Tysiąc drzew na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Akcja „1000 drzew na stulecie odzyskania niepodległości”. Przyłącz się i daj miastu nowe „płuca”.

1000 drzew w 2018 roku zakupią władze miasta Starogardu. Wspólnie z mieszkańcami zasadzą je w pasach drogowych, na skwerach i terenach zielonych miasta. Pierwsze 500 sztuk powędruje do ziemi już w kwietniu. Tyle samo zasadzanych zostanie w październiku. Będzie to jedna z form uczczenia w Starogardzie roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zieleń w mieście jest niezbędna. Nie tylko cieszy oko, ale też oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę otoczenia, zwiększa wilgotność łagodząc suszę miejską, a także daje schronienie przed upałem. Bujne i rozłożyste drzewa są domem dla małych ssaków oraz ptaków, które często swoim śpiewem umilają mieszkańcom życie w mieście. Dlatego prezydent Janusz Stankowiak postanowił zadrzewić bardziej Starogard. W 2018 roku Miasto zakupi 1000 drzew, które ozdobią miejskie tereny publiczne, m.in. pasy drogowe, skwery i tereny zielone.

Zielona mapa Starogardu

W tym celu Miasto przygotuje zieloną mapę Starogardu, na której wskaże miejsca, gdzie każdy mieszkaniec, bądź grupa starogardzian będą mogli posadzić swoje własne drzewko. Wybrane miejsca musi zweryfikować pod względem lokalizacyjnym, własnościowym oraz zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Mapa powstanie do końca marca i zostanie opublikowana na stronie miasta www.starogard.pl oraz na profilu facebookowym.

Zasadź swoje własne drzewko

Akcja „1000 drzew na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwsze 500 drzew zostanie zasadzonych w kwietniu. Druga partia powędruje do ziemi w październiku.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma chęć i dla kogo przyroda nie jest obojętna Prezydent zaprasza wszystkich mieszkańców Starogardu, szczególnie dzieci, ich rodziców i młodzież. Swoje drzewo posadzić będą mogły też grupy mieszkańców, przedszkolaki, szkoły, drużyny sportowe, wspólnoty, stowarzyszenia, instytucje i inni, którzy wyrażą taką wole.

Dodatkowo każdy, kto przyłączy się do akcji, będzie mógł oznaczyć swoje drzewo wybranym przez siebie imieniem, które zawiśnie na tabliczce wraz z datą zasadzenia. W ten sposób stanie się dla nowej rośliny nieformalnym opiekunem.

Terminy sadzenia zostaną ustalone na początku kwietnia. Poinformujemy o nich w odrębnym artykule na stronie miasta i Facebooku .

Akcja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Starogardzie Gdańskim.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Po nowemu jeździmy ul. Kopernika

  Pierwszy etap przebudowy ul. Kopernika dobiegł końca. Od ronda św. Wojciecha do ul. Lubichowskiej kierowcy jeżdżą po nowej nawierzchni, a piesi chodzą po wyremontowanych chodnikach.  Miasto wydało na to...
 • Nowy samochód dla PSP

  13 grudnia 2018 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim odbyła się uroczystość przekazania i poświęcenia specjalnego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego dla starogardzkich strażaków. W uroczystości udział wzięli...
 • Przeczytaj najnowsze wydanie Verizane

  W 46. numerze tego czasopisma m.in. rozmowa z Mariuszem Nierzwickim – właścicielem firmy FENIKS. Rozmówcą Verizane jest także były mistrz świata i Europy w kulturystyce Wojciech Nadolski. Obejrzyj jego...
 • Badali okoliczności wypadku drogowego

  Policjanci ze Skarszew i starogardzkiej drogówki, przedstawiciele Powiatowego Zarządu Dróg w Starogardzie Gdańskim i straży pożarnej spotkali się na miejscu tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł...