Jak Powiat Starogardzki walczy z COVID-19?

Powiat Starogardzki korzysta z różnych form komunikacji z mieszkańcami. Jedną z nich jest webinar, czyli rozmowa na żywo, zamieszczony m.in. w mediach społecznościowych. Tematem poruszanym podczas rozmowy było to...

Powiat Starogardzki korzysta z różnych form komunikacji z mieszkańcami. Jedną z nich jest webinar, czyli rozmowa na żywo, zamieszczony m.in. w mediach społecznościowych. Tematem poruszanym podczas rozmowy było to jak Powiat Starogardzki walczy z COVID-19?

Gościem wicestarosty Patryka Gabriela był Robert Wierzba, naczelny lekarz Kociewskiego Centrum Zdrowia. To właśnie w KCZ Powiat Starogardzki realizuje inwestycję określoną mianem wielkiego projektu. Jest to przedsięwzięcie za ponad 66 mln zł, dzięki któremu szpital zostanie przebudowany i zmodernizowany, czyli wkroczy w XXI wiek. Podczas webinaru podsumowane zostały dotychczasowe działania związane z pandemią, a także z wielkim projektem.

– Ostatni rok, a właściwie ostatnie dwa lata to czas wielkich zmian czyli modernizacji szpitala – podkreśla Patryk Gabriel.

Rozmowa rozpoczęła się przypomnieniem sytuacji, która miała miejsce w marcu 2020 roku, czyli na początku pandemii.

– Minęło już 14 miesięcy od zanotowania pierwszych zachorowań w naszym kraju – przypomniał lek. Robert Wierzba. – W marcu 2020 roku zmiany epidemiczne wymusiły zmiany organizacyjne i infrastrukturalne w naszym szpitalu. Musieliśmy przygotować KCZ do działań w stanie pandemii, w pierwszej kolejności doszło więc do reorganizacji przyjęć pacjentów. Mam na myśli m.in. reorganizację przyjęć planowych, które czasowo były nawet zawieszone, jak i przyjęć tzw. ostrych, które szpital realizuje przecież przez cały czas. Wychwycenie pacjentów, którzy mogliby być pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 czy z chorobą już rozwiniętą COVID-19, zobligowało nas do utworzenia tymczasowej izby przyjęć. Znajduje się ona przed szpitalem, bowiem takie jest założenie – izba ma się znajdować poza bryłą szpitala. W izbie dokonuje się tzw. pretriażu, przy którym pacjent składa deklarację dotyczącą podstawowych danych medycznych z zakresu narażenia na kontakty czy objawów grypopodobnych. Mówimy tu o pacjencie zgłaszającym się do szpitala, ale podobny filtr, podobna śluza została stworzona na podjeździe przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Dalsze postępowanie to wydzielenie łóżek dla chorych z rozpoznanym zakażeniem, z podejrzeniem zakażenia, stworzenie dwóch sal izolacyjnych. Stworzyliśmy też najpierw jeden oddział covidowy w obrębie oddziału chorób wewnętrznych, a w ostatnim miesiącu stworzenie łóżek w części oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym.

W szpitalu powstał też punkt wymazowy, punkt szczepień, zmienione zostały zasady wejścia do głównego budynku szpitala. Obecnie w KCZ znajduje się 40 łóżek dla pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą oraz 8 łóżek dla osób z podejrzeniem diagnozy COVID-19.

Jeśli chodzi o dane statystyczne, to potwierdzonych przypadków COVID-19 według stanu na 31 marca 2021 roku w powiecie starogardzkim było 7426. W analogicznym czasie odnotowano 6671 ozdrowieńców. Ponad 25 tys. osób było objętych kwarantanną. 

Podczas rozmowy poruszone zostały również kwestie zaopatrzenia w materiały jednorazowe. Porównane zostało zapotrzebowanie przed pandemią i w trakcie pandemii. O 15 proc. wzrosło zużycie fartuchów, o 38 proc. rękawic jednorazowych i o ponad 900 procent maseczek ochronnych. Warto zauważyć, że przed pandemią zakup maski ochronnej wiązał się z wydatkiem kilku groszy, obecnie cena ta jest 10-krotnie wyższa! Koszt kombinezonu jednorazowego dla jednej osoby wynosi od 60 do nawet 100 zł. Bilans z zeszłego roku dotyczący zużycia środków ochrony osobistej to 400 tys. zł, teraz wynosi 1,4 mln zł! Podczas poruszania kwestii finansowych nie mogło zabraknąć bardzo ważnego wątku – pomocy.

– Dzięki naszym niezawodnym partnerom, czyli samorządom, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Wojewódzkiemu oraz prywatnym darczyńcom, którzy właściwie w taki samoistny sposób wsparli naszą walkę z pandemią, mogliśmy zwiększyć środki – zaznaczył wicestarosta Gabriel. – Była to kwota ponad 4,4 mln zł. Suma ta nie zawiera wsparcia od firm i osób prywatnych. Serdecznie wszystkim dziękujemy za tak ogromną pomoc. Jesteśmy wdzięczni.

Reakcja samorządów była niemal natychmiastowa, jednak w podobny sposób zareagowali też przedsiębiorcy oraz mieszkańcy, którzy kontaktowali się bezpośrednio z Kociewskim Centrum Zdrowia.

Ważnym elementem leczenia w dobie pandemii jest… tlen. Walka z COVID-19 pokazała, że przed pandemią do szpitala tlen był dostarczany raz na 2 tygodnie. Obecnie? 2-3 razy w tygodniu! – Tlen jest lekiem wykorzystywanym przy leczeniu chorych z infekcjami układu oddechowego – wyjaśnił dr Robert Wierzba. – Jest to jeden z ważniejszych czynników leczenia umożliwiający poprawę wydolności oddechowych u pacjentów chorych na COVID-19.

Szpital zyskał też nowy sprzęt w postaci respiratorów, kardiomonitorów, łóżek, toru wizyjnego, kolumny endoskopowej, myjni do endoskopów, co pokazuje skalę przedsięwzięcia. Bezpieczeństwo pacjentów zwiększyło się również dzięki realizacji wielkiego projektu.

– Zdążyliśmy jeszcze przed pandemią zmienić system oddechowy szpitala – zauważył Patryk Gabriel. – Wymienione zostały piony gazów medycznych, powstała nowa tlenownia, sprężarkownia, a niebawem pojawi się zbiornik tlenu, który ma zwiększyć swoją objętość o 100 procent. Są to wyzwania, z którymi byśmy sobie nie poradzili, gdyby nie realizacja wielkiego projektu, który jest dla nas kluczowy.

Ważnym ogniwem w walce z COVID-19 okazał się zupełnie nowy, powstały od podstaw, Zakład Diagnostyki Obrazowej. Powstanie miejsca z nowoczesną diagnostyką było możliwe również dzięki realizacji wielkiego projektu.

– Otwarcie Zakładu Diagnostyki Obrazowej zbiegło się z drugą falą pandemii – przypomniał dr Robert Wierzba. – Własny zakład wprost przełożył się na jakość oraz tempo udzielanych świadczeń. W obrębie tego zakładu mamy nowoczesny rentgen, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, a także aparaty ultrasonograficzne. COVID-19 to przede wszystkim diagnostyka obrazowa klatki piersiowej i płuc. Wykorzystywany jest aparat rentgenowski, ale też w dużym zakresie tomografia komputerowa z użyciem środków kontrastujących, która ułatwia diagnozowanie i monitorowanie stanu zdrowia.

Modernizacja szpitala za 66,8 mln zł oznacza m.in. budowę nowoczesnego bloku operacyjnego (37,5 mln zł), przebudowa i wyposażenie oddziału udarowego, kardiologicznego, neurologicznego, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i zakładu rehabilitacji (11 mln zł), modernizacji i wyposażenia Zakładu Diagnostyki Obrazowej (8,7 mln zł) oraz modernizacji i wyposażenia poradni specjalistycznych (2 mln zł).  

Infografika do ściągnięcia w formacie PDF.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Dzielnicowi ze Starogardu rozmawiali z uczniami o bezpiecznym wypoczynku

  Już niebawem koniec roku szkolnego i tak długo oczekiwane przez wielu uczniów wakacje. Aby ten okres był bezpieczny, starogardzcy dzielnicowi odwiedzili wczoraj jedną z miejscowych szkół. Podczas spotkania z...
 • Wierzyczanki 2020 przyznane

  Stowarzyszenie Starogardzkie Bractwo Rycerskie, Szlachetna Paczka Rejon Starogard Gdański oraz Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska to laureaci Wierzyczanek 2020. Wybrani zostali spośród 12 nominowanych do nagród prezydenta miasta w...
 • Rywalizacja pełna emocji

  Po raz trzeci w Starogardzie Gdańskim odbył się Laser Run. 20 czerwca br. w zawodach, które łączą bieganie i strzelanie z pistoletu laserowego, wystartowało 67 osób. Najmłodsi zawodnicy mieli...
 • WYPOCZYWAJ BEZPIECZNIE NAD WODĄ – POLICJANCI RADZĄ

  Starogardzcy policjanci przypominają o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy, aby korzystać ze strzeżonych kąpielisk, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Funkcjonariusze apelują o trzeźwość, rozwagę i...