SMĘTOWO GRANICZNE – POLICJANCI PRACOWALI NA MIEJSCU KATASTROFY KOLEJOWEJ

Wypadek kolejowy w Smętowie Granicznym sierpień 2017.

MINIONEJ NOCY NA STACJI KOLEJOWEJ W SMĘTOWIE GRANICZNYM DOSZŁO DO ZDERZENIA POCIĄGU OSOBOWEGO ZE SKŁADEM TOWAROWYM. NA SZCZĘŚCIE NIE BYŁO OFIAR ŚMIERTELNYCH ORAZ OSÓB CIĘŻKO RANNYCH. OBECNIE ŚLEDCZY WYJAŚNIAJĄ BLIŻSZE OKOLICZNOŚCI DOTYCZĄCE TEGO WYPADKU.

Wczoraj kilka minut po godzinie 22:00 dyżurny ze starogardzkiej komendy został powiadomiony o zderzeniu pociągu towarowego relacji Gdynia – Wrocław z pociągiem pospiesznym jadącym w kierunku Zakopanego, którym podróżowało około 200 osób. Do zdarzenia doszło na stacji kolejowej w Smętowie Granicznym. Na miejsce natychmiast skierowano policjantów z pobliskiego posterunku, techników kryminalistyki oraz funkcjonariuszy z grupy dochodzeniowo-śledczej. Interweniujący w tej sprawie mundurowi zabezpieczyli miejsce wypadku przed dostępem osób trzecich. Jak wstępnie ustalili śledczy, pociąg pospieszny zderzył się ze składem towarowym, którego motorniczy wykonywał manewr cofania. Badanie alkomatem wykazało, że dyżurny ruchu oraz maszyniści obu pociągów byli trzeźwi.

W wyniku tego zdarzenia doszło do wykolejenia się 7 wagonów składu pasażerskiego. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych oraz osób ciężko rannych. Na miejscu pracowało ponad 40 policjantów, których czynności nadzorowane były przez prokuratora.

Śledczy sporządzili oględziny lokomotyw, rozbitych składów oraz wykolejonych wagonów. Policyjni technicy zrobili zdjęcia, wykonali szkic sytuacyjny oraz zabezpieczył ujawnione na miejscu ślady, które mogą okazać się pomocne w ustaleniu bliższych okoliczności tego zdarzenia.

/ informacja prasowa

 


Informacja o działaniach w Smętowie Granicznym

30/31.08.2017 r., godz. 2157-0448, Smętowo Graniczne, ul. Dworcowa – wypadek drogowy

O godzinie 21:57 dyżurny operacyjny otrzymał zgłoszenie o wypadku na stacji kolejowej w Smętowie Granicznym. Na stacji znajdował się wykolejony skład pociągu osobowego relacji Gdynia-Bielsko Biała, który liczył 11 wagonów, w tym 7 pierwszych oraz elektrowóz pochylone na lewą stronę w wyniku kolizji ze składem towarowym. W chwili przybycia pierwszego zastępu OSP trwała ewakuacja podróżnych. Pociągiem podróżowało około 200 osób w składzie pasażerskim oraz 6 osób w składzie towarowym. Na peronach rozrzucony był tłuczeń
z podbudowy torowisk, uszkodzone podkłady kolejowe, szyny oraz urządzenia kolejowe.
W składzie towarowym stwierdzono uszkodzenie zbiornika oraz niewielki wyciek paliwa ze spalinowozu. Ratownicy zabezpieczyli teren działań. Polecono wyłączenie trakcji elektrycznej
i oświetlono teren akcji. Ratownicy przygotowali namiot medyczny, do którego ewakuowano osoby poszkodowane. Lekarz Państwowego Ratownictwa Medycznego przeprowadził segregację osób poszkodowanych. Wyznaczono również miejsce zbiórki dla pozostałych podróżnych na parkingu przed dworcem, gdzie ratownicy prowadzili wsparcie psychiczne oraz stale monitorowali stan osób. 28 osób poszkodowanych trafiło do szpitali w Gdańsku, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim i Grudziądzu. We współpracy z samorządem gminnym przygotowano miejsce pobytu podróżnych do czasu zorganizowania komunikacji zastępczej w strażnicy OSP. Tam, część podróżnych znajdowała się pod opieką psychologa z Komendy Wojewódzkiej PSP
w Gdańsku. Następnie podróżni kontynuowali podróż podstawionymi przez przewoźnika autokarami. W trakcie działań zauważono wydobywający się dym z uszkodzonego układu jezdnego spalinowozu. Tlące się elementy ugaszono przy użyciu proszku. Obsługa sieci trakcyjnej wykonała uszynienie, a ratownicy odpompowali paliwo z uszkodzonego zbiornika. Na miejscu czynności prowadziła Policja, Prokurator oraz służby kolei.
W akcji trwającej ponad 4 godziny brało udział 29 zastępów straży pożarnej, w sile 68 ratowników, w tym Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku, Komenda Powiatowa PSP
w Starogardzie Gdańskim, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego Tczew, jednostki OSP w Smętowie Granicznym, Leśnej Jani i Skórcza.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY