Tysiąc drzew na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

Akcja „1000 drzew na stulecie odzyskania niepodległości”. Przyłącz się i daj miastu nowe „płuca”.

1000 drzew w 2018 roku zakupią władze miasta Starogardu. Wspólnie z mieszkańcami zasadzą je w pasach drogowych, na skwerach i terenach zielonych miasta. Pierwsze 500 sztuk powędruje do ziemi już w kwietniu. Tyle samo zasadzanych zostanie w październiku. Będzie to jedna z form uczczenia w Starogardzie roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zieleń w mieście jest niezbędna. Nie tylko cieszy oko, ale też oczyszcza powietrze, reguluje temperaturę otoczenia, zwiększa wilgotność łagodząc suszę miejską, a także daje schronienie przed upałem. Bujne i rozłożyste drzewa są domem dla małych ssaków oraz ptaków, które często swoim śpiewem umilają mieszkańcom życie w mieście. Dlatego prezydent Janusz Stankowiak postanowił zadrzewić bardziej Starogard. W 2018 roku Miasto zakupi 1000 drzew, które ozdobią miejskie tereny publiczne, m.in. pasy drogowe, skwery i tereny zielone.

Zielona mapa Starogardu

W tym celu Miasto przygotuje zieloną mapę Starogardu, na której wskaże miejsca, gdzie każdy mieszkaniec, bądź grupa starogardzian będą mogli posadzić swoje własne drzewko. Wybrane miejsca musi zweryfikować pod względem lokalizacyjnym, własnościowym oraz zgodności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Mapa powstanie do końca marca i zostanie opublikowana na stronie miasta www.starogard.pl oraz na profilu facebookowym.

Zasadź swoje własne drzewko

Akcja „1000 drzew na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę” zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwsze 500 drzew zostanie zasadzonych w kwietniu. Druga partia powędruje do ziemi w październiku.

W akcji może wziąć udział każdy, kto ma chęć i dla kogo przyroda nie jest obojętna Prezydent zaprasza wszystkich mieszkańców Starogardu, szczególnie dzieci, ich rodziców i młodzież. Swoje drzewo posadzić będą mogły też grupy mieszkańców, przedszkolaki, szkoły, drużyny sportowe, wspólnoty, stowarzyszenia, instytucje i inni, którzy wyrażą taką wole.

Dodatkowo każdy, kto przyłączy się do akcji, będzie mógł oznaczyć swoje drzewo wybranym przez siebie imieniem, które zawiśnie na tabliczce wraz z datą zasadzenia. W ten sposób stanie się dla nowej rośliny nieformalnym opiekunem.

Terminy sadzenia zostaną ustalone na początku kwietnia. Poinformujemy o nich w odrębnym artykule na stronie miasta i Facebooku .

Akcja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Starogardzie Gdańskim.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Nowe miejsce dla seniorów

  14 października otwarty zostanie Dzienny Dom Pobytu SENIOR+ w Starogardzie Gdańskim. Będzie to miejsce dziennego odpoczynku, rozwoju, ale przede wszystkim aktywności dla osób powyżej 60 roku życia. Na utworzenie...
 • Odnowiony SCK zaprasza

  Zakończył się remont wnętrza Starogardzkiego Centrum Kultury. SCK ma odnowioną recepcję, szatnię, salę prób, schody wejściowe, korytarze i hol. Łączny koszt inwestycji wyniósł ponad 150 tys. zł. Remont wnętrza...
 • Policjanci zabezpieczyli nielegalny tytoń i papierosy

  190 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych zabezpieczyli starogardzcy kryminalni w czasie kontroli drogowej osobowego volkswagena. Nielegalne wyroby tytoniowe przewoził autem mieszkaniec Chojnic, który posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów....
 • Ewaluacyjna debata na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Pod koniec września br. w Środowiskowym Domu Samopomocy w Osieku odbędzie się ewaluacyjna debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W trakcie spotkania z przedstawicielami lokalnej społeczności policjanci poruszą...