Kaliskie Słoneczniki przyznane

W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach odbyła się Gala Wręczenia Nagród Wójta „Słonecznik 2018”. Była to piętnasta już edycja nagród przyznawanych za szczególne osiągnięcia, przyczyniające się do rozwoju i...
W Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach odbyła się Gala Wręczenia Nagród Wójta „Słonecznik 2018”. Była to piętnasta już edycja nagród przyznawanych za szczególne osiągnięcia, przyczyniające się do rozwoju i promocji gminy. Obejrzyj relację filmową z tego wydarzenia.

 

Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w poniższych kategoriach:

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNO-EDUKACYJNA

Wyróżnienie – Malwina Sikora i Paweł Ferens za utworzenie i prowadzenie drużyny harcerskiej w Zespole Szkół Publicznych w Kaliskach.

Wyróżnienie – Gminny Ośrodek Kultury w Kaliskach za prowadzenie Izby Pamięci Izydora Gulgowskiego w atrakcyjnej formie oraz promowanie wartości kultury ludowej i tożsamości regionu.

NAGRODA – Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w gminie Kaliska za wyjątkową aktywność w dziedzinie społeczno-edukacyjnej, dzięki której już po raz piąty miało miejsce w Kaliskach wspaniałe wydarzenie. Ta impreza to konkurs pod nazwą „TOP KUCHARZ”, organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w gminie Kaliska przy udziale Środowiskowego Domu Samopomocy. Corocznie do wspólnej zabawy zapraszani są reprezentanci Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej z powiatów starogardzkiego i kościerskiego, a także młodzież ze Zespołu Szkół Publicznych w Kaliskach.

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-SPORTOWA

Wyróżnienie – Jarosław Otta za poświęcanie czasu i energii, aby aktywizować społeczność gminną. Z inicjatywy naszego laureata wyznaczona została trasa rowerowa „Po obrzeżach gminy Kaliska”, z której korzystają duzi i mali miłośnicy „rowerowych harców”.

Wyróżnienie – Urszula Zimorska, Marek Zagórski oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosława Borucka. W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kaliskach, organizują nietuzinkowe artystyczne wydarzenia (rzeźba, malarstwo). Wydarzenia te nie zaistniałyby jednak, gdyby nie inicjatywa Gminnego Ośrodka Kultury, który pozyskał na nie środki z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”.

NAGRODA – Dawid Dadura za ponowne zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów. Te sukcesy sprawiają, że coraz więcej naszych mieszkańców oddaje serce grze w petanque. Laureat reprezentuje gminę Kaliska w wielu zawodach na terenie Polski i wykazuje niebywały talent w tej dziedzinie sportu.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wyróżnienie – Mariola Szewczyk-Głuchowska prowadzącą Salon Fryzjerski „Mariola” za utworzenie w 2018 roku zakładu fryzjerskiego w nowo wyremontowanym lokalu z nowoczesną aranżacją.

Wyróżnienie – Elwira Kurkowska właścicielka Salonu Fryzjerskiego „Avangarda” za osiągnięcie inwestycyjnego sukcesu w postaci nowo wybudowanego i nowoczesnego zakładu.

NAGRODA – Henryk Sarnowski właściciel firmy Usługi Transportu Leśnego za konsekwentne rozbudowywanie swojej firmy transportowej specjalizującej się głównie w transporcie leśnym. Flota samochodowa tego przedsiębiorcy to aktualnie 10 nowoczesnych pojazdów do przewozu drewna.

INICJATYWA ROKU

Wyróżnienie – Grupa Nieformalna „Totalnie zakręceni” za połączenie zamiłowania do muzyki, a konkretnie, śpiewu. Za realizację wspólnych działań, zrealizowanie warsztatów pn. „Śpiewać każdy może” wraz z nauką śpiewu, emisji głosu i choreografii.

Wyróżnienie – Ochotnicza Straż Pożarna w Kaliskach za podjętą inicjatywę zbiórki funduszy na zakup nowoczesnego samochodu ratowniczo – gaśniczego. Strażacy wykazali się prawdziwą wytrwałością i determinacją w dążeniu do celu, przygotowali niezbędne procedury i przeprowadzili zbiórkę w sposób profesjonalny, pozyskując kwotę 120 tys. złotych. Należy też nadmienić, że honorowo zrzekli się ekwiwalentu strażackiego, a środki także przekazali na zakup nowego pojazdu.

NAGRODA – Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach za zorganizowanie uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program obchodów obejmował, m.in. Akademię z udziałem Gdyńskiej Orkiestry Symfonicznej, wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i prezentację wystawy pn. „Ku Niepodległej” z Muzeum Niepodległości w Warszawie. Uczestnicy uroczystości ze wzruszeniem obejrzeli inscenizację ukazującą drogę Polaków do niepodległości w wykonaniu uczniów szkoły. Całość Akademii zamknął Polonez Ogińskiego w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Uroczystość umocniła postawę patriotyczną dzieci i młodzieży, a dorosłym przysporzyła wzruszających i niezapomnianych chwil.

ŻYCZLIWA DŁOŃ

NAGRODA – Leszek Burczyk za wspieranie gminy w jej ambicjach rozwojowych, pomoc i zaangażowanie związane z remontem skrzyżowania Frank-Kaliska oraz budową ścieżek rowerowych Dąbrowa – Piece i Kaliska – Cieciorka. Przyjaciel dzieci i młodzieży, czego dowiódł sprawując funkcję nauczyciela i dyrektora szkoły. Był też współinicjatorem zawarcia umowy partnerskiej Kaliska – Reinfeld. Zarząd Związku Powiatów Polskich przyznał Laureatowi w 2018 roku tytuł Samorządowca 20-lecia oraz honorową statuetkę Związku Powiatów Polskich „Za szczególny wkład w rozwój lokalny, a także działalność na płaszczyźnie ogólnopolskiej”.

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE – Hanka Dera za sumienność i gotowość do podejmowania trudnych decyzji. Dzięki jej rzetelności, dalekowzroczności i dbałości o finanse gminy, możliwe jest dzisiaj inwestowanie w ciągły jej rozwój, zarówno infrastrukturalny, jak i społeczny. Laureatka wyróżnienia poświęciła gminie ponad 40 lat zawodowej kariery, z czego przez 18 lat, w profesjonalny sposób pełniła trudną i odpowiedzialną funkcję skarbnika gminy.

 

SŁONECZNIK HONOROWY – Czesław Słomiński za prowadzenie przez długi czas działalności gospodarczej, którą zawsze cechował profesjonalizmem i fachowość wykonywanych usług. Wyróżnia się pracowitością i jest ceniony przez klientów za zaangażowanie. Jego pracę można podziwiać na wielu budynkach i kaliskim kościele. Dzisiaj pracuje w firmie dekarskiej wspólnie z synami, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami. Z pewnością nasz przedsiębiorca zasługuje na to, aby nadać mu tytuł: „rzetelna firma”.

 

SŁONECZNIK HONOROWY – Leszek Baczkowski za twórczość rzeźbiarską, promowanie gminy Kaliska i regionu Kociewia. Uczestnik festynów, plenerów i wystaw. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a jego dorobek zaowocował licznymi osiągnięciami i nagrodami. W początkowym etapie twórczości rzeźbił głównie prace o tematyce sakralnej, obecnie inspiruje go życie codzienne. Jest także pomysłodawcą i autorem słoneczników, które wręczamy corocznie laureatom słonecznikowych wyróżnień. Nagrodzony przez Wójta Gminy Słonecznikiem za rok 2011 oraz laureat nagrody Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf” za rok 2013.

 

SŁONECZNIK HONOROWY – Elżbieta Pasterska za wybitne zaangażowanie w działalność społeczną i aktywizowanie mieszkańców. Autorka prac malarskich, tekstów pisanych i znawczyni kociewskiej gwary i regionalnego dziedzictwa. „Kociewskie gadki”, wiersze naszej laureatki, zachwycają publiczność podczas różnych wydarzeń. Warto podkreślić, że już w 2004 roku, kiedy po raz pierwszy w historii gminy wręczane były nagrody Wójta Gminy, laureatka otrzymała Kaliskiego Słonecznika w dziedzinie „praca społeczna”. W 2016 roku została także wyróżniona w dziedzinie: „działalność kulturalno-sportowa”. Od 2007 roku pełni funkcję przewodniczącej Gminnego Koła Emerytów, a obecnie prezesa Kaliskiego Stowarzyszenia Seniorów.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Listy z ZUS wysłane – przeczytaj, nie odkładaj na bok

  Na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę 18,5 mln listów z Informacją o Stanie Konta Ubezpieczonego. Ostatnie z nich powinny dotrzeć do adresatów jeszcze w...
 • Wspieramy starogardzkie Hospicjum

  Potrzebne są chusteczki nawilżane, środki pielęgnacyjne, kubki jednorazowe i artykuły spożywcze. Zapraszamy do włączenia się w akcję „Kociewiacy dla Hospicjum”. Pomóc może każdy dokładając swoją „małą cegiełkę” do ogromnej...
 • 60 lat zielonej oazy

  Rodzinne Ogrody Działkowe „Polpharma” założone zostały, jako pierwsze takie miejsce w Starogardzie Gdańskim, w 1959 roku. W sobotnie popołudnie 10 sierpnia ich społeczność świętowała 60-lecie istnienia. ROD ,,Polpharma” składają...
 • Uczysz się lub studiujesz? Bez tego nie dostaniesz renty rodzinnej

  Zbliżający się wielkimi krokami początek roku szkolnego i akademickiego to pora, by przypomnieć uczniom i studentom o zasadach wypłaty renty rodzinnej oraz koniecznych formalnościach. Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom...