Zaczarowany świat Jakuba Ossowskiego

„Panny Wodne” to tytuł wystawy autorstwa Jakuba Ossowskiego, którą można oglądać w Starogardzkim Centrum Kultury, w Galerii A do końca listopada. Młody fotograf ze Starogardu inspirowany mitologią słowiańską stworzył...

„Panny Wodne” to tytuł wystawy autorstwa Jakuba Ossowskiego, którą można oglądać w Starogardzkim Centrum Kultury, w Galerii A do końca listopada. Młody fotograf ze Starogardu inspirowany mitologią słowiańską stworzył projekt, który zachwyca, porusza i przyprawia o gęsią skórkę. 17 listopada odbył się wernisaż wystawy.

Jak przyznał sam autor pomysł zrobienia podwodnych zdjęć kobietom zakiełkował w jego głowie dość dawno. Inspiracją była mitologia słowiańska, którą Jakub Ossowski żywo się interesuje. Dawne wierzenia o przepięknych i mrocznych zjawach, które ukrywają się pod taflą jezior, strumyków czy rzek i porywają w wodną otchłań zabłąkanych w lasach mężczyzn, natchnął młodego fotografa do zrobienia arcytrudnego eksperymentu. Zaprosił do projektu pięć kobiet, które wcieliły się w syreny.

– Jakub na sowim profilu facebookowy wrzucił post, że poszukuje chętne modelki do podwodnej sesji fotograficznej. Załączył jedno zdjęcie i napisał „będzie jeszcze lepiej” – powiedziała Paulina Trzcńska jedna z „syren”. – Najtrudniej było wytrzymać pól minuty na bezdechu, zachowując naturalność. Bałam się otworzyć oczy pod wodą. To, że te zdjęcia wyszły jak wyszły, to zasługa ogromnej cierpliwości Jakuba. Już w trakcie sesji podglądałam efekty jego pracy i byłam zaczarowana. Ta sesja była dla mnie kolejną próbą przekroczenia własnych możliwości.

Jakub Ossowski zrobił 4750 zdjęć, z których wybrał kilkadziesiąt. Wszystko działo się na basenie w Hotelu Ren. 5 sesji po 2 godziny. Wystawę podzielił na dwie części – tradycyjną i multimedialną. Obu towarzyszy przejmująca, przyprawiająca o dreszcz muzyka.

– To jedna z ciekawszych wystaw, które prezentowała Galeria A na przestrzeni kilku lat. Niezwykle poruszająca – dodał Adam Haras. – Prawdziwa uczta dla zmysłów.

– Panny Wodne Jakuba Ossowskiego są jak syreny – piękne i złowrogie. Z miejsca wciągają w fantastyczny świat gęsty od emocji. Widz chociaż zachwycony wcale nie czuje się do końca bezpieczny – powiedziała pani Dorota jedna z uczestniczek piątkowego wernisażu. – Po raz pierwszy oglądając czyjeś fotografie miałam gęsia skórkę na ciele. Muzyka, która towarzyszy ich oglądaniu, ten syreni lament sprawił, że miałam uczcie, iż za chwilę któraś z tych kobiet złapie mnie i wciągnie pod wodę. Niesamowite wrażenie. Polecam wszystkim tę wystawę – dodała.

Jakub Osooswski jest starogardzianinem. Urodził się w 1988 roku. Z zawodu jest żywieniowcem i informatykiem. Oprócz fotografowania uwielbia dobrą kawę i dobrą kuchnię, najlepiej wegetariańską. Fotografią zainteresował się w wieku 16 lat.

– Najbardziej lubię fotografować ludzi i jeszcze raz ludzi, no i ich emocje – powiedział autor wystawy. – Dla mnie najważniejszy jest człowiek, nawet w fotografii pejzażowej zawsze staram się umieścić go na zdjęciach. Zaczęło się od pasji, dzisiaj to również mój sposób na życie – dodał Jakub Ossowski.

Podczas wernisażu wystawy w dniu 17 listopada specjalny poczęstunek dla gości przygotowała Karczma Słowiańska Na Podgrodziu z Grodziska Owidz.

Projekt pt. „Panny Wodne” został zrealizowany dzięki inicjatywie lokalnej Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

 

Kategorie
KulturaWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „Starogard-2018”

  Dnia 24 października 2018 r. na terenie powiatu starogardzkiego odbędą się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „STAROGARD-2018”. W ćwiczeniach będą brały udział pododdziały Centralnego Odwodu Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego,...
 • Kolejny plac zabaw

  Na osiedlu Spółdzielni Mieszkaniowej  przy ul. Juranda ze Spychowa dokonano otwarcia kolejnego placu zabaw, którego koszt wyniósł 212 tys. złotych. Obejrzyj relację filmową z tego wydarzenia....
 • Policjanci poszukują świadków wypadku

  Starogardzcy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i osobowego volkswagena. Do wypadku doszło 5 października 2018r. około godz. 6:25 na skrzyżowaniu ulicy Żwirki Wigury z ulicą Zblewską....
 • Nowe łóżka dla pacjentów

  Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Ortopedii starogardzkiego Szpitala. Placówka dzięki wsparciu Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA S.A. oraz Starostwa Powiatowego wymieniła wszystkie łóżka szpitale w oddziale. – Patrząc obiektywnie na funkcjonowanie...