Baseny na Piekiełkach otwarte. Można się kąpać w Starogardzie Gdańskim

Dziesięć, dziewięć, …. trzy, dwa, jeden – odliczał prezydent miasta Janusz Stankowiak do symbolicznego skoku czterech ratowników, który oficjalnie otworzył kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny na Piekiełkach. Od 15 lipca w Starogardzie...

Dziesięć, dziewięć, …. trzy, dwa, jeden – odliczał prezydent miasta Janusz Stankowiak do symbolicznego skoku czterech ratowników, który oficjalnie otworzył kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny na Piekiełkach. Od 15 lipca w Starogardzie Gdańskim można kąpać się w trzech odkrytych basenach o różnej wielkości i głębokości. Jest wodny plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej i wybieg dla psów. Jest też pierwszy na Pomorzu profesjonalny parking dla kamperów. Kompleks powstał w niespełna 5 miesięcy. Kosztował ponad 7 mln zł.

Od 15 lipca mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i okolic mogą kąpać się w trzech basenach o różnej wielkości i głębokości. Największy ma ok. półtora metra głębokości, pozostałe – jeden i pół metra. Dodatkowo dla dzieci dostępny jest wodny plac zabaw z płytkim brodzikiem i wodnymi atrakcjami, jedną małą zjeżdżalnią wodną dla najmłodszych i jedną dla dzieci w wieku szkolnym. Jest miejsce do plażowania i gry w siatkówkę plażową. Przed słońcem można schronić się pod specjalnie ustawionymi na trawie żaglami. Można też skorzystać z leżaków. Na terenie znajduje się się wybieg dla psów. Trzy tory dostosowane są do wielkości psa. Dla turystów, którzy podróżują kampreami, przewidziano parking z dostępem do mediów. Miejsc jest na 5 aut.

– To pierwsze takie miejsce na Pomorzu i chyba piąte w Polsce, gdzie miłośnicy caravaningu mogą się zatrzymać i skorzystać z pełnego serwisu – czyli mogą wymienić tzw. szarą wodę i wyrzucić kasetę z toalety oraz podładować akumulatory. Taki serwis bardzo zachęca do korzystania z tego typu miejsc. Jestem przekonany, że ten kompleks na Piekiełkach przyciągnie turystów z całej Europy – powiedział Sebastian Klauz – naczelny redaktor magazynu Polski Caravaning.

Baseny zostały otwarte 15 lipca br. symbolicznym skokiem do wody. Wykonało go czterech ratowników, którzy na co dzień będą dbali o bezpieczeństwo kapiących się. Sygnał do skoku dał im prezydent miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że to dopiero początek realizacji procesu zagospodarowania Piekiełek.

– W przyszłym roku tuż za płotem powstanie naturalny labirynt z żywopłotu. Wybudujemy też wielki naturalny plac zabaw dla dzieci z drewnianymi wiatami, pomostami i wieżyczkami. Wszystko po to, abyście drodzy mieszkańcy mogli w tym miejscu wypoczywać, relaksować się i atrakcyjnie spędzać czas – powiedział Janusz Stankowiak

W otwarciu basenów uczestniczyło wielu gości m.in. poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Byli też wykonawcy, projektanci, lokalni samorządowcy, radni, a nawet pojawił się jeden z najlepszych youtuberów caravaningu na świecie — Alan Heath z Anglii. Wielu gości miało okazję wypowiedzieć się na żywo w relacji, którą poprowadziła Monika Kiełpin z Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Grzegorz Kochański z Radia Starogard.

Poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński zaznaczył, że jeśli chodzi o rządowe wsparcie to Starogard może liczyć na pomoc przy realizacji kolejnego etapu tej fantastycznej inwestycji. Pogratulował władzom miasta pomysłu i jego realizacji, a mieszkańcom obiektu, z dobrodziejstwa którego mogą od dzisiaj korzystać codziennie.

– Takie inwestycje przynoszą satysfakcję, również nam jako samorządowi wojewódzkiemu, bo udzielając dofinansowania Miastu, mamy swój „wkład” w realizację tego zadania – powiedział Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Podkreślił, że cieszy go, że mieszkańcy już w tym roku mogą korzystać z tych basenów.

Prezydent podziękował posłowi i wojewodzie za wsparcie inwestycji, za docenienie projektu i udzielenie Miastu dofinansowania. Zanim jednak oficjalnie otworzył obiekt, baseny poświęcił ksiądz dziekan Józef Pick.

Otwarciu towarzyszyło wiele atrakcji. Była muzyka, konkursy, pokaz letnich drinków, tańce, i gimnastyka. Jednak to woda w basenach sprawiła najwięcej przyjemności w ten upalny dzień.

– Czekałem na te baseny. Upały w mieście są bardzo dokuczliwe, a tutaj naprawdę można się ochłodzić. Woda jest przyjemna, ciepła, relaksującą. Koszt biletu niewielki zwłaszcza, że można się kąpać cały dzień. Obiekt robi wrażenie, a zwłaszcza wybieg dla psów – fantastyczny i na pewno będę tu przychodził – powiedział Błażej mieszkaniec Starogardu Gdańskiego.

Baseny wybudowała firma ROKA Budownictwo ze Starogardu Gdańskiego. Zaprojektowała je spółka Agraria działająca pod marką Agrapool Consulting. Koszt ich budowy wyniósł ok. 7,3 mln zł. Miasto z własnego budżetu sfinansowało ok. 73% kosztów, bowiem projekt docenił rząd, udzielając inwestycji dofinansowania w kwocie 2 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Baseny są czynne od poniedziałku do niedzieli od godz. 10:00 do 18:00. Wstęp na baseny jest odpłatny zgodnie z cennikiem, który dostępny jest na stronie zarządcy obiektem Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze
 • Pracująca
  18 lipca 2021 at 06:50
  Dodaj komentarz

  Baseny otwarte do godziny 18 czyli skorzystają nieliczni. Bo jak rodzice wrócą z pracy o godz.16 potem zjedzą obiad,spakują sprzęt na basen dla dzieci, dojadą MZK (nie każdy ma samochód) to na basenach są 17.45 jak nie później. A jeszcze muszą kupić dzieciom i sobie bilety. Te baseny wybudowano z podatków ludzi pracujących ale nie dla nich i ich dzieci.

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY

  • Stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości

   Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę, który w rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego. Mężczyzna wykazał się całkowitym brakiem wyobraźni, przekraczając dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość...
  • Policjanci apelują o ostrożność podczas wizyt na cmentarzach

   Od piątku 29 października policjanci z Pomorza rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Prowadzone na drogach oraz w rejonie cmentarzy działania potrwają do wtorku 2 listopada. W tym okresie nad naszym...
  • Rondo zamiast skrzyżowania

   Wkrótce rozpocznie się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Pelplińskiej. W starogardzkim Urzędzie Miasta dokonano podpisania  przekazania placu budowy.  Inwestycja, która jest finansowana przez miasto i sejmik wojewódzki...
  • Zmodernizowana ul. Szumana

   Zakończyły się już prace remontowe na ulicy Szumana. Teraz mieszkańcy mają bezpieczniejszy i wygodniejszy dojazd do swoich bloków. Zyskał także wygląd drogi. Zakres robót obejmował: wymianę nawierzchni bitumicznej o...