Ostra reakcja prezydenta miasta na oświadczenie Platformy Obywatelskiej w sprawie obwodnicy

Stanowisko Prezydenta Miasta Starogard Gdański wobec oświadczenia Koła Platformy Obywatelskiej RP w Starogardzie Gdańskim.   W dniu 1 sierpnia 2017 roku Koło Platformy Obywatelskiej RP w Starogardzie Gdańskim wydało...

Stanowisko Prezydenta Miasta Starogard Gdański wobec oświadczenia Koła Platformy Obywatelskiej RP w Starogardzie Gdańskim.

 

W dniu 1 sierpnia 2017 roku Koło Platformy Obywatelskiej RP w Starogardzie Gdańskim wydało oświadczenie na temat obwodnicy Starogardu Gdańskiego podpisane przez jej przewodniczącego Sławomira Neumanna. Lektura tego komunikatu wprowadziła mnie w prawdziwe osłupienie. Z niedowierzaniem przeczytałem o zaangażowaniu posła Sławomira Neumanna w proces starań o realizację tej największej i niezwykle potrzebnej całemu naszemu regionowi inwestycji. Apogeum cynizmu zawarte zostało na końcu tego kuriozalnego oświadczenia, gdzie pan Neumann w imieniu starogardzkiej Platformy Obywatelskiej obiecuje, że budowa obwodnicy Starogardu ponownie znajdzie się w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych. Nasuwa się pytanie: Czyjego rządu? Prawa i Sprawiedliwości? Może zaś Platformy Obywatelskiej w bliżej nieokreślonej przyszłości? Przypomnę, że deklarację budowy tej inwestycji poseł Neumann składał już kilkukrotnie… zawsze przed wyborami parlamentarnymi. Użył nawet stwierdzenia, że po jego wyborze na posła RP nasza obwodnica powstanie na 102 procent! Posłem został, a obwodnicy jak nie było, tak nie ma.

Już w 2010 roku mogły rozpocząć się intensywne działania na rzecz jej budowy poparte konkretnymi decyzjami i wsparciem posła Sławomira Neumanna. Tak się niestety nie stało. Prawdą natomiast jest, że to lokalne samorządy Miasta, Gminy i Powiatu chcąc przyspieszyć, a wręcz urealnić budowę tej arterii komunikacyjnej sfinansowały w 2015 roku (mimo, iż było to zadanie rządowe) opracowanie „Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego”, dlatego decyzję rządu o niezakwalifikowaniu naszego projektu do realizacji do roku 2025 przyjęliśmy z ogromnym żalem i rozczarowaniem. Wraz ze Społecznym Komitetem Budowy Obwodnicy Starogardu zrobiono wszystko, co tylko było możliwe w ramach posiadanych kompetencji, aby ten projekt doprowadzić do szczęśliwego finału. Zdaję sobie sprawę, że przyjęty przez rząd Platformy Obywatelskiej Program Budowy Dróg Krajowych we wrześniu 2015 roku (oczywiście przed wyborami parlamentarnymi!) był obarczony błędem ekonomicznym, gdyż nie zapewniał finansowania wszystkich inwestycji! Była to raczej wyborcza deklaracja… na papierze. 107 miliardów złotych zapisanych w ówczesnym Programie to niespełna niewiele ponad 50 procent środków potrzebnych do sfinansowania wszystkich zapisanych w Programie projektów drogowych.

Jestem przekonany, że budowa starogardzkiej obwodnicy powinna stać się priorytetem rządowego Programu, gdyż spełnia ku temu wszelkie możliwe kryteria. Wspólnie z samorządowymi partnerami oraz Społecznym Komitetem Budowy Obwodnicy Starogardu przy wsparciu lokalnej społeczności będziemy walczyli o jej rzeczywistą realizację, wykorzystując wszelkie możliwe środki i sposoby, ale bez politycznego pieniactwa. Do skutku.

Panie pośle Sławomirze Neumann,

przez 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej, gdzie pełnił Pan ważne, wysokie funkcje partyjne i rządowe, mimo składanych przez Pana deklaracji, starogardzka obwodnica nie powstała! Mam zatem prawo oceniać Pana działania jako wielce nieskuteczne, wręcz pozorowane i nastawione jedynie na Pana osobisty wyborczy sukces. Cynizm, z jakim ocenia Pan innych w obliczu braku własnych zasług dla rozwoju naszej lokalnej społeczności budzi moje zgorszenie. To po prostu zwykły brak przyzwoitości. To po prostu wstyd.

 

Prezydent Miasta Starogard Gdański

Janusz Stankowiak

 

Kategorie
Wiadomości
11 komentarzy
 • Starogardzianin
  19 kwietnia 2020 at 21:01
  Dodaj komentarz

  Z daleka, a jadnak Starogardzianin. Zamiast pluć jaden na drugiego, weźcie się do pracy, a wtedy może obwodnica za „wasze” pieniądze powstanie.

 • wiki
  18 czerwca 2019 at 16:25
  Dodaj komentarz

  Neuman to Polskie czy Niemieckie nazwisko? Pytam się, bo po jego i jego kolesi czynach widać, że bardziej dbają o interesy Niemiec, jak Polski.

 • Ali
  23 października 2018 at 07:06
  Dodaj komentarz

  Duże inwestycje miejskie od pomysłu do pełnej realizacji trwają zwykle znacznie dłużej jak jedna kadencja Rady Miasta czy Prezydenta Miasta.Popatrzcie na ostatni program wyborczy pana Edmunda Stachowicza. Tam oprócz planów na przyszłość opisane są stadia zaawansowania różnych inwestycji miejskich. Znajduje się tam większość z tych oddawanych teraz do użytku. Zwykle polityka kontynuacji jest wymuszona trwaniem inwestycji lub zaawansowaniem przygotowań z poprzedniej kadencji. Podziękowania dla pana Stankowiaka za realizację tych inwestycji. Podziękowania dla pana Stachowicza za ich przygotowanie lub rozpoczęcie realizacji.

 • Grześ
  20 października 2017 at 15:42
  Dodaj komentarz

  Moje zgorszenie dotyczy bezprawnego marnotrawienia pieniędzy wszystkich Starogardzian , proszę się odnieść do faktu przyznania 50 tyś złotych odprawy byłemu prezesowi starkomu Etmańskiemu i po kilku miesiącach pracy w starym lesie przyznania kolejnej nagrody w wysokości ponad 50 tysięcy , z tego co się mi wiadomo to jest niezgodne z prawem i jest poprostu karalne , powinno to być sklasyfikowane jako działanie na niekorzyść interesu publicznego . Dodam jeszcze auto służbowe za 300 tyś , używane do celów prywatnych. Ta sama sutuacja dotyczy innych miejskich spółek np.starkomu
  To chyba nagroda za fundowanie miastu i panu kampani w nadchodzących wyborach . Ja nie daję na to przyzwolenia

 • Marek J
  2 października 2017 at 17:22
  Dodaj komentarz

  Drogi Panie Prezydencie,
  Ja i moja rodzina popieramy pana .
  W tym mieście cos się dzieje od kiedy jest pan prezydentem tego miasta.
  O poparciu PO świadczą słupki poparcia lub jego braku.
  W końcu Neuman niczego się nie nauczył i w kolejnych wyborach ukaramy jego partie .
  Pozdrawiam

 • jola
  30 sierpnia 2017 at 15:22
  Dodaj komentarz

  panie Prezydencie,,,a gdzie bezstronnosc..dupkie lizemy Pisowi..

 • gosc
  7 sierpnia 2017 at 11:56
  Dodaj komentarz

  Zbliżają się wybory, to i jeden i drugi chcą być aktywni, byle punktów nałapać. KAŻDY składa obietnice, których nie realizuje – czy z po czy z pisu. Jak dorwali się do koryta, to nie chcą się od niego dać odsunąć.

 • ali
  5 sierpnia 2017 at 08:58
  Dodaj komentarz

  czy Neuman czy Stankowiak jeden i drugi to wielcy pozoranci . Żaden nic dla Starogardu nic nie zrobił tylko przypisują sobie zasługi kilku kadencji innych

 • STG
  4 sierpnia 2017 at 06:42
  Dodaj komentarz

  Cynizm Neumanna nie zna granic nie dajcie się nabrać,któryś raz z kolei na czcze obiecanki.

 • SP
  3 sierpnia 2017 at 13:16
  Dodaj komentarz

  Neumann rzeczywiście pozorant na 102 proc. Napitolił wyborcom ile wlezie. Zreszta jego ex zaufany kompan Patryś też nic nie nie lepszy… Sław ty karierę robisz tylko polityczną a zaczynales chyba od latania po lasach w paramilitarnych szeregach KPN. Za to teraz Maciarewicza byś utopil w łyżce…

 • Oliver
  3 sierpnia 2017 at 07:52
  Dodaj komentarz

  Nareszcie Starogard ma prezydenta, który się sprawdza na 102%!;) Ostre słowa, ale bardzo prawdziwe i potrzebne, a posłom z PO tak czasem trzeba w prost co nieco powiedzieć. Dziękuję Panie Prezydencie! Oby tak dalej!

 • Dodaj komentarz

  *

  *

  POWIĄZANY