Kociewskie Centrum Zdrowia w sieci szpitali

27 czerwca Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Aby znaleźć się w sieci szpitali, należało spełnić określone warunki wskazane przez Ministerstwo Zdrowia. Starogardzki Szpital spełnił...

27 czerwca Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali. Aby znaleźć się w sieci szpitali, należało spełnić określone warunki wskazane przez Ministerstwo Zdrowia. Starogardzki Szpital spełnił oczekiwane wymagania, stąd znalazł się na liście szpitali II stopnia.

Placówki, które znalazły się w sieci, zostały podzielone na sześć różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Wejście w sieć szpitali – ustawy oficjalnie obowiązującej od października br. – jest gwarancją uzyskania ryczałtowego finansowania szpitalnych świadczeń na kolejne cztery  lata. Oznacza to, że szpitale zakwalifikowane do sieci nie będą musiały brać udziału w postępowaniach konkursowych, ale otrzymywać będą ryczałt – naliczany na kolejne okresy rozliczeniowe przy uwzględnieniu liczby i struktury świadczeń udzielonych w poprzednich okresach.

W województwie pomorskim na liście szpitali II stopnia znalazły się 4 podmioty lecznicze, w tym starogardzki Szpital. Kociewskie Centrum Zdrowia znalazło się w sieci szpitali z poniższą strukturą:

Profile systemu zabezpieczenia:

  • Szpitalny Oddział Ratunkowy
  • Anestezjologia i intensywna terapia
  • Chirurgia ogólna
  • Choroby wewnętrzne
  • Kardiologia
  • Neonatologia
  • Neurologia
  • Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  • Pediatria
  • Położnictwo i Ginekologia

Pozostałe rodzaje i zakresy świadczeń:

  1. Porady specjalistyczne w poradniach przyszpitalnych odpowiadające profilom:
  • Porada specjalistyczna – chirurgia ogólna
  • Porada specjalistyczna – kardiologia
  • Porada specjalistyczna – neonatologia
  • Porada specjalistyczna – onkologia
  • Porada specjalistyczna – ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  • Porada specjalistyczna – położnictwo i Ginekologia
  1. Świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie badań endoskopowych przewodu pokarmowego:
  • Gastroskopia
  • Kolonoskopia
  1. Diagnostyka i leczenie onkologiczne w profilach systemu zabezpieczenia, zakresach lub rodzajach, finansowanych w dniu kwalifikacji.
  2. Świadczenia endoprotezo plastyki stawu biodrowego lub kolanowego (pierwotnej lub rewizyjnej).
  3. Świadczenia szpitalne w zakresie związanym z porodem i opieką nad noworodkami.
  4. Świadczenia udzielane przez pielęgniarki i położne.
  5. Świadczenia wykonywane w celu realizacji świadczeń przysługujących świadczeniobiorcy na postawie art.. 15 ust.2 pkt. 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w tym leki stosowane w chemioterapii określone w przepisach ustawy z dnia 12 maja 2011r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
  6. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma zamiar ogłosić konkurs ofert na świadczenia medyczne, które nie znalazły się w sieci.  Kociewskie Centrum Zdrowia zamierza skorzystać z tej możliwości i przystąpić do konkursu w zakresie całodobowych świadczeń z zakresu okulistyki (do tej pory starogardzki Oddział Okulistyczny działał tylko w trybie planowym).

 

Nowe świadczenie w KCZ: Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna pomoc lekarska będzie działać w Szpitalu od października i ma odciążyć SOR, który powinien się skupić na pacjentach najciężej chorych.

– Mamy nadzieję, iż zaproponowany system, w którym Szpitale posiadające SOR-y świadczyć będą usługi w ramach nocnej opieki, okaże się korzystniejszy dla pacjenta – przyznaje Adam Magiełka, Prezes Zarządu Kociewskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.
– Rozwiązanie to z zasady powinno odciążyć SOR, który zajmować się będzie pacjentami w stanach ciężkich. Tym samym można domniemać, iż czas oczekiwania w SOR powinien ulec skróceniu. Dodatkowym plusem dla pacjenta jest to, że zarówno SOR jak i nocna i świąteczna opieka zdrowotna znajdować się będą w tym samym budynku, na jednym piętrze. Tak więc w przypadku otrzymania zalecenia w SOR o skorzystaniu z nocnej opieki, pacjent nie będzie musiał przemieszczać się po terenie miasta do innej placówki, tylko przejść korytarzem do sąsiadującego obszaru, w którym zorganizowana zostanie nocna opieka świąteczna.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

  • Kończą letnie przygotowania

    Pięściarze KS Ring Kociewie kończą letnie przygotowania. W pierwszej połowie sierpnia przebywali na obozie w nadmorskich Rowach, gdzie podnosili swoje umiejętności. Po górskim zgrupowaniu w Zieleńcu zawodnicy KS Ring...
  • Międzynarodowe granie

    Zakończyło się trzydniowe święto futbolu w Starogardzie Gdańskim. Deyna Junior Cup 2023 to doskonała okazja do promocji piłki nożnej wśród mieszkańców oraz promocji samego miasta zarówno w kraju i...
  • Udali się z pomocą dla ukraińskich żołnierzy

    Władze Starogardu Gdańskiego udały się z pomocą humanitarną na Ukrainę, gdzie przekazano dary dla walczących żołnierzy w Zaporożu i do batalionów Azow. Śpiwory, karimaty, latarki, powerbanki, nożyce taktyczne, środki...
  • Na Kopicza i Chopina remontują

    Inwestycje drogowe w Starogardzie Gdańskim trwają. Intensywne prace budowlane prowadzone są teraz na ul. Kopicza oraz ul. Chopina. Ich łączny koszt wyniesie ponad 6 mln zł. Na ul. Kopicza...