40 lat Galerii „A” im. Michała Faryseja w SCK

W 2017 roku Galeria „A” obchodzi czterdzieste urodziny. Należy do grona najdłużej działających galerii sztuki w Polsce, od samego początku działająca w strukturach Starogardzkiego Centrum Kultury. Najważniejszą postacią w...

W 2017 roku Galeria „A” obchodzi czterdzieste urodziny. Należy do grona najdłużej działających galerii sztuki w Polsce, od samego początku działająca w strukturach Starogardzkiego Centrum Kultury.

Najważniejszą postacią w historii Galerii „A” jest niewątpliwie Michał Farysej, który z własnej inicjatywy powołał najpierw „Salonik Sztuki”, a później w 1977 roku – kiedy wystawy stały się cykliczne i rozpoczęto współpracę z Biurem Wystaw Artystycznych (BWA) w Sopocie – Galerię „A”.

Skąd nazwa galerii? Litera „A” jest pierwszą w alfabecie, stąd pomysł na nazwę pierwszego z prawdziwego zdarzenia miejsca wystawienniczego w mieście, w którym cyklicznie z miesiąca na miesiąc prezentowane są liczne wystawy. Stworzona przez Michała Faryseja galeria nieprzerwanie spełnia znakomicie rolę swoistego salonu artystycznego w mieście, nawiązując szerokie kontakty z artystami w całej Polsce i kontynuuje zapoczątkowaną przez niego cenną tradycję wystawienniczą.

Michał Farysej zmarł w 1992 roku. W 2007 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej – Galerii „A” nadano jego imię.

Do dnia dzisiejszego zaprezentowało swoją twórczość ponad 600 artystów z Polski i zagranicy. Część z nich rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką, dla innych prezentacja prac była jedną z wielu wystaw w bogatym dorobku artystycznym. Wszyscy oni zapisali się w historii galerii tworząc barwny pejzaż przeżyć.

Pracownicy Galerii „A”

Michał Farysej – założyciel Galerii „A”, prowadził galerię w latach 1977-1992

Bogumiła Lewandowska – pracownik galerii od 1977 roku, prowadziła galerię w latach 1992-2003

Marek Wdziękoński – pracownik galerii w latach 1991-1993

Józef Olszynka – pracownik galerii od 1991 roku do chwili obecnej

Adam Jakub Haras – pracownik galerii od 1992 roku, prowadzi galerię od 2003 roku do chwili obecnej

 

 

W ramach jubileuszu 15 września 2017 roku odbędzie się wernisaż pt. „Kolekcje Sztuki Polskiej ze zbiorów prywatnych”. Wystawa czynna do 25 października br.

20 października 2017 roku wernisaż malarstwa i rysunku Stanisława Baja, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – jednego z najbardziej cenionych malarzy w Polsce.

/SCK/

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY