Starogardzki rynek otwarty

Ta oczekiwana przez wszystkich chwila nadeszła w niedzielę 7 października. Jak na tak dużą inwestycję przystało, serce naszego miasta otworzyliśmy z wielką pompą. Było uroczyste przecięcie wstęgi, tort dla...
Ta oczekiwana przez wszystkich chwila nadeszła w niedzielę 7 października. Jak na tak dużą inwestycję przystało, serce naszego miasta otworzyliśmy z wielką pompą. Było uroczyste przecięcie wstęgi, tort dla mieszkańców, koncert White Chocolate Trio oraz występ gwiazdy wieczoru, Cleo.

I etap projektu o nazwie „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim” rozpoczął się w czerwcu 2017 r. Od tego czasu wymieniono całą infrastrukturę podziemną oraz nawierzchnię. Pojawiły się podświetlana fontanna i miejskie saloniki. Na Rynku jest teraz monitoring, oświetlenie, nowe nasadzenia drzew, mała architektura i wiaty przystankowe. Odbudowano dwie z czterech średniowiecznych studni. Cały czas prowadzone są prace archeologiczne, które przysłania teraz wystawa starych zdjęć Starogardu. Wszystko za ponad 10 mln zł.

Zmianie uległa organizacja ruchu. W obszarze Starego Miasta wprowadzono strefę zamieszkania oraz strefę skrzyżowań równorzędnych. W praktyce oznacza to ograniczenie prędkości do 20 km/h, całkowite pierwszeństwo pieszych w dowolnym obszarze Starego Miasta oraz parkowanie aut wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

Nadszedł ten moment, kiedy możemy oficjalnie powiedzieć, że zakończyliśmy I etap przebudowy Starogardzkiego Rynku. Przede wszystkim przepraszam wszystkich mieszkańców, którzy musieli zmagać się z niedogodnościami związanymi z tym remontem. Dotyczy to zwłaszcza przedsiębiorców, którzy na tym obszarze prowadzą swoje interesy. Mam nadzieję, że teraz z zadowoleniem będą patrzeć na zmiany, jakich udało nam się tutaj dokonać. Wciąż trwają jeszcze prace archeologiczne. Teraz są przysłonięte. Planujemy je zadaszyć i przeszklić w taki sposób, żebyście mogli Państwo oglądać to niezwykłe, na skalę Pomorza, znalezisko – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Pojawiło się dużo głosów, że na Rynku jest za mało zieleni. To nieprawda. Chyba nigdy nie było jej tu jeszcze tak dużo. Do gruntu wsadziliśmy 14 drzew, w donicach rośnie kilkadziesiąt. Na wiosnę będzie tu zielono – powiedział prezydent, po czym oficjalnie uznał Rynek za otwarty.

W imieniu Zarządu Województwa Pomorskiego serdecznie gratuluję zakończenia I etapu wspaniałego dzieła. Przy okazji gratuluję też wszystkiego, co dzieje się w Starogardzie i wokół niego oraz tego klimatu, który tutaj dzisiaj tak wspaniale widać – mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Krzysztof Trawicki.

– Rynek to serce miasta, ale to państwo jesteście najważniejsi. Zasłużyliście na ten Rynek. Oby zawsze było tak, że tylu mieszkańców Starogardu będzie cieszyło się z tego, że ich miasto jest coraz piękniejsze – powiedział członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Podczas oficjalnego otwarcia Rynku wręczono też nagrody w konkursie „Zielony Starogard 2018”. W kategorii balkon lub taras I miejsce zajęła Jadwiga Berg, II Jerzy Bigus. Wyróżnienia otrzymali: Kazimiera Kwidzyńska, Aleksandra i Jan Kurkowscy oraz Henryk Lange. W kategorii przydomowy ogród I miejsce ex aequo zajęli: Zofia i Joachim Specht, Ewa Sulewska, Anna Jassak. II miejsce przyznano Lilii i Bolesławowi Watrasowi. III lokata przypadła równocześnie Grażynie Freitag i Barbarze Scharmach. Wyróżnienia powędrowały do Łucji Kuchty, Marii Seweryniak i Renaty Krzemińskiej. Dodatkowo nagrodzono także najlepszy ogród działkowy, który należy do Doroty i Romana Beyrowskich.

Kategorie
Wiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY

 • Wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „Starogard-2018”

  Dnia 24 października 2018 r. na terenie powiatu starogardzkiego odbędą się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „STAROGARD-2018”. W ćwiczeniach będą brały udział pododdziały Centralnego Odwodu Operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego,...
 • Kolejny plac zabaw

  Na osiedlu Spółdzielni Mieszkaniowej  przy ul. Juranda ze Spychowa dokonano otwarcia kolejnego placu zabaw, którego koszt wyniósł 212 tys. złotych. Obejrzyj relację filmową z tego wydarzenia....
 • Policjanci poszukują świadków wypadku

  Starogardzcy policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem rowerzysty i osobowego volkswagena. Do wypadku doszło 5 października 2018r. około godz. 6:25 na skrzyżowaniu ulicy Żwirki Wigury z ulicą Zblewską....
 • Nowe łóżka dla pacjentów

  Dobra wiadomość dla pacjentów Oddziału Ortopedii starogardzkiego Szpitala. Placówka dzięki wsparciu Zakładów Farmaceutycznych POLPHARMA S.A. oraz Starostwa Powiatowego wymieniła wszystkie łóżka szpitale w oddziale. – Patrząc obiektywnie na funkcjonowanie...