bądź telefonicznie. Akty będą wysyłane pocztą tradycyjną.

Prezydent Janusz Stankowiak, wiceprezydent Maciej Kalinowski, wiceprezydent Tadeusz Błędzki oraz sekretarz Zbigniew Toporowski wykonują swoje obowiązki w Urzędzie Miasta oraz poza nim, jeśli sytuacja tego wymaga.

Zarząd miasta wykonuje swoje obowiązki w sposób ciągły i bez przerw, na miejscu lub korzystając z dostępnych elektronicznych narzędzi do pracy na odległość. Analogiczne rozwiązania zastosowano w innych kluczowych komórkach urzędu. Część urzędników oddelegowana została do pracy zdalnej, część pełni dyżur w Wydziałach. Wszyscy zostali pouczeni o konieczności świadczenia pracy w takim samym wymiarze czasu jak zazwyczaj oraz odpowiednich zachowaniach profilaktycznych, w tym konieczności unikania opuszczania domu.

Kontakt z urzędnikami jest możliwy przede wszystkim elektronicznie lub telefonicznie. Działa poczta elektroniczna oraz będzie odbierana poczta tradycyjna. Zachęcamy do załatwiania spraw przez profil zaufany. Osoby, które go nie mają, mogą go potwierdzić za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bez konieczności wizyty w urzędzie. Ta metoda pozwala wszcząć każdą sprawę, a także składać pisma i większość wniosków wraz z załącznikami. Skargi i interwencje można zgłaszać także mailem.

Placówka Banku Spółdzielczego w budynku UM przy ul. Gdańskiej 6 jest nieczynna. Płatności z tytułu zobowiązań podatkowych można dokonywać bez prowizji w każdej innej placówce banku.

Referacie Lokalowym przy ul. Traugutta 56 klienci są obsługiwani telefonicznie pod nr telefonów 881 200 181 lub 601 598 682. Zachęcamy, aby nikt go nie odwiedzał bez wyraźnej konieczności.

Wszelkich informacji można zasięgać pod numerem starogardzkiej infolinii 801 002 514 dla numerów stacjonarnych i 587 319 950 dla numerów komórkowych, w sekretariacie Prezydenta Miasta pod numerem +48 58 530 6006 oraz pod adresem e-mail: ratusz@um.starogard.pl.

Jak załatwić sprawę drogą elektroniczną oraz listę telefonów znajdziecie Państwo na stronie www.bip.starogard.pl

O zmianach sytuacji będziemy informować na stronie internetowej Urzędu Miasta www.starogard.pl/koronawirus,  miejskim profilu FB oraz aplikacji BLISKO.

NIEDZIELA – 15.03.2020

UWAGA ! Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, Skarszew i Zblewa w związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Punkt Interwencji Kryzysowej oraz Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 19 a wstrzymuje wszystkie konsultacje indywidualne.

W placówkach od poniedziałku do piątku będzie działał sekretariat w godz. 8:00-16:00. W sytuacjach pilnych i kryzysowych do Państwa dyspozycji pozostaje większość psychologów i terapeutów w formie konsultacji telefonicznych i mailowych.

Tel. 58 531 00 45   lub  515 235 716

Kontakt elektroniczny cpdstarogard@fdds.pl

Sobota – 14.03.2020 r.


14:00 – Znaczna część lokali gastronomicznych/restauracji dostarcza zamówienia na telefon oraz z możliwością odbioru zamówienia w lokalu.
Zabrania się spożywania dań na miejscu.

Na wynos, lub odbiór własny:
– Rabu Sushi, Pizzeria Tabu Pizza, Rodos, Doner King Kebab, Pizzeria Smaków, OX American Pub, Bella Napoli, Słodko Słone, …

Tylko na wynos, m.in:
– Pub & Pizzeria Gusto, Da Grasso, Makarena, Bar Restauracyjny Szczygieł, Bar Mleczny Junior, …

 

13:22 – Jak podaje Żabka, wstrzymane są dostawy produktów z Włoch, co za jakiś czas z pewnością odczują klienci sięgający po tego rodzaju asortyment. W naszym mieście funkcjonuje 5 punktów tej sieci.

13:14 – Na Kociewiu nie odnotowano do tej pory osób zakażonych koronawirusem. Pierwsze przypadki zachorowań na pomorzu potwierdzono u dwóch kobiet, mieszkanek gminy Pruszcz Gdański. Obie kobiety przebywały niedawno za granicą. Ich stan określa się jako dobry. Pozostają pod opieką Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy (szpital zakaźny) w Gdańsku.


10:20
Pierwsze przypadki koronawirusa na pomorzu!
Ministerstwo zdrowia informuje o trzech nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Oznacza to, że liczba osób zakażonych wzrosła dziś o 16, a całkowita liczba wykrytych przypadków to 84. Wśród nich są dwie osoby, które zmarły z powodu COVID-19.

Nowe przypadki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole).

 

Piątek – 13.03.2020 r.

20:00 – Podsumowanie konferencji prasowej Premiera Mateusza Morawieckiego:


– w nocy z soboty na niedzielę będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich granicach. Na razie na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a później o miesiąc,
– w nocy z soboty na niedzielę wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Utrzymamy czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do Ojczyzny. Ruch wewnątrzkrajowy zostaje utrzymany. Polacy wracający do kraju samochodami będą musieli poddać się na granicach rygorystycznym kontrolom,
– od nocy z piątku na sobotę w Polsce zostanie ograniczona działalność galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki i pralnie. Podjęliśmy decyzję o zamknięciu klubów, pubów, restauracji, kasyn na okres 14 dni, z możliwością przedłużenia. Podkreślam, że wszystkie restauracje będą mogły nadal świadczyć usługi na wynos bądź na dowóz,
– przyjmujemy też środki bezpieczeństwa polegające na ograniczeniu zgromadzeń zbiorowych do liczby 50 osób.

 

 

 

18:37 – W powiecie starogardzkim kwarantanną objęte są 2 osoby, 24 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Stan na czwartek, 12 marca 2020 roku, o godz. 19 przedstawiał się w całym województwie pomorskim następująco:

  •  liczba osób poddana kwarantannie domowej w związku z decyzją administracyjną – 32
  • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19 – 10
  • ogólna liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym – 1114
  • liczba próbek zbadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku w ostatnich 24 godzinach – 12
  •  liczba próbek zadanych w Laboratorium WSSE w Gdańsku łącznie – 53
  • liczba osób, u których stwierdzono wynik dodatni – 0

18:35 – Przykładowe transmisje niedzielnych mszy świętych w mediach:

Niedziela:
– Onet.pl – 11:00
Transmisja z mszy z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie. Transmisja odbędzie się w serwisie Onet Religia, a link do niej będzie dostępny na stronie głównej Onet.pl
– Wp.pl – 08:00, 09:30, 11:00, 12:30 (msza dla dzieci), 18:00, 19:00
Msze święte z Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela
– Polskat News – 09:00
Msza święta nadawana ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
– Polsat Rodzina – 10:30
Masza święta dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
– TVP Polonia – 13:00
– TVP 1 – 07:00, 12:00
07:00 – Msza z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach oraz o 12.00 – Anioł Pański.
– Jedynka Polskiego Radia – 09:00, 19:00
– Transmisje z mszy z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa w Warszawie pokaże także TVN24.pl.

18:17 – Bieżąca sytuacja w starogardzkich klubach/dyskotekach:
Acapulco (Klonówka) – imprezy odwołane
Bassement Club – imprezy odwołane
Passage – imprezy odwołane
New Club – czynne

Oświadczenie New Club:

„W związku z licznymi pytaniami o godziny otwarcia naszego lokalu, uprzejmie informujemy, że jesteśmy w pełni świadomi zagrożeń, jakie są związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i podejmujemy wszelkie, niezbędne działania by zapewnić naszym Klientom i Pracownikom bezpieczeństwo. Jak dotąd w województwie pomorskim nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na koronowirusa. Regularnie sprzątamy i dezynfekujemy strefę restauracyjną, klubową oraz toalety i korytarze. Specjalnie dodatkowo często przeprowadzamy dezynfekcję klamek drzwiowych. W lokalu dostępne są specjalne dozowniki z płynem bakterio i wirusobójczym. Staramy się mimo tych zwiększonych środków bezpieczeństwa funkcjonować normalnie i nie powodować zbędnej paniki. Działamy zgodnie z wszelkimi zaleceniami służb epidemiologicznych podobnie jak inne, zbliżone profilem placówki np. restauracje sieciowe, galerie handlowe czy sklepy. Staramy się zrealizować wszystkie wcześniejsze zobowiązania dotyczące zamówionych u nas imprez prywatnych oraz (ostrożniej niż dotąd) nadal działamy w naszej restauracji oraz nocnym klubie. Liczymy, że wszyscy jesteśmy świadomi sytuacji i razem dbając o siebie przetrwamy ten trudny czas.

 

 

 

17:54 – Aktualnie w kraju mamy 68 osób zakażonych koronawirusem. Nie wykryto wirusa w 4 województwach, w tym w woj. pomorskim.

17:15 – Galeria Neptun dementuje pogłoski o zamknięciu obiektu.

ℹ️Aktualne godziny funkcjonowania Galerii Neptun!
SZCZEGÓŁY ➡️ https://bit.ly/39JdLfb

Przy okazji prosimy o sprawdzanie wszelkich informacji dot. godzin pracy Galerii Neptun tylko ze sprawdzonych źródeł i nie opieranie się na „fake news’ach” pojawiających się w Państwa otoczeniu. Jedynym oficjalnym źródłem informacji w tym temacie jest strona internetowa Galerii Neptun (www.galeria-neptun.eu) oraz profil na facebooku.

 

15:17 – jedno z najpopularniejszych miejsc rozrywkowych w mieście – Piętro – Centrum Rozrywki będzie nieczynne.

14:52 – Bieżąca sytuacja w starogardzkich klubach fitness:
Body Kontur Siłownia Fitness – ograniczona oferta (m.in. brak zajęć grupowych)
Neptun Gym Fitness – ograniczona oferta (m.in. brak zajęć grupowych)
Premium Fitness & Gym – ograniczona oferta (m.in. brak zajęć grupowych)
Puma Klub Fitness – zamknięte do odwołania

14:04 – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi: kliknij.

Kolorowa fotografia. Tekst w ramce: 32 tys. połączeń w sprawie koronawirusa. Telefoniczna Informacja Pacjenta - 800 190 590 - bezpłatna infolinia NFZ czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu.

14:00 – Jutrzejszy mecz KP Starogard Gd. z Gromem Nowy Staw oraz dwa kolejne spotkania (21 marca z Kotwicą Kołobrzeg oraz 28 marca z Jarotą Jarocin) zostały odwołane.
Najbliższy mecz, który może dojść do skutku, jeżeli sytuacja w kraju nie będzie się pogarszała, to pojedynek z liderem rozgrywek KKS-em Kalisz w Starogardzie 4 kwietnia.

13:59 – Żywności w Polsce nie zabraknie, panika jest absolutnie nieuzasadniona – zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jesteśmy krajem nadwyżek, których nie są w stanie sami Polacy zjeść – dodał minister, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził Bank Żywności w Ciechanowie.

13:54 – wiemy już, że w kwietniu br. nie odbędą się takie wydarzenia jak „Bieg Szpęgawski„, „Dzień Otwarty Polpharmy„, czy „Pokaz Kotów w Galerii Neptun„.

13:35Urząd Gminy Starogard Gdański od dnia dzisiejszego do odwołania funkcjonuje w ograniczonym zakresie. Realizowane będą niezbędne usługi na rzecz mieszkańców wyłącznie w BIURZE PODAWCZYM tj. przyjmowanie wniosków i wydawanie dowodów osobistych.
Inne świadczenia tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
W związku z tym apelujemy do mieszkańców o ograniczenie odwiedzin w Urzędzie i prosimy o kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia sprawy lub innego terminu spotkania.

13:31 – Na ten moment nie ma przypadków zakażenia koronawirusem woj. pomorskim.

13:20 – Od dziś w sklepach Rossmann można kupić maksymalnie trzy sztuki wybranych towarów. Chodzi o produkty typu: żele, mydła antybakteryjne, papier toaletowy, ręczniki kuchenne.

13:15 – Informacja z Kociewskiego Centrum Zdrowia dot. planowanych przyjęć i zabiegów operacyjnych:
Brak dostępnego opisu zdjęcia.

13:09 – Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim informuje, że w okresie od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 27 marca 2020 r. ogranicza funkcjonowanie do spraw pilnych w związku z zagrożeniem występowania koronawirusa SARS-CoV-2.

 

13:07 – Zmiany w funkcjonowaniu Browaru Kociewskiego:

1. Nasza Restauracja oraz Bowling REN będą otwarte od następnego poniedziałku (16.03.2020) do czwartku oraz w niedziele 12.00-21.00.
2. W piątek i sobotę 12.00-22.00.
3. Zastrzegamy sobie możliwość zamknięcia Restauracji szybciej przy braku gości.
4. Na Bowling Ren prosimy przychodzić tylko ze swoim obuwiem, nie będzie możliwości zmiany go na nasze.
5. Od poniedziałku wprowadzamy wynosy i dowozy będziemy przyjmować zamówienie telefonicznie. Płatność będzie możliwa tylko i wyłącznie kartą płatniczą. Wywozy będziemy realizować w godzinach 12.30-20.00.
6. Nie będzie możliwości zwiedzania Browaru Kociewskiego.

 

13:00 – Od 16 marca br. zmienia się rozkład jazdy autobusów MZK w Starogardzie Gdańskim. Rozkład jazdy będzie identyczny jak podczas ferii i wakacji (tj. 01.07-31.08.2020 r.).

Linia 7
7 powszedni_Przedmiescie_Rokocin_N_Wies_Przedmiescie
Linia 12
12 powszedni_Koteże_Przylesie_PKP
12 powszedni_PKP_Przylesie_Koteże
Linia 14
14_powszedni_Hermanowo_PKP
14_powszedni_PKP_Hermanowo
Linia 15
15_powszedni_N_Wies_PKP
15_powszedni_PKP_N_Wies
Linia 16
16_powszedni_B_M_Cassino_D_Nowowiejska
16_powszedni_D_Nowowiejska_B_M_Cassino
Linia 17
17_powszedni_B_M_Cassino_Stadnina
17_powszedni_Stadnina_B_M_Cassino
Linia 19
19_powszedni_Szkoła nr 1_Żabno
19_powszedni_Żabno_Szkoła nr 1
Linia 25
25_powszedni_PKP_N_Wies_PKP
Linia 28
28_powszedni_Kosciuszki – Linowiec AQ

 

Czwartek – 12.03.2020 r.

– Decyzją Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki SA, organizatora rozgrywek Energa Basket Ligi, rywalizacja o mistrzostwo Polski w sezonie 2019/2020 zostanie zawieszona od 12 do 25 marca 2020 r.

Najważniejszą kwestią w momencie rozwoju epidemii koronawirusa jest zdrowie zawodników, pracowników klubów oraz kibiców. W związku z tym podjęliśmy trudną, ale konieczną decyzję o zawieszeniu rozgrywek od 12 do 25 marca włącznie. Mamy nadzieję, że po tym okresie wrócimy do rywalizacji i wszyscy razem będziemy cieszyć się ze wspaniałych koszykarskich widowisk – powiedział Radosław Piesiewicz, Prezes Energa Basket Ligi i Polskiego Związku Koszykówki.

 

– Energa S.A. jako odpowiedzialny sponsor rozumie wyjątkową sytuację, z którą zmaga się w tej chwili cały sport, nie tylko w naszym kraju. Decyzja o zawieszeniu rozgrywek Energa Basket Ligi w tym momencie jest słuszna, w pełni popieramy działania Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki – mówi Grzegorz Bałkowiec, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Decyzja Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki SA ws. kontynuowania rozgrywek zostanie podjęta najpóźniej 25 marca br.

Od 12 marca do odwołania zamknięte zostaną:
• Muzeum Ziemi Kociewskiej;
• Miejska Biblioteka Publiczna;
• Dzienny Dom Seniora;
• Ośrodek Sportu i Rekreacji;
• wszystkie świetlice socjoterapeutyczne;
• wszystkie placówki wsparcia dziennego;
• basen pływacki przy Szkole Podstawowej Nr 1

– Do 10 kwietnia odwołane są wszystkie konferencje, szkolenia, wydarzenia i imprezy organizowane przez Miasto lub w obiektach Miasta, np. Bieg Szpegawski, finał konkursu Utalentowani w Kinie Sokół, Dzień Otwarty w SCWR, przedstawienie teatru Medium w SCK. Decyzje co do późniejszych terminów wydarzeń będą podejmowane w miarę rozwoju sytuacji.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze
  • Twinspin
    2 czerwca 2021 at 11:24
    Dodaj komentarz

    Koronawirus spowodował tak wiele problemów, kluby, kasyna, sklepy, wszystko zamknięte…

  • Dodaj komentarz

    *

    *

    POWIĄZANY

    • Kończą letnie przygotowania

      Pięściarze KS Ring Kociewie kończą letnie przygotowania. W pierwszej połowie sierpnia przebywali na obozie w nadmorskich Rowach, gdzie podnosili swoje umiejętności. Po górskim zgrupowaniu w Zieleńcu zawodnicy KS Ring...
    • Międzynarodowe granie

      Zakończyło się trzydniowe święto futbolu w Starogardzie Gdańskim. Deyna Junior Cup 2023 to doskonała okazja do promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego miasta zarówno w kraju i...
    • Udali się z pomocą dla ukraińskich żołnierzy

      Władze Starogardu Gdańskiego udały się z pomocą humanitarną na Ukrainę, gdzie przekazano dary dla walczących żołnierzy w Zaporożu i do batalionów Azow. Śpiwory, karimaty, latarki, powerbanki, nożyce taktyczne, środki...
    • Na Kopicza i Chopina remontują

      Inwestycje drogowe w Starogardzie Gdańskim trwają. Intensywne prace budowlane prowadzone są teraz na ul. Kopicza oraz ul. Chopina. Ich łączny koszt wyniesie ponad 6 mln zł. Na ul. Kopicza...