Koncert Stanisławy Celińskiej

XXV Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki - koncert Stanisławy Celińskiej

18 listopada 2017 r.
godz. 18:00
Kino „Sokół” w Starogardzie Gdańskim
Impreza biletowana

Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza w dniach 17-18 listopada 2017 roku na XXV jubileuszową „Noc Bardów im. Ryszarda Rebelki”. Podczas poprzednich edycji występowali uznani mistrzowie gatunku poezji śpiewanej, dobrego tekstu, piosenki aktorskiej. 18 listopada br. zaśpiewa Stanisława Celińska z zespołem, którego kierownikiem muzycznym jest Maciej Muraszko. Artystka na swojej platynowej płycie „Atramentowa” wydanej w 2015 roku wyczarowała niebanalny około jazzowy klimat, przesycony zmysłowym, przejmującym, ale przede wszystkim naturalnym głosem aktorki.Dotychczas podczas „Nocy Bardów im. Ryszarda Rebelki” wystąpili artyści sceny polskiej tacy jak Maciej Zembaty, Wojciech Młynarski, Edyta Geppert, Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Marian Opania, Katarzyna Groniec, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Tadeusz Woźniak, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica.

Stanisława Celińska jest przede wszystkim znana, jako znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Ale jest również wspaniałą piosenkarką, która wykonując „Atramentową rumbę” czy też utwory z albumu „Nowa Warszawa” zaskakuje i ujmuje swoim przejmującym głosem.

Warszawianka, silnie związana właśnie ze stołeczną Pragą jak nikt potrafi wprowadzić w klimat, nastrój i pociągnąć słuchacza w swoją opowieść.
Jak mówi w filmie „Nowa Warszawa” marzyła o scenie teatralnej, by znaleźć się w kolorowym świecie i jednocześnie mieć bezpośredni kontakt z publicznością.

W 1969 roku ukończyła PWST w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. Przez jeden sezon (1990/91) występowała też w Teatrze Nowym w Poznaniu. Obecnie pracuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie. Udało jej się zaliczyć jeden z najbardziej spektakularnych debiutów w historii kina, u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). W dekadzie lat 70-tych była jedną z najzdolniejszych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994). Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Jedną z jej ostatnich kreacji filmowych była wyróżniona kolejną nominacją do Orła rola w „Południe – Północ” (2006) Łukasza Karwowskiego.
W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku.

„Atramentowa…” to płyta Stanisławy Celińskiej. Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.
A wszystko zaczęło się od „Atramentowej Rumby”, którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją w Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Dodatkowo warto podkreślić, że występ ten odbył się dokładnie w 40 rocznicę debiutu piosenkarskiego aktorki na VII KFPP Opole 1969 z utworem „Ptakom podobni” (muzyka Roman Orłow i słowa Włodzimierz Ścisłowski). Wówczas przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę za debiut.
Po występie z „Atramentową Rumbą” okrzyknięto Stanisławę Celińską polską Cesarią Evorą.. Aktorka – tak jak kiedyś Cesaria – potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów – kocha życie.
Na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha.
Artystce na płycie towarzyszą wybitni muzycy oraz artyści z Ukrainy. Ciekawym akcentem jest wykonanie przez Stanisławę Celińską znanego przeboju zespołu Hey „Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan” wraz z jej autorką – Katarzyną Nosowską przygotowanego w nowej zaskakującej aranżacji. Ponadto Artystka śpiewa wraz z Muńkiem Staszczykiem przejmującą piosenkę, którą Muniek napisał specjalnie dla niej.

Album „Atramentowa…”- Stanisławy Celińskiej w czerwcu 2015 r. stał się Złotą Płytą, po paru kolejnych tygodniach Platynową, na dzień dzisiejszy sprzedaż osiągnęła 60 000 egzemplarzy i album  uzyskał status podwójnej Płyty Platynowej.
W październiku 2015 r. ukazała się  płyta „Atramentowa…Suplement” z 9 premierowymi nagraniami.

„Atramentowa… Suplement” zawiera niezwykle klimatyczne utwory, zmysłowo – jak zawsze – zaśpiewane przez niepowtarzalną Artystkę. Muzykę do tekstów Doroty Czupkiewicz oraz samej Stanisławy Celińskiej skomponował i zaaranżował producent płyty Maciej Muraszko.
Na płycie znalazły się ponadto dwa wspaniałe covery: nowa odsłona jednego z najbardziej znanych utworów z repertuary Czesława Niemena – „Pod papugami” oraz przebój lat 60-tych – „Manha De Carnaval” (niezapomniany temat z musicalu „Czarny Orfeusz”), do którego polskie słowa napisała Stanisława Celińska.

W lutym 2016 r. odbyła się kolejna edycja Gali Bestsellery Empiku to nagrody dla najpopularniejszych płyt, książek, filmów, gier oraz czasopism minionego roku. Ranking najlepszych tytułów przygotowywany jest na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób, które dokonują zakupów w salonach w całym kraju oraz sklepie internetowym empik.com – każdy zakup to głos w tym największym plebiscycie kulturalnym w Polsce. Na tegorocznej gali, która transmitowana była w TVP płyta Atramentowa… znalazła się na pierwszym miejscu, a Artystka odebrała statuetkę za najlepiej sprzedaną płytę polską 2015 roku. Płyta miał także nominacje do Fryderyków za 2015 rok w kategorii Muzyka Pop.

Podczas 53 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu  Stanisława Celińska otrzymała wręczaną po raz pierwszy w historii festiwalu nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej, dodatkowo uhonorowana została Złotym Mikrofonem i podwójną platyną za album „Atramentowa…” W listopadzie 2016 ukazała się kolejna płyta pt. Świątecznie…, która zawiera najpiękniejsze polskie kolędy w nowych aranżacjach Macieja Muraszko oraz 2 piosenki do słów Stanisławy Celińskiej, zaś w styczniu 2017 okazało się, że publiczność i tę płytę przyjęła z zainteresowaniem i Świątecznie… ma już status Złotej Płyty.

Maciej Muraszko – wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma w swoim dorobku współpracę z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Zbigniewem Wodeckim, Rudi Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippi Noyą. Ponadto współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka” – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej i teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”) oraz współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk „Wierchy” na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego „Bezmiar Sprawiedliwości” otrzymał nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2007”.
Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzyki. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing. Jest producentem muzycznym m.in. wszystkich płyt wydanych wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także płyty „Cudowny świat” dedykowanej wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy (m.in. Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Zbigniew Kurtycz, Stanisław Sojka. Mietek Szcześniak) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu. Najnowsze produkcje to album Stanisławy Celińskiej oraz płyta dla dzieci.

Kategorie
Kalendarz
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY