Jest nowy król

Nowym królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim został Mirosław Sonnenfeld. 28 maja podczas Turnieju w Strzelnicy ustrzelił symbolicznego Kura. Do starogardzkiego bractwa wstąpiło też dwóch nowych braci Grzegorz...

Nowym królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim został Mirosław Sonnenfeld. 28 maja podczas Turnieju w Strzelnicy ustrzelił symbolicznego Kura. Do starogardzkiego bractwa wstąpiło też dwóch nowych braci Grzegorz Chudzik i Robert Ciecholewski. Podczas Turnieju złożyli uroczyste ślubowanie. Sobotniemu strzelaniu towarzyszył Rodzinny Piknik w Strzelnicy.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w II połowie XIV wieku. Za datę jego powstania przyjmuje się rok 1351. Wybuch wojny przerwał kilkusetletnie dzieje kurkowego bractwa strzeleckiego w Starogardzie. Powołany w 1992 roku Komitet Założycielski reaktywował starogardzkie bractwo, które 26 kwietnia 1993 r. zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku jako stowarzyszenie pod nazwą: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim.

Od tej daty co roku jednym z najważniejszych wydarzeń KBS jest Turniej o Tytułu Króla Bractwa. W tym roku odbył się po raz dwudziesty ósmy. Kurkowi Braci połączyli go z rodzinnym piknikiem. W sobotę 28 maja do Strzelnicy zaprosili swoje rodziny i przyjaciół.

Wśród specjalnych gości byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, bracia honorowi oraz przedstawiciele służb mundurowych. Po salwie z armaty i odśpiewaniu hymnu Bractwa, prezes Zbigniew Bona zaprosił Braci do strzelnicy, a zaproszonych gości do korzystania z przygotowanych dla nich z tej okazji atrakcji.

Głównym zadaniem Braci było ustrzelenie kura – symbolu bractwa. Strzelali tak długo, aż kur spadł. Niemal każdy oddał po trzy strzały. Ostatecznie powalił go Mirosław Sonnenfeld. Tym samym zgodnie z tradycją otrzymał tytuł XXVII Króla Bractwa. Tytuł Pierwszego Rycerza wywalczył Mariusz Nierzwicki, a Drugim Rycerzem został Edward Dubiela.

– Ustrzelenie Kura to ważna i podniosła chwila, która wiąże się z pracą całego Bractwa na rzecz tego jedynego, któremu uda się go powalić. Jetem wdzięczny i zaskoczony, że to właśnie ja oddałem ten decydujący strzał. Po raz trzeci otrzymuję ten zaszczytny tytuł i już dzisiaj zapraszam wszystkich na uroczystą intronizację, która odbędzie się 2 lipca na Rynku podczas drugiego dnia obchodów Święta Miasta – powiedział nowo wybrany Król KBS Mirosław Sonnenfeld.

W Turnieju po raz pierwszy uczestniczyło też dwóch nowych Braci. Punktualnie o godz. 12:00 Grzegorz Chudzik i Robert Ciecholewski złożyli uroczyste ślubowanie potwierdzające ich wolę przytępienia do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim.

Turniej o Tytuł Króla Bractwa poprzedziły strzeleckie szranki o Dar Bractwa. Najlepszym strzelcem okazał się brat Krzysztof Langowski, który powalczy o tytuł Króla Europy. Drugie miejsce zajął Jarosław Pośman, a na trzecim stopniu podium stanął Henryk Kinder. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary, które ufundował Brat Ramzes – fundator całej imprezy.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY