Coraz mniej odbiorców bez prądu

Coraz mniej odbiorców bez prądu po nawałnicy, która przeszła przez północną Polskę 11 sierpnia 2017 roku.

Nawałnica, która 11 sierpnia przetoczyła się przez północną Polskę, przyniosła śmierć i zniszczenia. Przerażająca miejscami sytuacja stworzyła tyle poważne trudności, że mimo nieustannej pracy ekip Energi, które już 10 dobę walczą o przyłączenie do sieci energetycznej wszystkich domostw, bez zasilania pozostaje ich jeszcze 1137, w większości w najbardziej poszkodowanym powiecie kartuskim.

Feralnej nocy z piątku na sobotę, bez dostępu do energii elektrycznej w jednej chwili zostało niemalże 180 tys. odbiorców Energi, nie działało blisko 8 tys. stacji transformatorowych. Dzięki natychmiastowej reakcji władz spółki oraz wysłanym w teren 150 brygadom energetyków, i kolejnym 90 zorganizowanym kolejnego dnia, liczba ta zmniejszyła się do ok. 35 tys. w sobotnie popołudnie, po niespełna dobie od pierwszych porywów wiatru.

– Natura wystawiła nas w tym roku na ciężką próbę. Skala zniszczeń po piątkowej nawałnicy jest niespotykana, takiego kryzysu w polskiej energetyce nie było od dziesięcioleci. Udało nam się przywrócić zasilanie u ponad 90 proc. naszych odbiorców. Do naprawy pozostaje już zaledwie 37 stacji transformatorowych. Niesprzyjające bieżące warunki atmosferyczne, z burzami na czele, powodują niestety wydłużenie prac. Robimy jednak wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zasilanie we wszystkich domach – deklaruje Daniel Obajtek, prezes zarządu Energa SA.

Przy usuwaniu awarii po nawałnicy na sieci pracuje wciąż 229 elektromonterów (62 zespoły), z czego do obsługi uszkodzeń w rejonie Kartuzy oddelegowano 85 osób. Do naprawy pozostaje 5 ciągów linii średniego napięcia (SN), w tym 663 słupy SN i nN. To z powodu tych uszkodzeń energia elektryczna nie dociera jeszcze do 1137 domostw.

Praca monterów Energi Operatora nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc i wsparcie, jakie otrzymują od wielu dni. Szczególne podziękowania należą się lokalnym społecznościom i samym poszkodowanym, którzy mimo trudnej sytuacji obdarzają ekipy dobrym słowem, dziękują za trud, a nawet dzielą się posiłkami. Należy też wspomnieć o pomocy ze strony służb i wolontariuszy – każda para rąk i udostępniony sprzęt są na wagę złota. Zarządy Energi SA i Energi Operatora są im niezmiernie wdzięczne za podjęte działania.

Kategorie
RegionWiadomości
Komentarze

Dodaj komentarz

*

*

POWIĄZANY